Moda na psychodietetyka. Wskrzesza utraconą motywację i tworzy zamienniki do ulubionych potraw

Odchudzanie kojarzy się nam z nieznośnymi wyrzeczeniami, uporczywą głodówką i niesmacznymi posiłkami. Tymczasem zdrowa i skuteczna dieta to przede wszystkim kwestia wyrobienia w swoim życiu pewnych nawyków, które wcale nie muszą być dla nas ciężarem. Ta wiedza legła u podstaw wyjątkowej firmy, z której usług mogą skorzystać mieszkańcy Białegostoku – Smacznej Terapii.

Trudne początki. Zalety inkubatorów AIP

Pomysł na firmę był raczej śmieszny, ponieważ podrzucił mi go mój obecny mąż na pierwszej randce!– wesoło opowiada pani Marta Szałwińska, dietetyk, założycielka Smacznej Terapii. Ale samo rozpoczęcie działalności gospodarczej nie było już ani tak romantyczne, ani łatwe. Istotną okazała się pomoc Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, dzięki której udało się znacznie zmniejszyć koszty prowadzenia interesu. Inkubatory zapewniły młodej poradni wsparcie prawne, jak również prowadzenie księgowości, co dla raczkującego biznesu nie jest sprawą bagatelną. Nie bez znaczenia okazały się też szkolenie oferowane w ramach programu współpracy. Z czasem do poradni dołączyła także pani Kamila Kulesza, koleżanka ze studiów pani Marty i osoba o niemałych aspiracjach naukowych.

I choć poradni dietetycznych w Białymstoku nie brakuje, działalność pań Szałwińskiej i Kuleszy wyróżnia się na ich tle. Kwintesencja tej różnicy zawiera się w samej nazwie: proponowane metody odchudzania są przede wszystkim smakowite! Taki efekt mogła dać wyłącznie głęboka wiedza teoretyczna i praktyczna oraz prawdziwa pasja gotowania. Jak to lapidarnie ujmuje moja rozmówczyni: żeby schudnąć, żeby być zdrowszym wcale nie trzeba jeść sałaty z marchewką i zagryzać sucharem!

Dieta i wychowanie

Współpraca z poradnią to coś pomiędzy lekarskim badaniem, rozmową z psychologiem i szkołą gotowania. W czasie terapii najważniejsze jest wypracowanie odpowiednich nawyków, czy wręcz stylu życia, dzięki którym będziemy szczuplejsi i zdrowsi. I dzięki którym stracone kilogramy nie wrócą do nas po roku.

Dieta, którą zaproponuje nam poradnia, jest w pełni indywidualna, ściśle dostosowana do naszych potrzeb i upodobań. Na początku czeka nas seria badań i pomiarów, określających cechy naszego organizmu. W czasie rozmowy z dietetykiem opowiemy o naszych ulubionych potrawach i przyzwyczajeniach żywieniowych, co pomoże opracować zadowalającą nas listę posiłków. Czasem trzeba będzie zastąpić ukochaną wieprzowinę indykiem, czasem spróbować czegoś zupełnie nowego, ale żywa inwencja pani Marty i pani Kamili sprawią, że niejeden raz przeżyjemy przyjemne zaskoczenie kulinarne.

Poradnia poprowadzi nas przez kolejne stadia diety tak, że niepostrzeżenie stanie się ona naszą drugą naturą. Początkowo otrzymamy kompletne zestawienia posiłków, rozpisane na konkretne dni tygodnia i pory dnia. Z czasem zyskamy więcej samodzielności, przestawiając poszczególne pozycje na liście. Na koniec, uzbrojeni w odpowiednią wiedzę, sami będziemy mogli wymyślać własne potrawy.

Rozpoczynając dietę ze zdziwieniem uświadomimy sobie, iż choć oczywiście jemy mniej, niż poprzednio, to jednak czynimy to częściej. Najważniejsze są stałe pory posiłków i żelazna regularność. Osoby prowadzące nieco chaotyczny tryb życia nie powinny się jednak zrażać- zostanie dla nich przygotowane specjalne menu. Za przekąskę może wystarczyć garść orzechów przegryziona w autobusie. Przy odpowiednio dopasowanej diecie nie powinniśmy odczuwać głodu.

