Podlaski Fundusz Kapitałowy z sukcesem wychodzi z inwestycji w Bitcraft

W lipcu sfinalizowano wyjście Podlaskiego Funduszu Kapitałowego z inwestycji w białostocki software house Bitcraft. Po dwóch latach współpracy z Funduszem firmę przejął lider branży – poznański Netguru. Przejście Bitcraft pod skrzydła nowego udziałowca odbyło się po zrealizowaniu wszystkich celów inwestycyjnych i jest przykładem udanej współpracy na linii inwestor – startup.

Bitcraft powstał w 2014 roku jako jednoosobowa działalność gospodarcza, a już dwa lata później współpracował z 29 specjalistami. W lipcu 2018, już jako spółka, zatrudniał 50 osób, realizując projekty dla klientów z całego świata.

O wyjściu z inwestycji nieczęsto mówi się w kategoriach sukcesu. Historia Podlaskiego Funduszu Kapitałowego i Bitcraft pokazuje jednak, że zakończenie procesu inwestycyjnego może oznaczać powodzenie dla każdego z partnerów. To zarazem przykład na to, jak fundusze venture capital pozwalają rozwijać skrzydła młodym, polskim firmom – komentuje Maciej Dardziński, menedżer inwestycyjny w Podlaskim Funduszu Kapitałowym.

Jak ze startupu uczynić międzynarodowego gracza

Jednym z głównych celów współpracy między Funduszem a Bitcraft było zwiększenie sprzedaży, przede wszystkim zagranicznej. Przed rozpoczęciem inwestycji 80 proc. przychodów firmy pochodziło ze sprzedaży krajowej, a 20 proc. z eksportu, po dwóch latach proporcja ta uległa odwróceniu.

Przesunięcie ciężaru na eksport pomaga znacząco zwiększyć marżowość działalności oraz uzyskać dostęp do rynków, do których był on ograniczony. Istniejące zagraniczne kontrakty, takie jak londyński fin-tech, pozwoliły nam nabrać doświadczenia i poczuć się pewnie na wymagających rynkach zagranicznych. Był to bardzo solidny i ważny fundament do dalszego rozwoju – mówił jeden z założycieli Bitcraft Michał Wasilewski.

Pomoc inwestora ułatwiła firmie nawiązanie kontaktów z zagranicznymi kontrahentami, m.in. z Niemiec czy Ameryki Północnej oraz udział w targach branżowych światowej rangi.

Wsparcie finansowe ze strony Podlaskiego Funduszu Kapitałowego Bitcraft przeznaczył m.in. na zwiększenie powierzchni biurowej, zakup sprzętu i wyposażenia, wynajem profesjonalnej agencji generującej leady, rozwój infrastruktury teleinformatycznej.

Najważniejszą inwestycją była rozbudowa zespołów programistycznych oraz szkolenia nowych pracowników. Dzięki temu Bitcraft stworzył zgrany i sprawnie działający zespół, a firma cechowała się niską, jak na warunki IT, rotacją pracowników – mówi Michał Wasilewski, CEO Bitcraft, odpowiedzialny za strategię rozwoju. – Nie byłoby to możliwe bez utalentowanych ludzi oraz ambitnej kadry zarządzającej – założyciela firmy Marcina Piesiaka oraz Jakuba Protasiewicza, odpowiedzialnych za poszczególne procesy.

W chwili przejęcia przez Netguru, Bitcraft miał na koncie kilkadziesiąt realizacji, w tym m.in. projekty dla brytyjskiego fin-techu Loot, systemy Smart Home oraz zarządzania energią w uprawach roślin dla startupów z Doliny Krzemowej, a także repozytoria dokumentów medycznych wdrożone w ponad 40 szpitalach w Polsce.

Kultura współpracy a rosnąca wartość startupu

Sukces Bitcraft to z jednej strony efekt kompetencji białostockiego startupu, z drugiej – umiejętnego wykorzystania wsparcia ze strony inwestora. Przykład ten pokazuje, jak współpraca z funduszem venture capital może doprowadzić do wzrostu wartości firmy oraz jej dalszego rozwoju.

Przez cały okres współpracy Bitcraft mógł korzystać z naszego doświadczenia biznesowego, pomocy w kwestiach strategicznych i organizacyjnych, istotna była dla nas również budowa partnerskich relacji. Kontrola spółki odbywała się jedynie z poziomu rady nadzorczej, Fundusz uczestniczył w kluczowych decyzjach, ale w bieżącej działalności pozostawił wolną rękę właścicielom – tłumaczy Maciej Dardziński, menedżer inwestycyjny w Podlaskim Funduszu Kapitałowym.

Współpraca między Bitcraft a Podlaskim Funduszem Kapitałowym pokazuje, jak powinien przebiegać udanie zrealizowany proces inwestycyjny – od chwili zaangażowania inwestora, przez realizację wyznaczonych celów, aż do momentu zakończonego pomyślnie wyjścia z inwestycji. W przypadku Bitcraft proces ten zakończył się nawiązaniem współpracy z będącym liderem branży Netguru oraz dalszy rozwój w strukturach nowej firmy.

Tym, co przykuło uwagę Netguru do białostockiej firmy, były przede wszystkim kompetencje programistyczne, w szczególności specjalizacja w technologii Python oraz kultura organizacyjna i ład korporacyjny, wypracowane we współpracy z dotychczasowym inwestorem. Rozmowy między założycielami Bitcraft, przedstawicielami Podlaskiego Funduszu Kapitałowego a nowym inwestorem branżowym rozpoczęły się w pierwszym półroczu tego roku. Po osiągnięciu kompromisu w kwestiach finansowych, w lipcu sfinalizowano transakcję, a od sierpnia, liczący ponad 40 osób zespół Bitcraft zasilił szeregi Netguru. Spółka planuje dalszy dynamiczny rozwój w Białymstoku poszukując nowych talentów, które mogłyby dołączyć do jej zespołu.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze