5. Wschodni Kongres Gospodarczy – tu po raz kolejny spotka się Zachód ze Wschodem

O perspektywach Polski Wschodniej na tle zmieniającej się Europy, o roli programów unijnych w rozwoju regionu, o biznesowym potencjale, innowacyjności, rozwoju miast, inwestycjach, eksporcie i start-upach dyskutować będą uczestnicy 5. edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. Zaplanowane na 3-4 października wydarzenie po raz kolejny stanie się przestrzenią dialogu, stawiania diagnoz i poszukiwania najlepszych scenariuszy, w kontekstach politycznym, społecznym i gospodarczym.

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku (Eastern Economic Congress – EEC) wpisał się trwale w kalendarz najważniejszych gospodarczych konferencji w Polsce. Od czterech lat wybrzmiewa mocnym głosem w publicznej debacie o perspektywach i szansach wschodnich regionów naszego kraju.

Zaczynaliśmy od 600. uczestników pierwszej edycji, w czwartej we Wschodnim Kongresie Gospodarczym udział wzięło już ponad 2 tys. osób. Co ważne, jest to wydarzenie włączające w dyskusję i dedykowane wszystkim pięciu województwom Polski Wschodniej. Nie tylko to pokazuje, jak prężenie rozwija się ta impreza. Kongres z roku na rok ma charakter coraz bardziej międzynarodowy, podczas poprzedniej edycji gościliśmy m.in. liczne delegacje z Białorusi czy z Litwy. Spodziewamy się, że nie inaczej będzie podczas czekającego nas październikowego spotkania – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP.

„Tu spotyka się Zachód ze Wschodem” – w tym roku to hasło przewodnie wyznaczy kierunek dyskusji biznesmenów, polityków z regionu, kraju i Europy, inwestorów, finansistów, samorządowców, ekspertów, naukowców i dziennikarzy. Pod dachem Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku wspólnie pokuszą się o zdefiniowanie sytuacji Polski Wschodniej na rubieżach zmieniającej się Europy.

Ważnym tematem tegorocznej debaty będzie Polska Wschodnia 4.0, czyli najbardziej strategiczne kierunki rozwoju regionu, słabości i bariery do pokonania, rola kapitału społecznego, współpracy gospodarczej, start-upów i innowacji czy wreszcie – nowe ramy unijnej Polityki Spójności oraz Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i ich znaczenie dla wschodniej części Polski.

Paneliści i goście dyskutować będą również o wpływie współpracy transgranicznej na rozwój Polski Wschodniej, miastach jako ośrodkach konkurencyjności, kadrach dla gospodarki, finansowaniu rozwoju regionu, wsparciu eksportu, czy też znaczeniu inwestycji.

W programie Kongresu nie zabraknie sesji poświęconych turystyce oraz infrastrukturze Polski Wschodniej, specjalistyczne debaty będą dotyczyły ponadto m.in.: biznesu spożywczego; rolnictwa, przemysłu i handlu; sektora medycznego i rozwoju systemu ochrony zdrowia; czy też budownictwa i przemysłu drzewnego.

Swoje miejsce w agendzie wydarzenia będą miały także zagadnienia związane z energią – potencjałem i bezpieczeństwem Polski Wschodniej. Paneliści pochylą się m.in. nad rozwojem OZE, nowymi rodzajami usług w energetyce, działaniami i programami antysmogowymi oraz trendami na rynku energii i ciepła.

Tematykę międzynarodową po raz kolejny wzbogacą polsko-litewskie i polsko-białoruskie spotkania gospodarcze.

5. Wschodni Kongres Gospodarczy, wzorem lat ubiegłych, będzie miał swoje wydarzenia towarzyszące. W ramach plebiscytu TOP Start-up Polski Wschodniej w centrum zainteresowania znajdzie się wschodnia scena start-upowa. Twórcy najlepszych start-upów Polski Wschodniej, w sprawdzonej już formule, zaprezentują swoje pomysły na biznes, korzystając z możliwości zainteresowania swoją działalnością mediów oraz szansy na zbudowanie networkingowych kontaktów i długotrwałych relacji z przedstawicielami dojrzałego biznesu.

Swoją kontynuację będą miały również dwa konkursy: Top Inwestycje Polski Wschodniej – wyróżniający projekty, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej, a także TOP Pracodawcy Polski Wschodniej honorujący firmy, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą na rynku pracy.

Po raz czwarty w historii organizacji Wschodniego Kongresu Gospodarczego, zrealizowany zostanie także projekt EEC – Liderzy Przyszłości w Białymstoku. Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a głównym celem przedsięwzięcia jest promocja wiedzy o gospodarce oraz przedsiębiorczości wśród młodzieży, poprzez możliwość spotkania i dyskusji z praktykami biznesu. Projekt zwraca uwagę na konieczność poszerzania oferty edukacji biznesowej dla młodych i kształcenia liderów przyszłości, którzy kiedyś staną się nowym głosem w debacie publicznej oraz nową siłą napędową gospodarki.

We Wschodni Kongres Gospodarczy świadomie mocno włączyliśmy młodzież, ten zamysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W ubiegłym roku projekt EEC – Liderzy Przyszłości zainteresował ponad 750 młodych ludzi, co bardzo nas cieszy. 5. edycja Kongresu po raz kolejny stawia na młodych uczestników życia społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej, mamy nadzieję, że tworząc tegoroczny program, ponownie wyjdziemy naprzeciw ich oczekiwaniom – mówi Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, koordynator projektu.

5. Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku odbędzie się w dniach 3-4 października 2018 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

Red. PP, fot. mat. pras./PTWP

Komentarze