Pomagają młodzieży z różnymi problemami stanąć na nogi, uwierzyć w siebie, w swoje możliwości, zacząć od początku

Prywatny Ośrodek Terapeutyczny dla Młodzieży Revenu to miejsce, gdzie pomagamy młodemu człowiekowi zrozumieć i zaakceptować siebie, swoje potrzeby i uczucia, zbudować poczucie własnej wartości – mówią terapeuci. Wykwalifikowany zespół terapeutyczny pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania: Kim jesteś?, Jaki jesteś?, Do czego zmierzasz? Placówka w rodzinnej, domowej atmosferze pomaga na nowo odnaleźć się w życiu. Kadra, dla której praca jest pasją, zapewnia tu nadzieję na to, że można zacząć od nowa.

Ośrodek Psychoterapeutyczny Revenu powstał z myślą o młodzieży w wieku 15-21 lat, która boryka się problemami używania środków psychoaktywnych oraz szkodliwymi nawykami behawioralnymi, takimi jak komputer, gry, hazard czy telefon.

Wiemy, że okres dojrzewania bywa trudny sam w sobie, jeżeli do tego dochodzą używki, to trudności zwiększają swoją siłę. Wiemy, na ile zagrożeń może być narażony młody człowiek. Używki są często formą ucieczki, niezgody na otaczający świat, ludzi, często pomagają zaistnieć – mówi Joanna Szmurło, Dyrektor Ośrodka, Specjalista Psychoterapii Uzależnień (na zdjęciu). – Znając te problemy, pomagamy szukać nowych rozwiązań. Wiemy, jak pracować nad poczuciem własnej wartości, pomagamy zrozumieć swoje uczucia, określić potrzeby. Kilkanaście lat pracy sprawiło, że nasze umiejętności w towarzyszeniu i pomaganiu młodym ludziom są na wysokim poziomie. W pracy z młodym człowiekiem stawiamy głównie na relacje oparte na wzajemnym szacunku  i akceptacji. Młody człowiek jest dla nas aspiracją.

W skład kadry ośrodka wchodzą osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w psychoterapii uzależnień. Oferują swoim podopiecznym cały swój czas i uwagę, współpracują również z rodzinami uzależnionych, pomagają zrozumieć chorobę i poradzić sobie ze skutkami współuzależnienia. Zapewniają potraktowanie problemu w sposób indywidualny, profesjonalny, dostosowują narzędzia terapeutyczne do potrzeb wychowanków.

Pacjenci ośrodka objęci są opieką lekarza psychiatry, psychologa, specjalistów i instruktorów terapii uzależnień, psychoterapeutów oraz wychowawców. W ramach gwarantowanych świadczeń mogą korzystać także z opieki lekarza oraz pielęgniarki. W Ośrodku można również skorzystać z opieki duszpasterskiej

Uzależnienia niestety są rosnącym problem, ich źródła to różnego rodzaje braki: bliskości, ciepła, zrozumienia, czasu, uwagi. Używki, po które sięgają młodzi ludzie, to między innymi marihuana, dopalacze, leki zawierając DXM, pseudoefedrynę i benzydaminę, amfetamina. Dużym problemem są również szkodliwe używanie komputera, telefonu, samookaleczenia – wyjaśnia Joanna Szmurło z Ośrodka Psychoterapeutycznego Revenu. – Terapia to proces, rozłożony w czasie, w czasie którego najważniejsze jest zbudowanie motywacji wewnętrznej, próba dostrzeżenia problemu i gotowość zajęcia się nim. W naszej placówce terapia trwa od 3 do 6 miesięcy. Potem następuję kontynuacja w tzw warunkach ambulatoryjnych.

Jak tłumaczy Joanna Szmurło, celem było stworzenie ośrodka, w którym jest prowadzona dobra terapia, w którym jest miejsce na realną, prawdziwą zmianę. Revenu pochodzi z języka  Esperanto i oznacza „ZAWRACAĆ”, szukać nowych rozwiązań, poznawać, zmieniać się, odkrywać się na nowo.

Wierzymy, że każdy zasługuje na szansę i że każdy w każdym momencie może podjąć decyzję, że chce coś zmienić w swoim życiu. Zawsze można zawrócić – mówi przedstawicielka Revenu. – Decyzja o ośrodku dla młodzieży wynika z naszych doświadczeń psychoterapeutycznych związanych z wieloletnią pracą z młodym pacjentem, rozumieniem problemów młodzieży, jak również rodziny. Dodatkowo mamy świadomość, jak duży jest problem i jak niewiele jest ośrodków specjalizujących się w pracy z adolescentem. Prowadzimy psychoterapię indywidualna i grupową. Najpierw stawiamy wstępną diagnozę, potem pracujemy nad wyłonionymi problemami, przygotowujemy osobisty plan terapii. Psychoterapia grupowa opiera się na założeniu, że problemy psychologiczne mają źródło w relacjach. Daje możliwość wsparcia emocjonalnego, aby jej członkowie uczyli się między innymi wyrażać swoje zdanie, swoje uczucia, aby mogli uzyskać informacje zwrotne. Grupa jest też formą wparcia i motywacji. Uczy nawiązywania prawidłowych relacji z innymi, jest lustrzanym odbiciem, które może pomóc lepiej zrozumieć siebie i swoje reakcje emocjonalne.

Dużym atutem placówki jest przede wszystkim zespół terapeutyczny, profesjonalny z wieloletnim doświadczeniem. Jego pracownicy mają wspólny cel, ale różnorodne spojrzenie na problemy pacjenta, dzięki temu – możliwość szerszego wykorzystania różnych technik psychoterapii. Revenu stawia na jakość.

Dla nas jest ważny młody człowiek, jego problemy, trudności, to z czym nie może się zmierzyć. Dokładamy wszelkich starań, aby zmiana odbywała się w atmosferze szacunku zrozumienia i akceptacji. Do tego zespół systematycznie poddaje się superwizji, co gwarantuje stały rozwój i dbanie  o jakość udzielanej pomocy – podsumowuje Joanna Szmurło, Dyrektor Ośrodka Revenu, Specjalista Psychoterapii Uzależnień.

Kontakt:
Revenu – Prywatny Ośrodek Terapeutyczny
tel. 884 709 645
revenu@revenu.pl
www.revenu.pl
Facebook: pl-pl.facebook.com/RevenuTerapia/

Artykuł partnerski, oprac. Piotr Walczak

Komentarze