Nowe gry komputerowe. Pomysłodawca BialJam-u o konkursie i niebezpiecznym ransomware

Poznajcie pasjonata tworzenia gier komputerowych, nowej formy sztuki i kreacji.

Czym jest białostocki konkurs tworzenia gier komputerowych BialJam?

BialJam to maraton tworzenia gier komputerowych na czas. Organizowany jest na Politechnice Białostockiej przez Wydział Informatyki. Uczestnicy mają 48 godzin, by opracować nową grę na podstawie upublicznionego kodu z licencji Creative Commons. Każda drużyna otrzymuje własne repozytorium na GitHubie. Turniej jest połączony z prelekcjami ciekawych gości. Pomysłodawcą konkursu jest jeden ze studentów drugiego roku informatyki, Maciej Szczerba.

Od fascynacji do tworzenia

Maciej Szczerba tworzeniem gier komputerowych zafascynował się mając 12 lat. Zaczął się wtedy zastanawiać, jak działają gry i co oznaczają dziwne nazwy w ich ustawieniach. Szukał informacji. Znalazłem wiele artykułów na temat tego, jak działają pewne algorytmy generujące lub modyfikujące grafikę trójwymiarową – opowiada przedsiebiorczepodlasie.pl Maciej Szczerba. – Potem zrozumiałem, na czym polega sztuczna inteligencja postaci w grach, czyli np. wyznaczanie ścieżki, którą muszą przejść postacie komputerowe. Zobaczyłem, że wiele informacji na ten temat jest łatwych w zrozumieniu, a zarazem zaawansowanych i do tego publicznie dostępnych w internecie. Od tamtego czasu moja miłość do gier nie ustaje, a w swoim prywatnym portfolio mam już wiele gier i wciąż piszę kolejne. Pięć z nich stworzyłem w trakcie nauki w liceum.

Maciek jako student pierwszego roku informatyki dostał stypendium Odkrywcy Diamentów. To umożliwiło mu skorzystanie z indywidualnego toku studiów (ITS). Dzięki stypendium i ITS mógł poświęcić czas na organizację BialJam-u. Niektóre przedmioty, które standardowo musi zdać każdy student informatyki – tłumaczy Maciek – jak np. Podstawy Programowania czy Programowanie Obiektowe, nie stanowią dla mnie żadnego wyzwania. Nie musiałem chodzić na zajęcia, za to pomogłem kilku osobom zaliczyć ten przedmiot. Na jednym z przedmiotów obieralnych, który zdawał w trzecim semestrze nauczył się technologii, którą wykorzystywał w projekcie podczas zmagań w konkursie Microsoft Imagine Cup.

IMG_28351
Maciej Szczerba, pomysłodawca konkursu tworzenia gier komputerowych BialJam, fot. Paweł Tadejko, www.odkrywcydiamentow.pl

Imagine Cup i BialJam – dla pasjonatów programowania

Microsoft Imagine Cup to największy na świecie technologiczny konkurs dla studentów. Konkurs dzieli się na 3 główne kategorie: Games, Innovation i World Citizenship. Maciej Szczerba także startował w konkursie ze swoją drużyną. W tym roku pierwsze miejsce w konkursie zdobyła drużyna z Politechniki Białostockiej z projektem Psyllosoft, która będzie wraz z dwiema innymi drużynami z kraju reprezentować Polskę w światowych półfinałach imprezy. W ramach konkursu uczestnicy uzyskują wsparcie specjalistów w danych dziedzinach oraz mają możliwość uzyskania środków na rozwój swojego projektu. Kibicowałem drużynie Petrosa Psyllosa i cieszę się, że im się udało. Jestem z nich dumny – mówi Maciej. O Petrosie pisaliśmy na łamach naszego portalu w artykule Genialny białostoczanin z greckimi korzeniami. Kolejne instytucje wydają krocie na jego badania.

psyllosoft
Zwycięska drużyna Psyllosoft na Imagine Cup 2016, w którym brał udział z inną drużyną Maciej Szczerba, fot. Facebook Microsoft Imagine

BialJam jest lokalną imprezą, jej pomysłodawcą jest Maciej Szczerba. BialJam to rywalizacja osób zafascynowanych tworzeniem gier komputerowych. W tym roku w konkursie mogą brac udział nie tylko studenci, ale także licealiści i osoby dorosłe. Oprócz turnieju podczas BialJam odbywają się ciekawe prelekcje osób z branży. W ubiegłym roku mówcami byli: Rafał Waniek, Paweł Mierzyński z firmy Evermotion, Daniel Sadowski z Nitreal Games, Tomasz Grochowiak z MoaCube oraz Maciej Miąsik z Pixel Crow. A co będzie działo się w tym roku? Przygotowania do BialJam 2016 właśnie trwają. W tym roku BialJam będzie się odbywał 20-22 maja. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na Facebooku oraz na stronie http://bialjam.wi.pb.edu.pl.

Uwaga na ransomware

Maciek działa także w kole naukowym Go Security. Sprawdza między innymi aspekty niebezpieczeństwa dot. sieci bezprzewodowych, aplikacji na smartfony. Dzieli się z nami praktyczną radą: Obecnie najpopularniejszym rodzajem ‚wirusów’ jest tzw. ransomware. Ransom jak okup + software jak oprogramowanie. Takie programy szyfrują dane na dysku i odszyfrowują je dopiero po opłaceniu dużego okupu. NIGDY nie otwierajcie załączników do e-maili od nieznanych osób – chyba, że lubicie zaszyfrowane dane i macie dużo pieniędzy na koncie.

Przyszłość w naszych rękach

Maciek jest skromnym i pracowitym studentem. Połowę życia spędził w Sokółce, potem zamieszkał z rodziną w Białymstoku. Studia na Politechnice Białostockiej wybrał ze względu na swoje pasje, które z powodzeniem rozwija. Wierzy w to, że przyszłość zależy od nas i naszej determinacji. Jeśli lubicie tworzyć, odkrywać i prowadzić badania – mówi Maciek –  a jesteście w podobnej sytuacji jak ja, czyli zaczynacie studia, pamiętajcie, że do końca studiów zostaje wam tylko kilka lat. Nie znaczy to, że macie zaraz zrezygnować z wszelkich imprez i wygód. Jeśli nie chcecie w przyszłości patrzeć na siebie w lustrze i pomyśleć ‚a mogłem zrobić to i tamto’ – działajcie.

Pasjonatów tworzenia gier komputerowych zostawiamy z jedną z prelekcji z ubiegłorocznego BialJam. Po lewej stronie widzimy Maćka Szczerbę.

 

Komentarze