Jesteśmy zachwyceni. W takich miejscach pracują Nobliści i tworzona jest historia nauki

Na świecie tylko kilka uczelni dysponuje zapleczem, podobnym do tego w Inno-Eko-Tech. 

Wyjątkowa inwestycja, którą udało się zrealizować Politechnice Białostockiej, to krok milowy w kierunku praktycznego podejścia do badań naukowych.

To największe pod względem wartości przedsięwzięcie zrealizowane dotąd przez naszą Uczelnię. Łączny koszt projektu to niemalże 90 mln złotych, z czego około 99% to środki unijne. 38 milionów złotych wydano na nowoczesną aparaturę badawczo-pomiarową i wyposażenie. Od października ubiegłego roku studenci korzystają z laboratoriów i pracowni centrum badawczego – opowiada nam Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej, Dorota Sawicka.

fot. Paweł Tadejko (5)m
Laboratorium Systemów Odnawialnych Źródeł Energii, na zdjęciu dr inż. Tomasz Teleszewski, fot. Paweł Tadejko

700 stanowisk dla przyszłych Noblistów

INNO-EKO-TECH – Innowacyjne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Alternatywnych Źródeł Energii, Budownictwa Energooszczędnego i Ochrony Środowiska Politechniki Białostockiej to kompleks o powierzchni użytkowej ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych. Znajduje się tam 36 laboratoriów, prawie 700 stanowisk badawczych, 135 miejsc parkingowych. Na dachu budynku jest stacja pogodowa i panele fotowoltaiczne, wiatraki oraz kolektory słoneczne.

DCIM100GOPRO
Panele fotowoltaiczne na dachu budynku, fot. P. Tadejko

Supernowoczesne badania nad źródłami energii odnawialnej

W Laboratorium Systemów Odnawialnych Źródeł Energii studenci badają działanie kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych. Przyszli absolwenci będą mogli ubiegać się o pracę w zakładach produkujących urządzenia do wytwarzania energii czy przy wprowadzaniu nowych rozwiązań technologicznych, wykorzystujących energię odnawialną.

Centrum INNO-EKO-TECH umożliwia prowadzenie badań 3 wydziałom uczelni: Wydziałowi Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Wydziałowi Elektrycznemu i Wydziałowi Mechanicznemu. Łącznie daje możliwość zdobycia solidnego wykształcenia aż na 11 kierunkach uczelni. Prowadzone badania dotyczą głównie odnawialnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego oraz ochrony środowiska. Szczególnie ważne jest dla nas szukanie innowacyjnych rozwiązań i technologii, by minimalizować koszty technologii wytwarzających energięopowiada z entuzjazmem Dorota Sawicka, Rzecznik Politechniki Białostockiej.

Wydziałowe Laboratorium Nowoczesnych Technik Fotowoltaicznych i Fototermicznych, na zdjęciu dr inż. Piotr Miluski, fot. P. Tadejko
Wydziałowe Laboratorium Nowoczesnych Technik Fotowoltaicznych i Fototermicznych, na zdjęciu dr inż. Piotr Miluski, fot. P. Tadejko

Energia wiatru jest przekształcana w energię elektryczną za pomocą turbin i rotorów wiatrowych. Energia słońca wykorzystuje energię promieniowania słonecznego do konwersji na energię elektryczną dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Wytwarza także energię cieplną poprzez kolektory słoneczne. To wszystko mogą obserwować i sprawdzać na specjalistycznym sprzęcie studenci.

Uczelnia realizuje także inne projekty. W ramach jednego z nich powstała elektrownia hybrydowa. Więcej o projekcie OZE można poczytać na www.oze.pb.edu.pl/oze11.

Elektrownia hybrydowa wyprodukowała za rok 2015 – 9861,60 kWh. Według taryfy G11 (około 0,58 zł/kWh) mamy około 5740,00 zł zysku. Pierwsze, powtarzalne wyniki, osiągniemy po dwuletnim okresie analizy pracy systemu – tj około kwietnia 2017 r. Szacujemy, że zwrot z inwestycji w przypadku paneli fotowoltaicznych to 5-13 lat, w zależności od rodzaju paneli – tłumaczy dr inż. Wojciech Trzasko z Politechniki Białostockiej.

Wartości uzyskanej energii w elektrowni hybrydowej, screen ze strony www.elektrownia.pb.edu.pl
Wartości uzyskanej energii w elektrowni hybrydowej, screen ze strony www.elektrownia.pb.edu.pl

W laboratoriach INNO-EKO-TECH powstaje żywność przyszłości

Studenci Politechniki wraz z naukowcami badają ekstrakty z roślin pod względem ich właściwości zdrowotnych i jako dodatków do żywności. Analizują biopaliwa pod kątem ich wartości energetycznej. Pozyskują też materiał genetyczny z żywych komórek.

PB
Studentka Politechniki Białostockiej w jednym z laboratoriów, fot. P. Tadejko

Planując studia na Politechnice Białostockiej, nie spodziewałam się, że będę miała możliwość korzystać z tak nowoczesnego laboratorium. Cieszę się,  że uczelnia daje nam możliwość prowadzenia badań, które są fascynujące. Mam nadzieję, że będzie to przynosiło korzyści zarówno Politechnice oraz nam, studentom i absolwentom – opowiada nam Kasia, studentka biotechnologii.

Białostockie centrum posiada także pierwsze w Polsce urządzenie do laboratoryjnej oceny właściwości przeciwpoślizgowych nawierzchni drogowych. Dzięki badaniom wykonywanym na urządzeniu Wehner Schulze, studenci ustalają technologie wykonania warstwy ścieralnej, składu i rodzaju poszczególnych materiałów wykorzystywanych do tworzenia powierzchni drogowych. Takie badania wpłyną istotnie na bezpieczeństwo kierowców.

Urządzenie Werner Schulze
Urządzenie Werner Schulze, na zdjęciu dr inż. Marta Wasilewska, fot. P. Tadejko

Komercjalizacja efektów badań

Ze względu na to, iż projekt INNO-EKO-TECH został prawie w całości zrealizowany dzięki dotacji unijnej, przez 5 kolejnych lat nie możemy podejmować żadnych działań komercjalizujących działalność centrum badawczego. Współpracujemy z przedsiębiorcami na zasadzie wymiany doświadczeń i informacji – opowiada nam Agnieszka Halicka z Działu Promocji oraz Agata Dziekońska z Biura ds. Rozwoju i Programów Międzynarodowych Politechniki Białostockiej.

Komentarze