7 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze lodówki

Lodówka to jeden z tych sprzętów, których nie można pominąć w wyposażeniu domu. Pomimo, że jej obecność w kuchni jest oczywista, wybór odpowiedniej lodówki wcale nie jest już tak prosty. Na rynku dostępne są setki modeli, które łączy jedynie zasada działania. Sprawdź, jakich błędów unikać przy jej wyborze?

  • Brak rozeznania w ofercie rynku

Skoro lodówek na rynku jest tak wiele, łatwo pogubić się w gąszczu modeli, klas energetycznych i innych parametrów technicznych. Jeżeli idziesz do sklepu z zamiarem kupienia pierwszego urządzenia, które będzie dopasowane rozmiarami do Twojej kuchni, to popełniasz błąd! Przecież będzie działało, prawda? Z całą pewnością – jednak być może nie tak, jak tego oczekujesz. Aby uniknąć najważniejszego błędu, zastanów się nad zakupem lodówki na spokojnie – dokładnie przyglądając się temu, co oferuje rynek. W ten sposób zaoszczędzisz i kupisz urządzenie, najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

  • Nieodpowiednia pojemność

Większa lodówka to nie zawsze lepsze rozwiązanie. Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym mieszkają dwie osoby, najczęściej jadacie na mieście, a lodówka przeważnie stoi pusta, to zdecydowanie lodówka Side-by-Side o pojemności około 700 litrów nie będzie odpowiednia dla Ciebie. Taki zakup to potrójna strata: miejsca, prądu i pieniędzy. Warto wybrać model dopasowany wielkością do Twoich realnych potrzeb, ale z lekką nadwyżką – np. na jedzenie na święta lub inną okazję. I większe, i mniejsze modele lodówek znajdziesz w ofercie Liebherr.

  • Niedopasowane wymiary

Lodówka musi idealnie pasować do przestrzeni kuchni, w której się znajduje. Dlatego coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest lodówka do zabudowy. Dobrze zamaskowana jako jedna z szafek mebli kuchennych, zapewnia taką samą funkcjonalność co wolnostojące urządzenie, przy czym idealnie wkomponuje się w każde wnętrze. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz – zanim udasz się do sklepu, weź do ręki miarkę i sprawdź, jaką przestrzenią na nową chłodziarkę dysponujesz. To jedna z podstaw przy jej zakupie. Zwróć uwagę nie tylko na wysokość i szerokość, ale także na głębokość miejsca, w którym chcesz ustawić swoje nowe urządzenie.

  • Nieenergooszczędny sprzęt

Lodówki starego typu dosłownie „pożerały” prąd, a ich agregaty pracowały głośno. Dziś, co prawda, nie jest już tak źle, jednak najtańsze modele lodówek mogą mieć niską klasę efektywności energetycznej. Parametr ten znajdziesz zarówno w specyfikacji technicznej, jak i nadrukowany na naklejce umieszczonej na lodówce. Wybieraj chłodziarki klasy co najmniej A, a najlepiej A++ oraz A+++. Zwróć też uwagę na to, czy sprzęt posiada technologię NoFrost – obecność lodu w zamrażarce również zwiększa zużycie prądu.

  • Wyposażenie, które nie zaspokaja Twoich potrzeb

Kupujesz dużo warzyw i owoców? Zwróć więc uwagę, czy szuflada na nie przeznaczona jest dostatecznie duża. Lubisz pić napoje z lodem? Być może idealny dla Ciebie będzie model z kostkarką. Bez względu na to czy to lodówka do zabudowy czy wolnostojąca – przyjrzyj się jej wnętrzu i zastanów, czy rzeczywiście potrzebujesz wszystkich tych funkcji, czy jednak część z nich będzie dla Ciebie zbędna?

  • Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Decyzję podejmij zgodnie ze swoimi preferencjami estetycznymi. Pamiętaj jednak, że lodówki do zabudowy potrzebują nieco więcej miejsca – na obudowę, która musi być przestronna, aby zapobiec przegrzewaniu się sprzętu. Zanim więc zamówisz wymarzony model, dobrze się zastanów.

  • Cena zamiast jakości

Koszt zakupu ma znaczenie – im niższy, tym oszczędniej, ale czy lepiej? Pamiętaj, że lodówkę kupujesz na wiele lat, a oszczędności przy nabyciu najtańszej wersji będą tylko pozorne. Jest wysoce prawdopodobne, że sprzęt za niewielką sumę będzie zużywał więcej energii, a jego praca nie będzie Cię zadowalała. Czasem warto dołożyć kilkaset złotych, żeby… w przyszłości wydawać mniej.

Artykuł partnerski

Komentarze