,

Największa debata o gospodarce Polski Wschodniej. Po co nam w Białymstoku Wschodni Kongres Gospodarczy?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji prasowej, wśród których znaleźli się samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu (na zdjęciu).

W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 3-4 października, będzie to już piąta edycja. Hasło przewodnie to „Tu spotyka się Zachód ze Wschodem”.

W ciągu pięciu lat Wschodni Kongres Gospodarczy stał się największą i najważniejszą otwartą debatą o tym wszystkim, co jest ważne dla Polski Wschodniej, miejscem dyskusji między Unią Europejską, Polską a jej wschodnimi sąsiadami – powiedział Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP. – Tematy poruszane na Kongresie przygotowujemy w porozumieniu z przedstawicielami biznesu, samorządu i administracji, a także w konsultacji z zagranicznymi partnerami. Z roku na rok powiększa się grono panelistów i uczestników wydarzenia, co najlepiej świadczy o potrzebie organizowania takiej imprezy. W tym roku naszym celem jest przyciągnięcie do Białegostoku jak największej liczby gości z zagranicy.

Wschodni Kongres Gospodarczy to szansa, by o podlaskich przedsiębiorcach i naszych przedsięwzięciach usłyszano nie tylko w Europie, ale też na świecie. Jest to również niepowtarzalna okazja do dyskusji o rozwoju województwa podlaskiego i pozostałych województw Polski Wschodniej. W tej chwili aktywnie zabiegamy o jak najszerszy udział w Kongresie przedstawicieli pozostałych samorządów wschodniej Polski – mówił Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.

To, że przedsiębiorcy chcą coraz liczniej brać udział w Kongresie, poświęcając swój cenny czas na dyskusje, najlepiej świadczy o potrzebie organizowania takiej imprezy. W ciągu czterech lat Kongres stał się marką, która z powodzeniem promuje nasze miasto, nie tylko gospodarczo, ale także turystycznie. Osobiście nie spotkałem tu nikogo, kto nie byłby pozytywnie zaskoczony tym, jak bardzo zmienił się Białystok w ostatnim czasie. W ten sposób uczestnicy Kongresu stają się później ambasadorami naszego miasta w Polsce i na świecie. Dlatego cieszę się, że formuła Kongresu z roku na rok się rozwija – podkreślał Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Wydarzenia takie jak Wschodni Kongres Gospodarczy to niepowtarzalna okazja, by goście zagraniczni mogli zobaczyć na własne oczy, jak wygląda i jak działa gospodarka w naszym regionie – dodawał Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku

Musimy zrobić wszystko, by zatrzymać młodzież w Polsce Wschodniej. Stąd projekt EEC – Liderzy Przyszłości w Białymstoku, który po raz czwarty będziemy realizować w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Liczymy, że pokazując młodzieży przykłady wywodzących się z Białegostoku ludzi sukcesu, obudzimy ich własną przedsiębiorczość. Chcemy też przekonać młodych, że sukces można odnieść także tu oraz że warto być siłą napędową gospodarki Polski Wschodniej. Wśród tegorocznych panelistów mamy już potwierdzony udział dziennikarza i publicysty, Szymona Hołowni, projektantki mody Barbary Piekut, a także utytułowanego sportowca Wojciecha Nowickiego – zapowiedział Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Szeroki program WKG przedstawimy Wam wkrótce. Prawdopodobnie i tak będą jeszcze wprowadzane w nim zmiany i modyfikacje.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze