Czy, będąc freelancerem, warto wynająć biuro coworkingowe?

Największą zaletą płynącą z pracy freelancera jest niezależność i wolność, wynikająca z braku konieczności bycia przypisanym do konkretnego miejsca i biurka. To jednak, co na pozór czyni przedstawicieli wolnych zawodów wolnymi, potrafi też wytrącać z koncentracji i obniżać ich wydajność. Niektórzy freelancerzy, zamiast pracować z domu, celowo wynajmują biuro, aby pracowało im się wygodniej w warunkach zbliżonych do tych panujących w siedzibie firmy.

Czy warto wynająć przestrzeń do pracy dla freelancerów?

Freelancerzy mają tak dużą wolność, że mogą pracować niemal z każdego miejsca na świecie. Rzeczywistość jednak okazuje się zazwyczaj znacznie mniej różowa. Polscy freelancerzy pracują zazwyczaj z zacisza własnego domu czy z kawiarni. Tylko nielicznym udaje się w sposób dynamiczny zmieniać miejsce pobytu i pracować na laptopie, leżąc na piaszczystych plażach Zanzibaru.

W polskich warunkach freelancer wynajmujący przestrzeń do coworkingu musi liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Freelancerowi do szczęścia potrzebny jest wyłączne laptop, dostęp do Wi-Fi i duża doza kreatywności. Z jednej strony ucieczka poza firmowe biuro daje duże poczucie wolności i niezależności, z drugiej zaś długotrwała praca z domu może rozleniwiać i obniżać naszą motywację oraz wydajność. Poprawić można to, wynajmując właśnie biuro coworkingowe.

Do największych zalet wynajęcia biura coworkingowego należą:

  • wygoda – na miejscu, oprócz spokoju i ciszy znajdziemy również wygodne biurko, drukarkę ze skanerem i stabilny internet;
  • higiena umysłu – wyjście od czasu do czasu z domu jest bardzo potrzebne dla zachowania wewnętrznej higieny umysłu i motywacji do pracy; pracując w zewnętrznym biurze mamy konieczność przebrania się w normalną odzież, ułożenia fryzury i wyjścia między ludzi; taka prosta rzecz bardzo dobrze wpływa na nasz umysł;
  • spotkanie na swojej drodze ludzi podobnych do nas – w biurach coworkingowych możemy zetknąć się z osobami, które w podobny do nas sposób spoglądają na swoją pracę, ceniąc te same wartości co my; to rodzi okazję do nawiązywania nowych przyjaźni, ale również kooperacji na gruncie zawodowym; z ofertą biura coworkingowego możemy zapoznać się, wchodząc na stronę http://www.omnioffice.pl/.

Podsumowując, biuro coworkingowe warto wynająć szczególnie wtedy, gdy jesteśmy ekstrawertykami, a długotrwałe samotne przesiadywanie w domu źle wpływa na nasze samopoczucie i wydajność w pracy. Wówczas zdecydowanie warto przetestować to rozwiązanie i samemu zdecydować, czy spełnia ono nasze wymagania.

Artykuł partnerski

Komentarze