Wiemy ilu białostoczan zagłosowało na Budżet Obywatelski w 2015

Tak wyglądają materiały informacyjne, które trafią do mieszkańców Białegostoku, fot. UM Białystok, Marcin Jakowiak

Nie jest dobrze, ale na tle Polski nie wypadamy źle. 

Urząd Miasta wspiera tajemnicza Fundacja. Kim są Spe Salvi?

Fundacji Spe Salvi nie podoba się to, że nadal zaledwie 50 tysięcy mieszkańców głosuje na białostockie projekty Budżetu Obywatelskiego. Chcą, aby więcej osób angażowało się w wymyślanie projektów i w głosowanie. Na tle innych miast w kraju, zajmujemy 5 miejsce po Olsztynie, Wrocławiu, Łodzi i Lublinie. Spe Salvi postanowiła pomóc białostoczanom w zrozumieniu, czym jest Budżet Obywatelski.

Fundacja Spe Salvi złożyła ofertę dotyczącą działań wspomagających rozwój demokracji poprzez przygotowanie i poprowadzenie spotkań informacyjno-edukacyjnych na temat Budżetu Obywatelskiego w Białymstoku na 2017 rok. Otrzymali 9 tysięcy złotych na realizację projektu – tłumaczy Anna Kowalska z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Spe Salvi znana jest w mieście między innymi z akci Streetworkerzy. Od wielu lat pomagają bezdomnym, osobom z problemem alkoholowym, udzielają bezpłatnych porad w Poradni Psychologiczno-Prawnej. 16 i 18 kwietnia, odbyły się dwa pierwsze spotkania informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami.

Taka forma spotkań okazała się bardzo potrzebna. Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców Białegostoku dowiedziało się, jakim narzędziem w ich rękach jest Budżet Obywatelski. Pozwala on decydować, które z potrzeb – należących do zadań miasta – należy zaspokoić w pierwszej kolejności – tłumaczy przedsiebiorczepodlasie.pl Wioletta Kuć z Fundacji Spe Salvi. – Warto porozmawiać z sąsiadami, znajomymi, co uważają za potrzebne w swojej okolicy. Potem trzeba przeanalizować, czy pomysł da się zrealizować. W tym pomagamy mieszkańcom podczas naszych spotkań. 

SpotkaniaBO
Pierwsze spotkanie informacyjne dot. Budżetu Obywatelskiego 2017, fot. Wschodzący Białystok
SpotkaniaBO2
Pierwsze spotkanie informacyjne dot. Budżetu Obywatelskiego 2017, fot. Wschodzący Białystok

Kto pomoże napisać wniosek

Jakiś czas temu też byłam w gronie tych, którzy nie rozumieją, na czym polega Budżet Obywatelski. Myślałam, że są z tym związane jakieś trudne, pracochłonne procedury. Okazało się, że procedury są dość logiczne, wniosek krótki i prosty. Opisujemy w nim, co chcemy zrobić w projekcie, kto będzie z niego korzystał, pokazujemy na co będą przeznaczone wydatki. W porównaniu do projektów unijnych to naprawdę prosty formularz. A co w tym wszystkim najlepsze, białostoccy urzędnicy już w maju, podobnie jak w ubiegłym roku, będą pomagać napisać wniosek. 

Wskazujemy, jakie są zadania gminy i powiatu, w których muszą mieścić się projekty – dodaje Anna Kowalska z Biura Komunikacji Społecznej. Mieszkańcy oceniają, co w ich otoczeniu jest niezbędne do zmiany, poprawy. Nie możemy narzucać kierunku działania i nie chcemy ograniczać pomysłowości mieszkańców. Naszym zadaniem jest sprowadzanie pomysłów do faktycznej możliwości ich realizacji. W ubiegłym roku do jednego z punktów konsultacyjnych przyszedł nawet 12-letni chłopiec z pomysłem skateparku na swoim osiedlu.

Karol_Fiedosiuk
Karol Fiedosiuk w ubiegłym roku przyszedł z pomysłem, by na swoim osiedlu stworzyć skatepark w ramach Budżetu Obywatelskiego, fot. UM Białystok
Urzędnicy pomagają napisać wniosek, fot. UM Białystok
Urzędnicy w tym roku w maju będą pomagali mieszkańcom napisać wniosek, fot. UM Białystok
Weglowa
Społeczna koncepcja na Węglowej, jeden z projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego, fot. UM Białystok

Pomysły zamieniane na projekty

Projektów, które powstają w ramach Budżetu Obywatelskiego z roku na rok jest coraz więcej. W roku 2014 było ich tylko 7, w 2015 było ich już 15, a w 2016 już 39. W ten sposób miasto może realizować projekty ogólnomiejskie, z których korzystają wszyscy mieszkańcy oraz tzw. projekty osiedlowe – przeznaczone głównie dla mieszkańców osiedli. W ramach Budżetu Obywatelskiego zbudowano ścieżki rowerowe, ścieżki biegowe, kładkę na rzece Biała. W tym roku zostanie zmodernizowana miejska fontanna w Parku Branickich, powstanie wiele obiektów sportowo-rekreacyjnych, nowe stacje BiKeRa, boiska osiedlowe, w tym także Centrum Sportów Miejskich na Węglowej.

Budżet Obywatelski Białegostoku działa od 2014 roku. W tym roku na Budżet przeznaczono o połowę mniej pieniędzy niż w poprzedniej edycji – 10 milionów złotych, w tym 7 milionów na projekty ogólnomiejskie i 3 miliony na projekty osiedlowe. Jeśli chcesz coś zrobić dla swojej okolicy albo miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego, zajrzyj na stronę budzet.um.bialystok.pl albo sprawdź poniżej, gdzie i kiedy są organizowane spotkania informacyjne.

BO_plakat

Komentarze