Petros Psyllos z drużyną na finale Imagine Cup. Microsoft wspiera odważne projekty

psyllosoft

Studenci Politechniki Białostockiej na światowy finał Imagine Cup pojechali do Redmond w stanie Washington, w którym znajduje się główna siedziba Microsoftu.

Drużyna PSYLLOSOFT, czyli Petros Psyllos – Wydział Informatyki i Krzysztof Bujnarowski – Wydział Zarządzania zaprojektowali system MATIA. Mentorem drużyny jest dr Jerzy Sienkiewicz. Projekt wystartował w konkursie Imagine Cup 2016 w kategorii World Citizenship. Jest to największy światowy konkurs technologiczny dla studentów. MATIA to zautomatyzowany system wizyjny, który może zastąpić brakujący narząd wzroku. System „widzi” i komentuje przedmioty znajdujące się przed użytkownikiem.

Ogromne wrażenie zrobiła na mnie wielkość siedziby Microsoftu – opowiada Petros Psyllos. – Mogliśmy się przyjrzeć, jak wygląda kultura pracy w tej firmie. Pracownicy mają do wykonania projekty. Określony jest termin ich zakończenia, a to, czy będą go realizować kilka godzin dziennie na miejscu w firmie, czy inaczej rozplanują sobie pracę, zależy tylko od nich.

Finały konkursu Imagine Cup odbywały się we wtorek 26 lipca. W każdej kategorii – World Citizeship, Innovation oraz Games – brało udział kilkanaście drużyn, z których każda miała 10-minutową prezentację przed jury. W skład jury wchodzili przedstawiciele świata nauki np. z MIT, świata biznesu i oczywiście Microsoftu. – mówi Petros. – W naszej komisji przedstawicielka MIT była osobą niewidomą. Pani ta sprawdzała na sobie, jak działa MATIA. W międzyczasie odbywały się spotkania i prezentacje z przedstawicielami Microsoftu. Podczas jednego z nich sprawdzaliśmy, jak działają HoloLensy, czyli okulary rozszerzonej rzeczywistości. W środę także Jay Beavers – Engineering Manager Microsoft Research, pokazał nam laboratoria, w których opracowywane są urządzenia dedykowane osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Zadeklarował wsparcie finansowe dla naszych projektów oraz zaproponował pracę.

psyllosoft
Od lewej: Krzysztof Bujnarowski, Petros Psyllos, fot. Politechnika Białostocka
psyllosoft
Finał Imagine Cup w Redmond, USA, fot. Politechnika Białostocka

Uważam, że warto startować w różnego typu konkursach podczas studiów – zachęca Petros. – Dzięki temu poznaje się bardzo ciekawych ludzi i zdobywa doświadczenie, o jakie trudno byłoby na uczelni. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem architektury, zarządzania czy – jak ja – informatyki – znajdź „swoje” koło naukowe i razem z osobami z tego koła realizujcie projekty!

Najcenniejszą wartością jest przygoda, ciągłe poznawanie, doświadczanie różnych sytuacji – stwierdza Krzysztof Bujnarowski z drużyny PSYLLOSOFT. – Przeżycie ImagineCup zapewnia pełną paletę emocji – od stresu, przez zmęczenie, zdenerwowanie po radość. Tutaj każdy jest zwycięzcą.

Organizatorzy Imagine Cup zaprosili uczestników konkursu na spotkanie z Satyem Nadellą, prezesem Microsoftu. Nadella mówił o karierze, rozwoju osobistym i tym, na czym się skupić, żeby osiągnąć sukces. Tegoroczne finały Imagine Cup 2016 wygrał zespół z Rumunii, który zaproponował aplikację monitorującą postawę ciała.

Artykuł powstał we współpracy z Biurem Promocji Politechniki Białostockiej

O Petrosie Psyllosie, stypendyście stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów, pisaliśmy na łamach naszego portalu w artykule Genialny białostoczanin z greckimi korzeniami. Kolejne instytucje wydają krocie na jego badania

Komentarze