MdM 2018 – bój o dopłaty już się zaczął

Dużymi krokami zbliża się termin ostatniej puli dopłat w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Jest to dobra wiadomość dla tych wszystkich, którym nie udało się ich uzyskać w sierpniu. Jak tym razem zwiększyć swoje szanse i dobrze się przygotować? Do stycznia nie zostało już przecież dużo czasu, a chętnych osób jest sporo.

Jakie są zasady programu Mieszkanie dla Młodych?

Program ten został wprowadzony w 2014 roku, z myślą o osobach, które chciałyby kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Kwota, którą dzięki niemu uzyskamy może zastąpić wkład własny lub go uzupełnić. Aby skorzystać z MdM trzeba spełnić szereg warunków, które są określone w ustawie. Nie są one jednak zbyt wygórowane, co pozwala na skorzystanie z niego wielu młodym osobom. Wszystkie zasady można znaleźć tu: mieszkaniedm.pl/zasady-programu.

Od samego początku program ten jest niesamowicie popularny, do 30 września 2018 roku udzieli wsparcia w wysokości 3,5 miliarda złotych. Pomoc taka jest czasami jedyną szansą na usamodzielnienie się, w szczególności po zmianach jakie nastąpiły w 2017 roku. Wkład własny od tego momentu musi wynosić przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Na rynku możemy również trafić na kredyty hipoteczne z minimalnym wkładem wynoszącym 10%. Banki jednak rekompensują sobie taką różnicę dodatkowym ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub wyższą marżą kredytu.

Mieszkanie dla Młodych z powodzeniem zastąpiło inny rządowy program Rodzina na Swoim, który zakończył się pod koniec 2012 roku. Warto tu jednak wspomnieć, że we wrześniu 2016 roku, zostało przyjęte, wraz z uchwałą dotyczącą Narodowego Programu Mieszkaniowego, Mieszkanie Plus. Skierowane jest ono do wszystkich Polaków, którzy nie mogą ubiegać się o kredyt mieszkaniowy na rynkowych zasadach. Jest on alternatywą dla kończącego się powoli MdM.

Mieszkanie dla Młodych – jakie warunki trzeba spełnić?

Głównym warunkiem jaki musi spełnić każdy kandydat jest wiek do 35 lat. W przypadku małżeństw natomiast brany jest pod uwagę rocznik młodszego partnera. Nie dotyczy to rodzin czy osób z trojgiem dzieci. Z programu mogą skorzystać zarówno osoby samotne jak i te pozostające w związku małżeńskim lub też nieformalnym.

Drugą istotną kwestią jest to, że osoba starająca się o mieszkanie w tym programie nie może być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Dotyczy to zarówno chwili obecnej jak i przeszłości. W przypadku najmu lub posiadania mieszkania spółdzielczego, musimy się go zrzec w ciągu sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Dopłata do MdM jest przeznaczona zarówno na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego jak i na budowę domu. Kredyt hipoteczny musi wynosić przynajmniej 50% ceny mieszkania na okres spłaty wynoszący minimum 15 lat. Również cena wybranego przez nas mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Jakie dopłaty w Mieszkaniu dla Młodych?

Wysokość dopłaty w programie Mieszkanie Plus uzależnione jest od spełnienia określonych warunków. Osobom bezdzietnym i niebędących w związkach przysługuje 10% dopłaty. Dla małżeństw lub osób wychowujących jedno dziecko jest to już 15%. Dla małżeństw lub osób wychowujących dwoje dzieci to 20%. Na największe dopłaty, aż 30%, mogą liczyć wszyscy wychowujący przynajmniej troje dzieci. Także każdemu beneficjentowi, w momencie narodzin lub przysposobienia trzeciego dziecka, w okresie pięciu lat od zakupu lokalu, przysługuje jednorazowe 5% dofinansowanie, na spłatę kredytu.

Ostatnia szansa na MdM

2 stycznia 2018 roku zostanie uruchomiona ostatnia pula dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Wyniesie ona 380 mln zł i jest to ostatnia szansa, aby uzyskać potrzebne nam pieniądze. Możliwość ponownego wznowienia naboru wniosków przewiduje ustawa. Mechanizm programu zakłada po wyczerpaniu 50% środków na ten rok przejścia drugiej ich połowy na następny czyli na 2018 rok.

Warto już teraz odwiedzić banki i deweloperów gdyż chętnych jest więcej niż przeznaczonych na to środków. Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse dobrze jest złożyć kilka wniosków w różnych bankach.jednocześnie. Warto także zweryfikować swoje możliwości wzięcia udziału w programie za pomocą testu zdolności mdmprogram.com.

Znane są już limity cenowe, które będą obowiązywały dla wszystkich województw (z wyjątkiem pomorskiego) do 31 marca 2018 roku. Musimy pamiętać o tym, że mieszkanie powinno spełniać określone wymogi co do powierzchni i ceny. Do tego należy sprawdzić w banku czy posiadamy zdolność kredytową i przedstawić całą wymaganą dokumentację. Obowiązują nas przecież te same zasady ubiegania się o kredyt hipoteczny co resztę kredytobiorców.

O przyznaniu dofinansowania będzie decydować, tak samo jak było to w sierpniu, kolejność złożenia wniosku. Dlatego im wcześniej to zrobimy tym mamy większe szanse na udział w programie.

Pamiętajmy także o akceptowalnym przez dewelopera terminie wpłaty ostatniej transzy za mieszkanie. Musi to być 2018 rok, nie będziemy mogli skorzystać z MdM gdy nieruchomość zostanie oddana do użytku już w 2019 roku.

Mieszkanie dla Młodych a Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus jest nowym programem, który został zaproponowany przez rząd Beaty Szydło. Zastąpić ma powoli dobiegający do końca MdM. Czym będzie różnić się od swojego poprzednika? Zaproponowano kilka nowych zmian, które mają ułatwić dostęp do niego szerszej liczbie odbiorców.

Przede wszystkim zniesiono limit wiekowy. Mieszkanie Plus jest programem, który w głównej mierze ma ułatwić nabycie mieszkania osobom, których nie stać na kredyt hipoteczny lub na wynajmowanie go po cenach rynkowych. Jednocześnie zarabiają one zbyt dużo, aby móc ubiegać się o mieszkanie komunalne. Według statystyk osoby takie stanowią około 40% wszystkich obywateli naszego kraju.

Budowanie mieszkań w ramach tego programu ma być elementem rządowej polityki prorodzinnej. Nie będą też, jak to było zarzucane MdM, faworyzowani mieszkańcy mniejszych miejscowości, a lokale powstaną również w największych miastach Polski.

System wsparcia w ramach programu będzie opierał się na przystępnym wynajmie. Ceny za metr kwadratowy mają wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Naturalnie będzie też możliwość dojścia do własności. Wtedy beneficjent zobowiązany będzie do płacenia o 20% wyższego czynszu, po 20 – 30 latach stając się właścicielem wynajmowanego lokalu. Więcej na ten temat przeczytamy na stronie mieszkanieplus.org.pl.

Mieszkanie Plus nie będzie już wspierać kupna prywatnych mieszkań i domów. Dlatego 2 stycznia jest ostatnią szansą, aby skorzystać z dofinansowania MdM i zostać właścicielem upatrzonej przez siebie nieruchomości.

Artykuł partnerski

Komentarze