DOMXS – nowy pomysł na domek za miastem. Projekt z Podlasia

Chyba każdy z nas – zabieganych mieszczuchów – marzył kiedyś choć przez chwilę o własnym kawałku przestrzeni, azylu z dala od miasta, ruchu samochodowego i elektroniki, która osacza go z każdej strony. Nie każdemu wystarczy wypad na kilka dni w Beskid Niski, na Suwalszczyznę lub w jakiś zapomniany przez ludzi zakątek Podlasia. Chcemy mieć oazę stworzoną od podstaw tak, żeby spełniała nasze oczekiwania. Chcemy otoczyć się ulubionymi przedmiotami, książkami, mieć możliwość słuchania swojej muzyki, w swoim fotelu lub wylegiwania się na własnym hamaku pod samodzielnie posadzoną jabłonią. Tego wszystkiego nie da nam najprzytulniejszy hotel, pensjonat czy kwatera agroturystyczna.

Wśród licznych dostępnych na rynku ofert wyróżnia się jedna, przygotowana przez firmę z naszego regionu, a konkretnie z Trześcianki leżącej w Krainie Otwartych Okiennic. Zarówno firma, jak i oferowany przez nią produkt, nosi nazwę DOMXS. Skojarzenie z rozmiarem extremely small jest nieprzypadkowe. Oferowane przez firmę rozwiązania to gotowe domki letniskowe lub całoroczne domy mieszkalne o bardzo prostej konstrukcji w skandynawskim, minimalistycznym stylu.

Jeśli ktoś podróżował po Skandynawii, spędził chociaż kilka dni na tamtejszej prowincji, mógł cieszyć oczy surową północną przyrodą i architekturą, która dzięki swej prostocie, naturalnym materiałom i skromnej skali zdaje się wprost z tej przyrody wyrastać, to musiał się w niej zakochać. Obserwacja architektury polskich przedmieść – pełnej różnych wariantów „dworków” i „rezydencji” bogatych w kolumny, gzymsy, łamane wielospadowe dachy, wykusze, bogato doświetlonych halogenami i ogrodzonych kutymi płotami może budzić wrażenie, że nasze tradycje są zaprzeczeniem skandynawskiej prostoty. Tak jednak nie jest. Tradycyjne polskie budownictwo to budownictwo wiejskie. Wszak przez stulecia byliśmy społeczeństwem rolniczym. Typowa podlaska wieś to ulicówka z drewnianymi domkami zwróconymi szczytami do drogi. I jeśli trafimy do takiej wsi, nie skażonej jeszcze nową zabudową, odnajdujemy ład i harmonię.

(Nie)typowy podlaski dom

Przyglądając się koncepcji DOMXS można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że choć jej twórcy otwarcie nawiązują do skandynawskiej architektury i wzornictwa, świetnie odnajduje się ona również u nas – na podlaskiej wsi. Zdaje się być nowoczesnym rozwinięciem typowego podlaskiego domu. Albo czymś pośrednim w swej formie zewnętrznej – między domem, a stodołą. Dom-prototyp stojący w Trześciance w żaden sposób nie zaburza wspomnianej wyżej harmonii.

Przyjrzyjmy się więc samemu projektowi. Opowiedział nam o nim Ernest Rogalski – jeden z założycieli DOMXS:
Do wyboru mamy zarówno małe domki w rozmiarze XS, jak i stabilną bryłę „DOMu” całorocznego. W środku minimalizm: jedna łazienka, jedna duża kuchnia, duży otwarty salon, schody na antresolę do naszej sypialni. Bardziej ergonomicznie się nie da, tak mówią wszyscy pomieszkujący te wnętrza. Wraz ze wzrostem rozmiarów powierzchni zabudowy (od 35 do 100 m2) mamy odpowiednio większe pomieszczenia oraz ich ilości. Możemy zamówić sobie wymarzony kolor, ustalić wielkość pomieszczeń, a nawet zamówić dwa budynki i w jednym zrobić sypialnie dla naszych pociech. W drugim salon z kominkiem na nocne harce z przyjaciółmi.  DOMXS jest budowany szybko. Do dyspozycji mamy całoroczny budynek z pełnymi wygodami, a sama budowa trwa naprawdę kilka tygodni.

W folderze, który otrzymaliśmy od właścicieli, w klarowny sposób przedstawiono obydwa warianty – „budynku rekreacji indywidualnej”, który możemy postawić „na zgłoszenie” według uproszczonych procedur oraz domu jednorodzinnego, na który musimy uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę. Pierwszy z nich oferuje powierzchnię 47 lub 50 m2 (w zależności czy wybierzemy opcję domku budowanego na miejscu, czy „kontenera”, który przyjedzie w 4 częściach i zostanie złożony na naszej działce). Drugi to domy mieszkalne w 4 różnych rozmiarach o nazwach odpowiadających dostępnym powierzchniom użytkowym: Domxs45, Domxs65, Domxs95, Domxs125.

Pomimo bardzo prostej, powtarzalnej konstrukcji istnieje wiele możliwości zindywidualizowania projektu. Sami możemy dobrać gatunek drewna, układ ścianek wewnętrznych, kolor blach, rodzaj wykończenia (deska sosnowa lub płyta OSB). Jeśli dodamy do tego własną inwencję odnośnie umeblowania i przyozdobienia wnętrz plus swobodny wybór miejsca, gdzie nasz dom ma stanąć, i aranżacji otoczenia, okazuje się, że dostajemy coś na wskroś osobistego, zgodnego z naszymi potrzebami i poczuciem estetyki.

