Jesteś ofiarą mobbingu? Sprawdź, jak zebrać dowody!

Mobbing jest zjawiskiem, które istnieje od zawsze, jednak dopiero w ostatnich latach zaczęto mówić o nim głośniej. Często pracownicy sami do końca nie wiedzą gdzie leży granica, określająca moment, w którym relacje zawodowe zaczynają być nie tylko nieetyczne, ale również szkodliwe. Jeżeli wydaje ci się, że możesz być ofiarą mobbingu już teraz sprawdź jak zebrać dowody.

Mobbing w pracy – coraz częstsze zjawisko

Tak naprawdę, każdy z nas może stać się ofiarą mobbingu. Na samym początku warto zatem zapoznać się z tym jak to zjawisko definiuje kodeks pracy (art. 94 § 2). Mobbing to „działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę poczucia przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”.

Koniecznie trzeba tu zaznaczyć, że mobbing jest nielegalny i każdy pracodawca ma obowiązek mu zapobiegać. Jeśli tego nie robi, narusza przepisy. To właśnie kierownictwo, poprzez obowiązujący w firmie regulamin, jak i swoją postawę, modeluje zachowania w miejscu pracy. Wskazując przy tym również jaki styl bycia jest niedopuszczalny, a na jaki jest zgoda i przyzwolenie.

Pracownik, który doświadcza nielegalnego traktowania, może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, podając za główną przyczynę właśnie mobbing. Również osoba taka ma prawo domagać się na drodze sądowej odszkodowania. Przy czym nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeżeli natomiast nękanie stało się przyczyną problemów zdrowotnych, może domagać się zadośćuczynienia pieniężnego (konieczne jest jednak poświadczenie takiego stanu przez lekarza).

Kiedy mamy do czynienia z mobbingiem?

Najczęściej z tym zjawiskiem mamy do czynienia, gdy pracownik jest szykanowany, nękany, zastraszany, poniżany, ośmieszany, niesprawiedliwie traktowany, a nawet izolowany przez przełożonego lub też innych pracowników. Działanie takie trwają zazwyczaj dłuższy czas i powtarzają się. Najczęściej również ofiara mobbingu jest bezradna i nie potrafi w żaden sposób przeciwstawić się mobberowi. Takie zachowanie ofiary jeszcze bardziej umacnia oprawcę w nieetycznych działaniach. Mobbing w pracy może przybierać najróżniejsze formy, dlatego też nie zawsze jest go łatwo udowodnić. Szczególnie, że istnieją cienkie granice pomiędzy dopuszczalnymi formami karania, czy też normalnym egzekwowaniem pracy, a mobbingiem.

Jak zebrać dowody mobbingu?

Jeżeli czujemy, że jesteśmy ofiarami mobbingu, to należy zareagować od razu. Zwłaszcza wtedy, gdy zwrócenie uwagi nie pomaga, a oprawca nadal zachowuje się w stosunku do nas niewłaściwie. Musimy pamiętać, że tego rodzaju sprawy, nie należą do najłatwiejszych, dlaczego? Po pierwsze, zbieranie dowodów, jednoznacznie świadczących o nękaniu jest dość kłopotliwe. Po drugie natomiast, musimy przygotować się psychicznie na bardzo czasochłonny proces sądowy.

Jak w takim razie najlepiej przygotować się do zbierania dowodów? Przede wszystkim warto zapisywać wszystkie niepokojące nas zachowania i działania mobbingowe. Najlepiej zrobić to w formie kalendarzyku, gdzie zanotujemy nazwiska osób, które dopuszczają się nadużyć, a przy tym szczegóły ich zachowania. Powinniśmy zapisać także czas, miejsce i okoliczności towarzyszące zdarzeniu.

Ważnymi dowodami mogą być również wiadomości sms, e-maile, listy, jak i nagrania zarejestrowane dyktafonem lub ukrytą kamerą. Szeroką gamę szpiegowskich produktów oferuje sklep detektywistyczny AlfaTronik. Dla mężczyzn przykładowo, idealna będzie Kamera HD z oświetlaczem w zegarku na rękę, natomiast kobietom powinna spodobać się propozycja damskiej wersji tego zegarka, która pozwoli na nagranie filmu wysokiej jakości Full HD i dźwiękiem.

Dyktafon umożliwi zebrać dowody w legalny sposób

Mini dyktafony, które charakteryzują się znakomitym kamuflażem, to nie tylko wymysł hollywoodzkiej fabryki snów. Dostępne są dla każdego, w bardzo zróżnicowanej i dopasowanej do potrzeb ofercie. Nie ma przecież nic ważniejszego niż bezpieczeństwo nas samych i najbliższych. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dlatego też dyktafon może okazać się niezawodny w przypadku mobbingu.

Urządzenia te, proponowane nam przez AlfaTronik https://www.alfatronik.com.pl/dyktafony-ukryte-c-1_2.html zostały ukryte w przedmiotach codziennego użytku, przez co nie wzbudzą najmniejszych podejrzeń osób trzecich. Następną ogromną zaletą jest również ich funkcjonalność i wysoka jakość nagrywania. Za przykład może nam służyć np. dyktafon w klipsie do paska, który obecnie jest w promocyjnej cenie 179,00 zł. Nie rzuca się on w oczy, a czas jego pracy wynosi 20 godzin non-stop. Równie interesujące są dyktafony ukryte w pendrivie (np. dyktafon w pendrive z redukcją szumów GT-1) lub w długopisie (np. dyktafon ukryty w długopisie D02).

Nigdy nie możemy pozwolić na to, aby w przypadku walki z mobbingiem, nie sparaliżował nas strach przed utratą pracy. W związku z czym pierwszym krokiem, który musimy zrobić jest okazanie sobie szacunku i docenienie własnych kompetencji. Zaś następnym, niewstydzenie się mówienia o tym problemie, zbieranie dowodów i szukanie profesjonalnej pomocy.

Artykuł partnerski

Komentarze