Ci, którym gotowanie jest zupełnie obce (i którzy pragną by tak pozostało) w trakcie terapii nauczą się, w jakich lokalach jeść i co zamawiać. Poradnia prowadzi stałą współpracę z białostockim bistro o wdzięcznej nazwie Kura Domowa, które oferuje odpowiednio przygotowane dania.

Ciasto z fasoli wcale nie boli!

Apetyczna czekoladowa babeczka, tak świetnie pasująca do popołudniowej kawy… Kto by przypuszczał, że ani jaj w niej nie ma, ani mąki, ale jest fasola? Panie ze Smacznej Terapii to zawodowe iluzjonistki, potrafiące wprawnie oszukać nasze podniebienie. Warto wypróbować kilka potraw, których przepisy znajdziemy na blogu poradni.

Chociaż smażonych potraw na diecie nie zjemy często, to jednak pieczone czy duszone mięso wcale nie musi smakować gorzej.

Szczególnie efektownie prezentują się podstępnie przyrządzone desery. Zachęcam do poczęstowania nimi gości i zabawienia się w zgadywankę: z czego to jest zrobione?

Odchudzanie i kryzys motywacji. Dietetyk psychoterapeutą

Wśród klientów poradni nie brakuje osób, którym udało się zrzucić 20 czy nawet 30 kilogramów. Jednak co nagle, to po diable. Prawidłowa terapia, nastawiona na pozbycie się 10-ciu kilogramów, powinno trwać około 3 miesięcy. Jak mówi pani Marta: zdrowe tempo odchudzania to około 3-4 kilogramów w miesiącu. Nie ma się co spieszyć, ważne, by efekt był trwały.

Jednak w tak długim okresie możemy doświadczyć momentów zniechęcenia. Program diety to przewiduje, dopuszczając jedno czy drugie odstępstwo od reguł, co pani Joanna, jedna z klientek poradni, nazywa żartobliwie cheatdayem. Może być to ulubiony hamburger, lampka wina raz w tygodniu czy prawdziwe lody. Kluczowym jest, byśmy nie odczuwali, że czegoś nam nie wolno, bo owoc zakazany zawsze kusi najbardziej.

Jeżeli to nie wystarcza, możemy zwrócić się bezpośrednio do pani Marty, która jest także psychodietetykiem i udzieli nam pomocy, czy to na spotkaniu czy telefonicznie. Czasem wystarcza przegadanie problemu– mówi pani Marta- Mam takie narzędzia, dzięki którym mogę tak pokierować rozmową, zbudować taką relację, żeby utraconą motywację wskrzesić.

Jako przykład owych narzędzi warto wymienić proste ćwiczenia psychodietetyczne. Wyobrażamy sobie, że zdarzył się cud i wyglądamy, tak jakbyśmy chcieli wyglądać- opowiada pani Marta. Warto sobie stawiać cele konkretne, nie ogólne. Powiedzenie sobie: „od dzisiaj będę mniej jadł” będzie mało skuteczne, bo nie wiadomo, co to właściwie znaczy.

Nie tylko odchudzanie

Współpraca z dietetykiem przyda się nam nie tylko, jeżeli zechcemy zrzucić kilka kilogramów. Na odpowiednim odżywianiu skorzystają także kobiety w ciąży i osoby cierpiące na nadciśnienie, nadmiar cholesterolu czy dolegliwości gastryczne. Poradnia zresztą prowadzi ożywioną współpracę z kilkoma białostockimi gastrologami.

Do Smacznej Terapii mogą się także wybrać ci, którzy marzą o bardziej atletycznej sylwetce. Choć ani pani Marta, ani pani Kamila nie przypiszą nam odżywek czy popularnych na siłowniach suplementów, to jednak poprzez odpowiednią kompozycję posiłków mogą nam pomóc w osiągnięciu herkulesowej postawy w znacznie zdrowszy sposób.

Komentarze