Krioterapia – za pomocą prądu czy laserowa? Który rodzaj rehabilitacji jest najskuteczniejszy?

Doznałeś urazu stawów, odczuwasz ból w kolanie albo w odcinku szyjnym? Szukasz dla siebie najlepszej formy pomocy, nie wiesz jednak, jaki zabieg byłby dla Ciebie najlepszy: krioterapia, zabieg przy użyciu prądu, a może biostymulacja laserem? Jeśli gubisz się w gąszczu terminów, pozwól, że wyjaśnimy Ci, na czym polega każdy zabieg i kiedy się go stosuje.

Krioterapia

Krioterapia jest to leczenie za pomocą zimna. Polega na celowym obniżaniu temperatury całego ciała lub tylko pewnych, wybranych tkanek, aby uzyskać efekt zdrowotny. Zabieg ten wspomaga leczenie podstawowe, jak również zwiększa wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny. Ułatwia leczenie ruchem, gdyż jest w stanie aż trzykrotnie zintensyfikować ćwiczenia i wydłużyć czas ich uprawiania. Efektem zastosowania krioterapii jest: uśmierzenie bólu, polepszenie ukrwienia, zmniejszenie napięcia mięśni szkieletowych, efekt przeciwobrzękowy, wzrost odporności humoralnej i komórkowej. Kiedy udać się na tego typu zabieg? Kiedy cierpisz na schorzenia neurologiczne typu ostre zapalenie nerwów, niedowład, miastenia, choroba Parkinsona. Również kiedy dokucza Ci zapalenie stawów, ścięgien czy mięśni, przyda ci się ten rodzaj rehabilitacji.

Leczenie prądem

Leczenie prądem jest to zabieg z wykorzystaniem prądu stałego lub prądu w postaci impulsów, którego celem jest rozluźnienie mięśni i zlikwidowanie bólu. Stanowi on doskonałe uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Dzięki zastosowaniu prądu można bowiem wprowadzać przez skórę niektóre leki. Nie narusza się wtedy powłok skórnych, zabieg więc nie jest bolesny, a przy tym dostarcza się lekarstwa, omijając wątrobę. Lek trafia dokładnie do tego miejsca, do którego powinien, bez obciążania układu pokarmowego. Ma to bardzo duże znaczenie dla osób, które na co dzień biorą dużo środków farmakologicznych, mają problemy z wątrobą lub żołądkiem. Inną z zalet zabiegów przy użyciu prądu, w szczególności prądów interferencyjnych, jest poprawa ukrwienia i odżywienia tkanek. Zmniejsza to nie tylko obrzęki, ale poprawia ogólną kondycję tkanek, dzięki szybszej regeneracji komórek.

Laser

Równie skuteczną i popularną formą rehabilitacji jest laser. Dzięki miejscowej stymulacji światłem lasera poprawia się mikrokrążenie skórne oraz przyspieszona zostaje odnowa komórek. W zależności od tego, jaką powierzchnię obejmuje laser i jak długo trwa naświetlanie, można uzyskać różne efekty terapeutyczne. Niższe częstotliwości dają np. efekt przeciwbólowy. Uzyskuje się go poprzez wzrost ilości endorfin oraz pobudzenie do odnowy uszkodzonych włókien nerwowych. Z kolei wyższe częstotliwości dają efekt przeciwzapalny, który osiąga się poprzez przyspieszenie czasu wchłaniania obrzęków, poprawę krążenia obocznego, poszerzenie naczyń krwionośnych. Dla kogo najlepszy będzie zabieg przy użyciu lasera? Na pewno dla tych osób, które mają problemy ze stawami. Chodzi tu przede wszystkim o zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dyskopatię szyjną lub lędźwiową, choroby zwyrodnieniowe stawów. Również osoby, które chciałaby przyspieszyć proces gojenia się ran, powinny poddać się laseroterapii. Będzie to też idealna forma leczenia dla osób ze schorzeniami dermatologicznymi takimi jak: liszaj, trądzik różowaty, opryszczka.

Jaka forma rehabilitacji jest najlepsza?

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka forma rehabilitacji w Warszawie, Łodzi czy Krakowie będzie dla Ciebie najlepsza, udaj się do najlepszej placówki w twoim mieście i powiedz, jakie schorzenie chciałbyś wyleczyć. Dzięki poradzie specjalisty, będziesz od razu wiedział, która forma rehabilitacji jest dla Ciebie najbardziej korzystna. Nie stwierdzisz tego na własną rękę. Nie staraj się też zasięgać opinii na forum internetowym, gdyż niestety po drugiej stronie monitora nie siedzą fizjoterapeuci, czy lekarze, którzy mogliby ci udzielić trafnej podpowiedzi. Jeśli zastanawiasz się, czy zamiast Łodzi wybrać rehabilitację w Warszawie, zdaj się na rozsądek. Zarówno w jednym i drugim mieście znajdziesz dobrych specjalistów, którzy szybko postawią cię na nogi i przywrócą ruchomość stawów. Nie musisz pokonywać tylu kilometrów, by odzyskać zdrowie. Rehabilitacja w Warszawie, czy Łodzi, ma przecież ten sam cel- uzdrowienie pacjenta.

Artykuł partnerski

Komentarze