Oddajmy jeszcze raz głos współtwórcy projektu:
Dla kogo i po co jest DOMXS? Przyciąga głównie młodych zamożnych Polaków. Właścicieli i pracowników agencji reklamowych, dyrektorów marketingowych, właścicieli małych firm, zamożnych blogerów, posiadaczy ziemskich szukających inwestycji. Jest dedykowany osobom,  które kochają design, minimalizm, liczy się dla nich spokój, zdrowie, radość życia. Kochają zdrowo i smacznie zjeść, kochają zwierzęta oraz przestrzeń natury. Zazwyczaj mają mieszkanie w swoim mieście, ale ciągle myślą o ucieczce poza nie z tą różnicą, że „do siebie”. I szukają odpowiedzi na pytanie: wiejska chata? dom z bali? letniskowy, ale tylko na lato? duży dom z cegły? No właśnie nie! Mały, „designerski”, całoroczny, tani i prosty w serwisie! To miejsce, gdzie możemy realizować swoje #hygge*. Możemy sami zacząć uprawiać swoje warzywa, posadzić swoje drzewka i krzewy owocowe, albo po prostu pić nalewki zakupione od rdzennych gospodarzy wiejskich. Albo zacząć robić swoje! Jesteśmy dumni i spokojni. Mamy swój dom. Radujemy się, że mamy swoją alternatywę na życie poza miastem, z którą czujemy się po prostu dobrze.

Zainteresowani w Finlandii, Francji, Niemczech, USA, Austrii i Polsce

A tak Ernest Rogalski opowiada o genezie koncepcji DOMu XS i początkach firmy:
Zanim została założona spółka, ja sam – dumny właściciel siedliska na Podlasiu – wybudowałem swój prywatny DOMXS w 2013 roku. Od tamtej pory trwają badania nad rozwojem projektu. Stworzyliśmy stronę www, założyliśmy profile na portalach społecznościowych. Zyskaliśmy popularność w takim segmencie budynków… jeżeli taki segment istnieje na rynku polskim. Być może to my jesteśmy jego prekursorami. Oficjalnie firma została założona w lipcu 2016 roku. Założycielami spółki są Ernest Rogalski i Paweł Piesiecki. Za architekturę odpowiada Sebastian Kucharuk. Wykonawcy to ekipa z Podlasia z 30-letnim doświadczeniem, na której czele stoi Józef Piesiecki.
Budynek nazywany przez nas „prototypem”, stał się naszym obiektem promocji, testów i dyskusji.  Od tego czasu do lipca 2016 zbieraliśmy wszelkie informacje potrzebne do założenia spółki. Poznawaliśmy naszego przyszłego klienta. Od lipca 2016 zbieramy zamówienia na DOMXSy. W 2018 planujemy wybudować około 4 domów na terenie Polski praktycznie w każdym oferowanym przez nas rozmiarze. Poza klasycznymi DOMXSami planujemy jak najszybciej wdrożyć wersję pod nazwą „KONTENER”. Umożliwi to zakup gotowych budynków, które w 4 częściach zostaną dostarczone w każdy wybrany zakątek Europy. Głównymi zainteresowanymi są prywatne osoby z Polski oraz podmioty z dużymi działkami inwestycyjnymi. Mamy też wiele prywatnych zapytań z takich krajów jak: Finlandia, Francja, Niemcy, Austria i USA.
Spółka działa w 100% na kapitale polskim, bez kredytów i dofinansowań. Dlatego nie jesteśmy jeszcze obecni w magazynach, na targach ani w reklamach. Po zakończeniu roku obrotowego 2018, zastanowimy się nad ewentualnym wsparciem finansowym, jeżeli zaistnieją takie potrzeby.

Jak długo trwa budowa DOMXS

Czy i Wam ta koncepcja wydaje się kusząca? Łatwiej to docenić jeśli ma się za sobą budowę standardowego domu: procedury administracyjne, wybór projektu, dobór materiałów, wykonawców poszczególnych etapów budowy – to wszystko pochłania ogromne ilości czasu i energii. Zajrzyjmy jeszcze raz do folderu. Jak przedstawia się harmonogram budowy DOMu XS?
• fundamenty z kanalizacją i szambem ekologicznym – do 1 tygodnia,
• konstrukcja DOMXS wraz z kompletnym zadaszeniem, oknami i systemem hydraulicznym – do 1 tygodnia,
• minimalna jednotygodniowa przerwa w celu wentylacji i schnięcia szlichty (suchej posadzki),
• wykończenie DOMXS w stanie deweloperskim – 1- 2 tygodni.

Jeśli jeszcze nie jesteście pewni czy jest to propozycja dla Was, koniecznie odwiedźcie 3 piękne wsie tworzące Krainę Otwartych Okiennic: Puchły, Soce i Trześciankę. Dajcie się oczarować ich atmosferze, a na zakończenie wizyty skorzystajcie z zaproszenia twórców DOMXS:

Przed podpisaniem umowy zapraszamy do odwiedzenia siedziby firmy i obejrzenia prototypu. Z przyjemnością zaprezentujemy pierwszy taki dom w Polsce i przy filiżance dobrej kawy odpowiemy na każde Państwa pytanie.

* hygge – duńskie słowo oznaczające przytulność, komfort, bezpieczeństwo, relaks, radość płynącą ze spotkań i panującej atmosfery.

Komentarze