Instytucje pożyczkowe – czym są, jak działają i skąd się wzięły?

Instytucje pożyczkowe od dłuższego czasu mają w posiadaniu mniej więcej połowę rynku mikropożyczek w Polsce. Są wyjątkowo silną konkurencją dla banków, choć ceny pożyczek pozabankowych nadal są obiektem dyskusji. Sektor pozabankowy rozwija się w dobrym kierunku, bowiem sukcesywnie zwiększane są standardy weryfikacji i bezpieczeństwa. Trudno dziś już nie postrzegać sektora pozabankowego jako bardzo mocnego gracza na rynku finansowym.

Co to jest instytucja pożyczkowa?

 Instytucja pożyczkowa to przedsiębiorstwo trudniące się pożyczaniem pieniędzy, przeważnie online. Ostatnie lata pozwoliły na intensywny rozwój pożyczek pozabankowych, niegdyś znane były klientom chwilówki – krótkoterminowe pożyczki na niewielkie kwoty. Dziś instytucje pożyczkowe oferują znacznie więcej. Długoterminowe pożyczki wieloratalne, pożyczki pod zastaw, linie pożyczkowe to główne propozycje firm pożyczkowych.

Ostatnie lata sporo zmieniły w funkcjonowaniu pożyczek pozabankowych. Nadzór nad ich działaniem objął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeważnie instytucje finansowe są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. W tym jednak wypadku nie ma takiej potrzeby, bowiem instytucje pożyczkowe oferują pożyczki z własnego kapitału, a nie jak ma się to w banku, z kapitału klientów (którzy środki lokują celem pomnażania na lokatach itd.)

Aby instytucja pożyczkowa mogła taką być, kapitał startowy musi wynosić minimum 200 tys. zł. Pieniądze mogą pochodzić od akcjonariuszy, którzy zakładają spółkę. Jedyną usługę jaką oferować mogą takie firmy to pożyczanie pieniędzy zgodnie z zasadami jakie ustala ustawa o kredycie konsumenckim.

Parabank a instytucja pożyczkowa

Instytucje pożyczkowe bardzo często mylone są z parabankami, co specjalistów analizujących rynek zapewne zadziwia. Firmy pożyczkowe zajmują się tylko jedną usługą, podlegają regulacjom i nadzorom określonych organów. Parabanki jako takiej definicji nie posiadają i przyjęło się, że są to instytucje, które naśladują sposób działania banków. Kilka lat temu, kiedy Polska żyła aferą Amber Gold, postanowiono, że aby móc przyjmować środki pieniężne od konsumentów celem udzielania kredytów lub pomnażania ich w inny ryzykowny sposób, należy mieć zgodę KNF. Taką zgodę zgodnie z polskim prawem posiadają jedynie banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz SKOK’i. Nadzór KNF jest w tym wypadku uzasadniony i celem jego jest zabezpieczanie środków pieniężnych należących do konsumentów.

Jak się okazuje, KNF ma sporo roboty z firmami mającymi charakter parabankowy. Przyjmowanie pieniędzy od konsumentów bez zgody KNF jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności. Jednym z zadań jakimi trudni się KNF jest namierzanie przedsiębiorstw, które zachęcają do wpłacania swoich oszczędności celem inwestowania. Na liście ostrzeżeń publicznych jest kilkadziesiąt takich firm, w tym wiele dużych międzynarodowych korporacji.

Związek Firm Pożyczkowych

Przedsiębiorcy z sektora pożyczek pozabankowych, którzy od wielu lat działają w Polsce założyli już wiele lat temu Związek Firm Pożyczkowych, który jest w zasadzie związkiem pracodawców. Inicjatywa dla powstania tego związku jest wyjątkowo słuszna z punktu widzenia przedsiębiorców oraz konsumentów. Głównym celem jest promocja i egzekwowanie wysokich standardów, co do czego nie ma się wątpliwości zapoznając się z listą wymagań dla potencjalnych członków.

Instytucje pozabankowe wciąż oceniane są przez pryzmat afer z udziałem parabanków, prywatnych inwestorów i oszustów podszywających się pod instytucje pożyczkowe. ZFP ma niejako reprezentować branżę w kontaktach medialnych i publicznych. Stanowi również świetne źródło wiedzy dla konsumentów sektora pozabankowego. ZFP bezwzględnie jest instytucją, która potwierdza, że firmy pożyczkowe w Polsce to w większej mierze uczciwe firmy, które zarabiać chcą zgodnie z etyką.

Niniejszy materiał powstał przy współpracy z serwisem E-Busines, który w całości poświęcony jest pożyczkom pozabankowym. Jeżeli interesujesz się tematyką pożyczkową lub myślisz nad założeniem własnej firmy pożyczkowej to odwiedź portal e-busines.info.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze