Ekran projekcyjny do domu

Przygotowaliśmy dzisiaj coś specjalnego dla kinomaniaków, którzy najlepiej czują się w swoich domach, na kanapie i wspólnie z rodziną podczas oglądania ulubionych filmów czy seriali. Okazji może być wiele zarówno w tygodniu, jak i na weekendy, aczkolwiek zakup coraz większego telewizora może okazać się niewystarczający dla całej rodziny. Właśnie dlatego proponujemy wybór ekranu projekcyjnego, który odmieni dotychczasowy klimat i sprawi, że Wasz dom chociaż na chwilę zamieni się w prawdziwe kino. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, a zwłaszcza, że w rezultacie będzie to o wiele tańsza opcja niż największa oferowana na rynku plazma.

Dlaczego nie ściana?

Można stwierdzić, że byłaby to najtańsza opcja i nie wymagająca dokładnych pomiarów ekrany projekcyjnego, który najpierw trzeba by znaleźć, zamówić, a następnie zamontować. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące użytkowania ściany jako ekranu do wyświetlania filmów. Po pierwsze konieczne jest posiadanie białej powierzchni, która nadal nie będzie dorównywała profesjonalnej nawierzchni, gdzie biel jest dostosowana do odbijania światła projektora. Co więcej, w ścianie zawsze można znaleźć wiele nierówności, które będą niestety widoczne podczas wyświetlania animacji. Jeszcze jednym utrudnieniem jest wielkość takiej powierzchni, gdzie nie w każdym mieszkaniu domownicy mają możliwość zagospodarowania jednej szerokiej i wysokiej ściany na wyświetlanie filmu. W przypadku złej rozdzielczości komfort oglądania nie będzie już taki sam jak przy korzystaniu z profesjonalnego ekranu projekcyjnego.

Najważniejsze elementy

Podczas dokonywania wyboru również trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, aby ostatecznie podjęta decyzja była w zupełności słuszna i pożyteczna. Zatem konieczne jest sprawdzenie odpowiedniego formatu dla źródła wyświetlania projekcji i potrzeb oglądających. Można, więc stwierdzić, że im większy format, tym o wiele lepiej widoczne są wszystkie szczegóły na ekranie. Jednocześnie wpływ na jakość wyświetlania filmów ma rozmiar powierzchni, gdzie musisz zwrócić uwagę na wysokość, szerokość oraz przekątną ekranu, by móc dopasować go do miejsca, w którym ma zawisnąć.

W tym fragmencie jednak pojawia się jeszcze inna kwestia związana z typem ekranu projekcyjnego, gdzie wyróżniamy przede wszystkim: przenośne, zwijane i stałe. W każdym przypadku konieczne jest ich dokładne wymierzenie i dostosowanie do warunków domowych, aczkolwiek to zależy już od Was jakie rozwiązanie będzie najwygodniejsze do zastosowania w Waszym mieszkaniu. Następnie musimy wspomnieć o jasności rzutnika oraz współczynniku odbicia światła, który oddziałuje na nasycenie i głębię kolorów wyświetlanych na ekranie. Warto zapamiętać, że jasne projektory o dużym nasileniu jasności powinno się dobierać do niski współczynnik odbicia światła i oczywiście na odwrót. Wówczas efekt oglądania będzie o wiele naturalniejszy i przyjemniejszy dla naszych oczu. Równocześnie istotny okazuje się kąt widzenia, co w przypadku wyższego współczynnika odbicia światła wiąże się z niewyraźnym i rozproszonym obrazem dla osób siedzących po bokach na większej przestrzeni. W rezultacie tylko widzowie naprzeciwko ekranu będą mogli oglądać filmy z dużą ostrością, dlatego niskie współczynniki są również polecane, ze względu na widoczność z każdej możliwej strony dla wszystkich zainteresowanych.

Jak widać rzutniki w domu oraz ekrany projekcyjne są bardzo dobrym pomysłem, a ich dobór wcale nie jest tak skomplikowany. Ponadto jest to znacznie tańsza alternatywa, a przy tym zapewnia wspaniały i nieporównywalny klimat kinowy w domowym zaciszu.

Artykuł partnerski

Komentarze