Poznajemy historię kamienicy na Warszawskiej. Jej nowym właścicielem jest piłkarz Tomasz Frankowski

Kamienica na ul. Warszawskiej 44, kupiona niedawno przez Tomasza Frankowskiego, była w latach swojej świetności własnością zamożnych przedsiębiorców. 

Kamienica na ulicy Warszawskiej oznaczona numerem 44 – jak opowiada przedsiebiorczepodlasie.pl Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego – została wzniesiona w końcówce XIX wieku przez rodzinę Zakheimów. Była to dynastyczna żydowska rodzina, która posiadała wówczas także inną kamienicę przy ulicy Lipowej, po której już nie został ślad. Zakheimowie byli właścicielami niewielkiej fabryki trykotów w Białymstoku. Leon Zakheim to znany białostocki XIX-wieczny przedsiębiorca, członek Komitetu Handlu i Przemysłu oraz zarządu Białostockiej Gminy Żydowskiej.

Andrzej Lechowski, Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, fot. archiwum prywatne
Andrzej Lechowski, Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, fot. Muzeum Podlaskie

Prześledziliśmy historię kamienicy w Archiwum Państwowym w Białymstoku. Pan Jarosław Maciejczuk, kierownik Oddziału Ewidencji Informacji i Udostępniania przewertował z nami stare księgi hipoteczne. Dowiedzieliśmy się między innymi, że w XIX wieku ulica Warszawska nosiła miano Aleksandrowskiej.

Rodzina Zakheimów była w posiadaniu kamienicy od 1883 do 1922 roku. Potem Mojżesz Zakheim, syn Leona, sprzedał ją Izaakowi Rozentalowi. Ten z kolei sprzedał nieruchomość Zorachowi Szmulewiczowi. Zorach Szmulewicz był właścicielem kamienicy do roku 1939. W czasie wybuchu II wojny światowej kamienica została opuszczona. Podobnie jak wiele innych kamienic zamieszkałych wówczas przez Żydów.

IMG_1383-1
Kamienica na ul. Warszawskiej 44, zdjęcie archiwalne z XIX wieku, fot. Muzeum Historyczne w Białymstoku

 

Kamienica ul. Warszawska 44 - dziś, fot. Przedsiębiorcze Podlasie
Kamienica ul. Warszawska 44 – dziś, fot. Przedsiębiorcze Podlasie

W budynku przy ulicy Warszawskiej 44 w dwudziestoleciu międzywojennym mieszkało wielu prominentnych sublokatorów – dodaje Andrzej Lechowski. – Przed I wojną światową dyrektor białostockiej elektrowni Kazimierz Riegert, a w XX-leciu międzywojennym mieszkali tam między innymi dwaj znani adwokaci: Leonidas Celarjus i Stanisław Łazuk oraz ordynator szpitala zakaźnego dr Stanisław Bełdowski.

W roku 1939 kamienicę przekazano Miastu Białystok.

Kościół św. Wojciecha, fot. Muzeum Historyczne w Białymstoku
Kościół św. Wojciecha, fot. Muzeum Historyczne w Białymstoku

 

IMG_1393 (1)
Szkoła Handlowa Męska, ul. Warszawska, fot. Muzeum Historyczne w Białymstoku

Ostatnie losy kamienicy

W 1998 roku Miasto Białystok sprzedało kamienicę osobie prywatnej. Przez kilka lat mieściła się tam prywatna szkoła językowa World For Sale. Ze względu na bardzo wysokie koszty ogrzewania budynku, inwestycja stała się nieopłacalna. Została odkupiona przez agencję nieruchomości. Już ponad 8 lat temu mogłaby zostać sprzedana. Niestety, warunki remontu stawiane przez konserwatora, uniemożliwiające wykorzystanie nowoczesnych materiałów budowlanych przy renowacji zabytkowych kamienic, odstraszały kolejnych inwestorów. Dopiero w tym roku Tomasz Frankowski zdecydował się na kupno kamienicy. Czekamy z zaciekawieniem, aby przekonać się jak będzie wyglądała kamienica na Warszawskiej 44 po renowacji i jaką rolę nada jej nowy – bez wątpienia również prominentny i znany – inwestor.

Kamienica na ul. Warszawskiej 44, zdjęcie z 1976 roku, fot. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Zabytków w Białymstoku
Kamienica na ul. Warszawskiej 44, zdjęcie z 1976 roku, fot. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Zabytków w Białymstoku

Komentarze