Paweł Łopatka z SoftServe: Białystok ma olbrzymi potencjał, utalentowanych inżynierów, absolwentów i młodzież

Niedawno największa firma IT pochodząca z Ukrainy otworzyła biuro w Białymstoku. Paweł Łopatka (na zdjęciu), dyrektor zarządzający spółki SoftServe Poland, w rozmowie z naszym portalem wyjaśnia, dlaczego wybór padł właśnie na stolicę województwa podlaskiego. Docenia również tutejszych specjalistów i opowiada o planach rozwoju placówki oraz zwiększenia zatrudnienia.

Piotr Walczak, Przedsiębiorcze Podlasie: Międzynarodowa firma IT otworzyła biuro w Białymstoku. Dlaczego Białystok?

Paweł Łopatka: Białystok to jedno z większych miast w północno-wschodniej części naszego kraju. To nie tylko zielony obszar na mapie Polski, ale również miejsce z olbrzymim potencjałem IT oraz utalentowanymi inżynierami, absolwentami i młodzieżą. W dzisiejszych czasach nie każdy chce podróżować i pracować w dużych aglomeracjach, jak Warszawa czy Wrocław, dlatego regiony takie jak Białystok są doskonałą alternatywą do rozwoju biznesu i zaadresowania ofert pracy właśnie do osób, które cenią sobie ten region Polski pod względem zamieszkania, studiów i pracy.

Obecnie pracuje tu 30 osób. Jak ocenia pan tutejszych specjalistów?

– Nasi współpracownicy w Białymstoku są bardzo ambitni i utalentowani. Międzynarodowi klienci naszej firmy doceniają nie tylko ich umiejętności techniczne, ale również interpersonalne. Białostoccy specjaliści są nastawieni na osiąganie rezultatów i wyznaczonych celów, co wyraźnie pomaga im w budowaniu ich kariery zawodowej. Tworzą wspaniałą atmosferę w biurze oraz doskonale odnajdują się w pracy zespołowej. Są bardzo ważną częścią całej naszej firmy w Polsce, jak i również kluczowymi ekspertami na arenie międzynarodowej.

Czyli wyższe uczelnie w regionie zdają egzamin w kształceniu kadr dla dużych, innowacyjnych firm?

– Bardzo dobre pytanie. Z tego co widzimy i obserwujemy, absolwenci uczelni wyższych w Polsce są bardzo dobrze wykształceni. Dzięki tak dobremu zapleczu edukacyjnemu jedyne, co musimy zrobić, to umożliwić im dalszy rozwój pod okiem naszych mentorów przy aktualnie realizowanych projektach i wzbogacić ich wiedzę o najnowsze trendy ze świata IT i biznesu.

Dlatego też nasza współpraca z Politechniką Białostocką nabiera obecnie zupełnie nowego kształtu. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach, a ich rezultaty powinny być niebawem widoczne w codziennym życiu na uczelni. Również w tym roku będziemy startować z nowym programem firmy SoftServe, nazywanym „IT Academy”. Są to 3-5 miesięczne szkolenia, podczas których kursanci pod okiem ekspertów rozwijają się przy projektach z obszarów, które są dla nas obecnie kluczowe – DevOps/Cloud, WebUi z Angular oraz Sitecore.

Swego czasu mówiliście, że Białystok jest dla was jedną z trzech najważniejszych lokalizacji w Polsce. Co właściwie robicie w tym oddziale i jakie są plany na jego rozwój? Będziecie zwiększać zatrudnienie?

– Tak, jak wspomniałem, skupiamy się na technologiach, takich jak .Net, Sitecore,WebUi, DevOps, QA. To właśnie w Białymstoku dostarczamy kluczowe rozwiązania w obszarze Platform Cyfrowych do klientów z całego świata.

Oczywiście, nasze plany w tym momencie to zwiększenie zatrudnienie biura do około 100 osób. Firmy, które korzystają z naszych usług pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej oraz Azji. Nasi pracownicy więc nie tylko stale rozwijają swoje umiejętności przy projektach opartych o różnorodne technologie, ale także podróżują, by wspierać naszych klientów w ich lokalizacjach na całym świecie.

