Kredyt gotówkowy dla firmy – czym się kierować przy wyborze?

Nieustanne inwestycje są podstawą rozwoju każdej firmy. Spora część ich właścicieli bez wsparcia uzyskanego dzięki kredytom gotówkowym, nie byłaby w stanie wdrażać nowych projektów, kupować nowoczesnych urządzeń i maszyn, brać udziału w przetargach, poszerzać swojej działalności, czy też rozbudowywać firmy.

Obecnie możemy znaleźć oferty idealnie dopasowane do potrzeb zarówno małych i początkujących przedsiębiorstw, jak i tych dużych o już ugruntowanej pozycji na rynku. Czym zatem kierować się przy wyborze kredytu gotówkowego dla firmy?

Kredyt gotówkowy dla firmy

Kredyt gotówkowy dla firm jest jednym z najprostszych i najszybszych kredytów, ponieważ w przeciwieństwie do kredytu inwestycyjnego dla firm, nie wymaga podania sprecyzowanego celu, na co przeznaczone zostaną uzyskane pieniądze. Z tego powodu też, bardzo często kredytobiorca, wykorzystuje tak zdobyte fundusze, na utrzymanie płynności finansowej i na pokrycie bieżących wydatków, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jednak w tym przypadku nie można liczyć na wysokie kwoty kredytu, a warunkiem jego uzyskania jest minimalna działalność, wynosząca zazwyczaj rok. Oczywiście, dostępne są również oferty, które proponują tego rodzaju produkty, z obniżonym wymogiem, do sześciu miesięcy, jednak są one zazwyczaj obarczone dodatkowymi zabezpieczeniami ( w formie różnego rodzaju zobowiązań). Co zwiększy szanse, aby go uzyskać? Przede wszystkim będzie to posiadanie aktywnego konta firmowego w danym banku i duża ilość przeprowadzonych transakcji.

Również konieczne będzie skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak m.in. wpis do KRS lub CEIDG, REGON, NIP, zaświadczenie z urzędu skarbowego i ZUS – u. Banki wymagać mogą także innych dodatkowych papierów, które potwierdzą sytuację finansową przedsiębiorstwa, wszystko w zależności od kwoty, o którą się ubiegamy. Inaczej weryfikacja przedstawia się w przypadku starania się o pożyczkę pozabankową. Charakteryzują się one bardziej uproszczonymi zasadami ich przyznawania. Oznacza to, że nie trzeba dostarczać dokumentów księgowych i bankowych, a ubiegać się o nią można od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Wszystkie formalności nie zajmują dużo czasu, jednak w ich przypadku, liczyć się trzeba z tym, że są ofertami droższymi niż te, które proponują banki.

Czym kierować się przy wyborze?

Bardzo duży wybór ofert kredytów gotówkowych dla firm, sprawia, że często trudno jest podjąć decyzję, który z nich okaże się być najlepiej dopasowany do wymagań danego przedsiębiorstwa. Jak zatem wybrać najlepszy z nich?

l Sprawdź ranking kredytów gotówkowych dla firm na Gotówkowe.net.

Zwróć uwagę na koszty kredytu gotówkowego dla firm

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na całościowe koszty kredytu. Niezmiernie ważne jest jego oprocentowanie, które składa się ze stawki WIBOR, a także ustalanej indywidualnie i podlegającej negocjacji marży. Wysokość jej, jest zazwyczaj, ściśle związana z kondycją finansową firmy, która ma istotny wpływ na poziom ryzyka, jakie podejmuje bank, udzielając kredytu. Tutaj w o wiele lepszej sytuacji będą przedsiębiorcy, którzy posiadają dobrą historię kredytową.

Bardzo istotna jest także wysokość raty, która powinna pozwolić na swobodną spłatę i nie obciążenie zbyt mocno firmowego budżetu. Oczywiście samo ich porównanie na pewno nie wystarczy, ponieważ często nie uwzględnia ono składki ubezpieczeniowej i prowizji. Dlatego też warto porównać oferty po koszcie całkowitym lub też RRSO (czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania). Kredyty gotówkowe dla firm mogą mieć stopę oprocentowania stałą, zmienną lub też stało – zmienną (gdy jest ona ustalana w określonych podokresach, arbitralnie przez bank).

Trzeba pamiętać o tym, że banki posiadają bardzo urozmaiconą ofertę kredytów dla firm, między którymi różnice leżeć mogą w kwestii jego wysokości, kosztów uzyskania, okresu spłaty i czasu otrzymania. W związku z tym warto dokładnie zastanowić się, co przy wzięciu kredytu jest dla nas najważniejsze. Dobrze także zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z ewentualnej karencji w jego spłacie i jej koszt. Karencja jest przyznawanym na wniosek klienta, czasowym zawieszeniem konieczności spłaty części kapitałowej raty danego zobowiązania, czyli kredytu gotówkowego, podczas gdy część odsetkowa raty jest nadal spłacana w terminie. Może uchronić ona właściciela firmy przed wpadnięcie w wysokie zadłużenie.

Zabezpieczenia kredytu gotówkowego dla firm

Przy kredytach na niższe kwoty, do kilkudziesięciu złotych, możemy wybrać kredyt zabezpieczony lub niezabezpieczony. Decydując się na ten pierwszy, możemy liczyć na wyższą kwotę, a także dłuższy okres spłaty. Natomiast kredyt niezabezpieczony, przysporzyć może więcej trudności, ponieważ bank będzie chciał dokładnie przeanalizować historię finansową przedsiębiorcy lub też zażyczy dodatkowych ubezpieczeń. Kredyty niezabezpieczone, dla nowo powstałych firm, ma w swojej ofercie niewiele banków. Zazwyczaj zabezpieczenie stanowi w takim przypadku nieruchomość.

Przy tak dużej ofercie kredytów gotówkowych dla firm, wybranie tego odpowiedniego nie jest proste. Dlatego też warto poświęcić na to trochę więcej czasu i szczegółowo przeanalizować wszystkie tego rodzaju produkty, według wyżej wymienionych przez nas wytycznych.

Komentarze