Nie macie jeszcze biletu? Możecie zapłacić smartfonem lub przez Internet

bkm

Białostocka Komunikacja Miejska rusza z nowym programem rabatowym dla swoich klientów internetowych. Oto lista sklepów, w których zrobisz dzięki niemu tańsze zakupy.

Jeśli kupisz przez Internet bilet na BKM od 22 sierpnia do 23 września 2016 roku, dostaniesz bon o wartości 5% na zakupy w jednym z pięciu sklepów internetowych: Apetete.pl, BDSklep.pl, Skarpetkowo.pl, Sklep-luz.pl, TaniaKsiazka.pl. Co ciekawe, promocja pozwala na wielokrotne korzystanie z bonu rabatowego. Bon nie dotyczy kosztów wysyłki.

Współpraca Białostockiej Komunikacji Miejskiej z Paybynet pozwala na kupno biletu 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Bilet imienny miesięczny, 30-dniowy lub trzymiesięczny możesz kupić na stronie ekarta.bialystok.pl. Informacja o zakupie biletu trafia natychmiast do systemu sprzedaży, dzięki czemu realizacja zamówienia jest przyspieszona. Z biletu okresowego możesz korzystać już następnego dnia. Wystarczy, że zapiszesz go na karcie wsiadając do dowolnego autobusu w jednym z 1360 kasowników. Pamiętaj, by kupić bilet przed północą poprzedniego dnia. Jeśli bilet kupisz po północy, możliwe, że płatność i możliwość załadowania biletu przedłuży się o następne 24 godziny.

bkm_bilety
Przystanek na ul. Warszawskiej w Białymstoku, fot. Lidia Dobrowolska

Zamiast biletu plastikowego – mobilny

Od 10 lutego 2015 r. w Białymstoku, jako pierwszym w Polsce i Europie mieście, została wprowadzona Mobilna Karta Miejska. Wspólne przedsięwzięcie Białostockiej Komunikacji Miejskiej, NFC4Mobile i operatora telefonii komórkowej T-Mobile, oferującego usługę MyWallet, umożliwia zakodowanie w telefonie imiennej Białostockiej Karty Miejskiej. Karta posiada wszystkie cechy karty plastikowej oraz obsługiwanej przez połączenie internetowe. Mobilna Karta Miejska pozwala kupić wszystkie bilety i doładowania elektronicznej portmonetki. Możesz także sprawdzić stan karty oraz ostatni przejazd. Taką funkcjonalność oferuje kasownik w autobusie. W tym przypadku wystarcza mieć smartfon z modułem NFCTutaj znajdziecie szczegóły: www.4tap.pl/regulamin-bkm.

Obserwujemy wzrost sprzedaży liczby biletów w serwisie internetowym – informuje przedsiebiorczepodlasie.pl Kamila Busłowska z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. – Porównując okres styczeń-lipiec 2015 r. i styczeń-lipiec 2016 r. liczba sprzedanych biletów wrosła o ok. 33%. Zakup biletu przez Internet jest dużym ułatwieniem i wygodą dla pasażera. Zależy nam na tym, aby bilet był jak najłatwiej dostępny, a liczba pasażerów korzystających z zakupu biletu przez Internet wzrastała. Ta funkcja działa w Białymstoku od grudnia 2011 roku. W ślad za naszym pomysłem poszły rozwiązania systemów biletowych w innych miastach Polski m.in. Kielcach, Rzeszowie, Poznaniu i Szczecinie.

bkm_bilety3
Od września będą zmiany w rozkładach jazdy, w październiku także, fot. Lidia Dobrowolska

Doładowania przy pomocy smartfona

Powstaje pytanie o zasadność umieszczania automatów z biletami w autobusach komunikacji miejskiej. Jeśli już teraz wielu z nas może załadować Kartę Miejską przy pomocy smartfona z NFC (technologia w telefonie) i dedykowanej aplikacji, mogą okazać się zbędnym wydatkiem. Póki co, aby zainstalować oprogramowanie w telefonie, musimy odwiedzić ich siedzibę osobiście. Nie wszystkie telefony będą z nią kompatybilne. Trzeba przyznać, że nasza komunikacja publiczna nie tylko dobrze wypada na tle kraju, ale też nie powstydziliby się jej mieszkańcy większości miast Europy. Nowoczesne autobusy, testy elektrycznych samochodów, bilet elektroniczny czy system elektronicznych tablic informacyjnych na przystankach. Tego ostatniego – być może – nie trzeba będzie rozszerzać w przyszłości. Jest szansa, że zastąpią go kolejne funkcjonalności aplikacji w naszych telefonach.

Komentarze