Jak mądrze inwestować w fundusze?

Fundusze inwestycyjne to jeden z najlepszych sposobów pomnożenia swojego majątku. W odróżnieniu od lokat bankowych i obligacji skarbowych, oferują większy zysk, choć trzeba pamiętać, że również one, jak każda inwestycja, są obciążone ryzykiem. Ranking funduszy inwestycyjnych to jedna z tych podpowiedzi, które wskazują, które fundusze są warte naszego zainteresowania.

Fundusz funduszowi nierówny. Jak powszechnie wiadomo, nie każdy fundusz jest odpowiedni dla naszych potrzeb. By dokonać właściwego wyboru musimy przede wszystkim rozeznać nasze potrzeby – jak długo chcemy inwestować? Co chcemy osiągnąć i ile chcemy zarobić? Na co zamierzamy przeznaczyć zarobione pieniądze? Odpowiedzi na te pytania podsuną nam towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz ich produkty, które odpowiadają naszym wymaganiom. To jednak nie wszystko.

Na rynku jest obecnych bardzo wiele TFI i jeszcze więcej funduszy – skąd wiedzieć, który z nich będzie najlepszym dla naszych specyficznych potrzeb? Warto sprawdzać ranking funduszy inwestycyjnych, gdzie możemy zobaczyć wyniki osiągane przez poszczególnych zarządzających i ich fundusze. Te informacje powinny być dla nas wskazówką jakie decyzje podejmować, kogo unikać, a komu przyglądać się z jeszcze większą ciekawością.

Nie zapomnijmy również o innych, dodatkowych źródłach informacji. Jeśli myślimy o inwestowaniu na przykład w Turcji, zainteresujmy się trochę sytuacją tego kraju i sprawdźmy jakie są prognozy gospodarcze na najbliższe lata. Jeśli interesuje nas inwestycja w określoną branżę – sprawdźmy najpierw, jak sobie radziła w latach poprzednich i jakie są przewidywania co do jej rozwoju. Decyzja inwestycyjne dotyczą z reguły sporych pieniędzy, stąd wskazane jest uzyskać jak najwięcej informacji przed dokonaniem wyboru.

Oprócz tego czego możemy się dowiedzieć sami, warto porozmawiać również z przedstawicielem TFI w ramach, którego chcemy inwestować. Możemy spodziewać się nie tylko sporej dawki informacji, analizy rynku lub podpowiedzi, który z funduszy najlepiej pasuje do naszych potrzeb, ale również analizy trendów na giełdach i podpowiedzi dotyczących konkretnej inwestycji. Takie spotkanie jest absolutnie konieczne, jeśli rzeczywiście myślimy o zainwestowaniu pieniędzy. Im więcej wiemy, tym mniej później rozczarowania bądź uczucia niedosytu.

Ranking funduszy inwestycyjnych podpowie nam również, gdzie szukać najlepszych i najbardziej aktywnych spółek. Wskaże te, które nie zasługują na nasze zainteresowanie pod żadnym pozorem. Wielokrotnie okazuje się, że nawet dobrze przygotowany i jeszcze lepiej „opakowany” produkt może okazać się bublem, który będzie nas kosztował czas i pieniądze. Starajmy się unikać spółek celebryckich, bo te z reguły wiele obiecują, ale nie zawsze przynoszą spodziewane zyski.

Przede wszystkim musimy jednak pamiętać, że to my sami ostatecznie podejmujemy decyzję. Jeśli dokonamy złego wyboru, musimy potem stawić czoła konsekwencjom – niezależnie od tego, jak gorzkie by one nie były.

Artykuł partnerski

Komentarze