A jakie plany SoftServe ma w związku z ekspansją na polskim rynku?

– W tym roku firma właśnie skończyła 25 lat. Działalność SoftServe w Polsce zaczęła się nieco ponad trzy lata temu wraz z pierwszym biurem we Wrocławiu. W 2017 r. zdecydowaliśmy się wzmocnić naszą aktywność tutaj, ponieważ widzieliśmy – i wciąż widzimy – wysoki potencjał, jeżeli chodzi o młode talenty. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na przejęcie startupu Coders Center. Dzięki temu, w tym momencie mamy już pięć oddziałów (Wrocław, Białystok, Gliwice, Poznań i Warszawa).

Aktualnie inwestujemy w nowe biura, aby dać pracownikom jak najlepsze warunki i atmosferę do wykonywania pracy. Planujemy sukcesywnie powiększać kadrę firmy i rozwijać istniejące już oddziały. Naszym głównym założeniem jest stabilny, zaplanowany wzrost oraz ciągłe dokształcanie i inwestowanie w aktualnych współpracowników.

W tym roku otwieramy również Innovation Hub Program. Jest to miejsce, w którym nasi pracownicy mogą dzielić się wiedzą i doświadczeniem, a także eksperymentować z interesującymi ich pomysłami. Celem tych warsztatów jest wypracowanie dla naszych klientów nowych, innowacyjnych rozwiązań, w których tworzeniu udział będą miały wszystkie nasze oddziały, między innymi dzięki Innovation Hackathons.

Biuro w Białymstoku posiada swój unikalny styl, którego celem jest sprzyjanie rozwijaniu kreatywności i pomoc w tworzeniu innowacji. Może pan rozwinąć tę myśl, która pojawiała się w lokalnych mediach?

– We wszystkich naszych biurach staramy się zapewnić najlepsze możliwe warunki pracy, aby wspierać innowacyjność i twórczą atmosferę. Mogę śmiało powiedzieć, iż placówka, którą niedawno otworzyliśmy, jest w czołówce biur w tym regionie Polski. Samo wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, aby połączyć potrzeby biznesowe z uczuciem pracy w nowoczesnym, startupowym stylu. Biuro posiada swoją kuchnię oraz pokój relaksu, poprzeplatane jest salkami konferencyjnymi, a wysoką popularnością cieszy się zawieszony w nim hamak. Zakładane cele udało się osiągnąć, ponieważ nasi pracownicy mieli duży wpływ na wygląd placówki. Obecnie przymierzamy się do poszerzenia naszej przestrzeni o następny kilkaset metrów, ponieważ chcemy stworzyć miejsce na spotkania lokalnych środowisk IT oraz Akademię IT.

Dziękuję za rozmowę.

Paweł Łopatka związany jest z firmą od 2015 r. Posiada bogate doświadczenie, zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym, z umiejętnością kierowania zespołami, projektami i organizacjami w czasach ciągłych zmian. Swoje międzynarodowe doświadczenie zdobywał w firmach takich, jak: Redknee, Nokia i BBC Scotland, gdzie miał styczność z projektami i zespołami zlokalizowanymi w regionach EMEA oraz APAC. Dodatkowo pełni funkcję mentora oraz trenera, a do niedawna był członkiem zarządu Project Management Institute Poland Chapter.

SoftServe to największa firma IT pochodząca z Ukrainy, specjalizująca się w rozwijaniu oprogramowania oraz usługach doradczych. Jest globalnym liderem rozwiązań cyfrowych, którego głównymi obszarami działalności są: platformy cyfrowe, obliczenia w chmurze (Cloud Computing), bezpieczeństwo informatyczne przedsiębiorstw, projektowanie UX, Internet Rzeczy i Big Analytics. Przedsiębiorstwo wyróżnia się bogatym, 25-letnim doświadczeniem oraz zespołem złożonym z ponad pięciu tysięcy specjalistów.

Komentarze