,

Już jutro Wielki Piknik Ekologiczny w ramach akcji „Białystok segreguje”

30 czerwca w Parku Planty w Białymstoku odbędzie się piknik ekologiczny „Białystok segreguje”. To wyjątkowe spotkanie z mieszkańcami będzie wypełnione atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Celem akcji jest edukacja w zakresie poprawnych zasad zbiórki selektywnej – od 1 października rusza bowiem nowy system segregacji (sześciopojemnikowy). Szczególną uwagę organizatorzy chcą zwrócić też na to, co należy robić z opakowaniami wielomateriałowymi – np. kartonami po płynnej żywności. Wierzą, że tego typu wydarzenia sprzyjać będą poprawieniu statystyk recyklingu surowców wtórnych.

W programie przewidziano między innymi:

– kilkanaście warsztatów, podczas których będzie można wykonać np. grafikę na torbach wielorazowego użytku, przypinki i magnesy na lodówkę własnego projektu, papier czerpany z kartonów po płynnej żywności, karmniki dla ptaków z odpadów, biżuterię recyklingową, portfele z kartonów po mleku i sokach, zabawki z papieru i wiele innych;

– pokazy naukowe, w ramach których dzieci budować będą m.in. rakiety i spektroskopyz odpadów, kamerę obscura oraz poduszkowca;

– wystawę ponad 20 interaktywnych eksponatów obrazujących zasady fizyki i prawa natury;

– wystawę plakatów edukacyjnych na temat recyklingu;

– ponad 10 konkursów z nagrodami;

– wyścigi mini robotów oraz ponad 20 zestawów okularów virtual reality;

– kącik multimedialny z grami edukacyjnymi na tabletach dla dzieci (gry uczyć będą m.in. zasad selektywnej zbiórki);

– tekturowe miasteczko do malowania przez dzieci – „nasz kolorowy świat z recyklingu”;

– kącik z drewnianymi zabawkami oraz liczne animacje dla najmłodszych.

Impreza będzie trwała od 10.30 do 17. Wstęp wolny.

Organizatorem akcji jest firma Tetra Pak sp. z o.o. – producent kartonów do płynnej żywności, a współorganizatorem Urząd Miasta Białegostoku, zaś partnerem o firma PUHP Lech sp. z o.o.

Dodatkowo – w ramach pogłębionej akcji edukacyjnej – zrealizowano konkurs dla szkół w formie gry miejskiej, w której wzięło udział blisko 400 dzieci z 21 drużyn szkolnych. 11 czerwca sześć nagrodzonych zespołów otrzymało atrakcyjne nagrody.

Planowana jest także realizacja szerokiej kampanii informacyjnej na temat nowego systemu selektywnej zbiórki, który obowiązywał będzie od 1 października. Będzie to między innymi dystrybucja ponad 100 000 broszurek do domów mieszkańców, seria publikacji w mediach, działania w mediach społecznościowych, realizacja filmu informacyjnego.

Red. PP, graf. mat. pras.

Komentarze