Pożyczki unijne sfinansują termomodernizację podlaskich firm

Nawet 1 mln zł – taką kwotę masz szansę otrzymać na inwestycje termomodernizacyjne w swoim przedsiębiorstwie. Dzięki pożyczkom unijnym – nisko oprocentowanym i łatwo dostępnym, zmodernizujesz swój zakład i poprawisz efektywności energetyczną budynków. Zyska też cały Twój region, ponieważ zmiany te przyczynią się m.in. do zmniejszenia emisji szkodliwych związków do atmosfery.

Czym są pożyczki unijne i dlaczego warto z nich skorzystać?

Pożyczki unijne, które zastąpiły system dotacyjny, to odnawialne instrumenty finansowe (pożyczki i wejścia kapitałowe) – po ich spłacie, kolejni przedsiębiorcy będą mogli sięgnąć po te same środki. W województwie podlaskim tego rodzaju finansowanie możesz otrzymać z projektu „Przedsiębiorcze podlaskie” – do wykorzystania dla firm jest 216 mln zł. Możesz liczyć na niskie oprocentowanie, długi okres spłaty oraz prosty i klarowny proces otrzymania pożyczki. Co ważne, środki mają szansę otrzymać również przedsiębiorstwa, które z różnych powodów mają utrudniony dostęp do finansowania komercyjnego. Pożyczkę możesz więc otrzymać nawet jeśli prowadzisz mniejszą firmę lub nie masz długiej historii kredytowej.

Na jakie wsparcie możesz liczyć?

Pożyczki unijne to dwa produkty dla przedsiębiorców – pożyczkę na inwestycje rozwojowe oraz pożyczkę termomodernizacyjną. Ta druga zainteresuję Cię szczególnie, jeśli szukasz środków na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej Twojego zakładu, również z użyciem odnawialnych źródeł energii (OZE). Na co możesz wykorzystać pożyczkę, której wysokość to nawet 1 mln zł? Z tych środków możesz pokryć koszty związane z modernizacją twojego zakładu – wyposażyć go w nowe obiekty, systemy, instalacje i urządzenia poprawiające efektywność energetyczną oraz przeprowadzić głęboką modernizację budynków należących do Twojej firmy. Pożyczka sfinansuje także budowę urządzeń do produkcji energii na własne potrzeby z wykorzystaniem OZE.

Jeśli chcesz skorzystać z pożyczki, jednym z warunków jest przeprowadzenie audytu energetycznego, (którego koszt również pokryjesz pieniędzmi z pożyczki).

Przeprowadzenie audytu umożliwi inwestorowi świadomy wybór odpowiedniego zakresu oraz wariantu przyszłej inwestycji a także zapoznanie się z jej przewidywanymi kosztami i przyszłymi efektami. Pod słowem efekt rozumiemy tutaj zarówno przyszłe korzyści finansowe jak i oszczędności energii i jej nośników oraz związane z nimi zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery – mówi Wiesław Sarosiek, członek zarządu Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Zobowiązanie musisz spłacić w ciągu 10 lat.

Pożyczka pozytywnie wpłynie na cały Twój region

Każde ograniczenie konsumpcji energii i jej nośników powoduje automatycznie ograniczenie emisji niepożądanych substancji do atmosfery. Jest to szczególnie cenne na obszarze uchodzącym za ekologicznie czysty jakim niewątpliwie jest region północno-wschodniej Polski. Szczególnie ważne jest rozumne wprowadzanie OZE oraz zastępowania tradycyjnych źródeł energią elektryczną, która u nas pochodzi głównie ze spalania węgla, co biorąc pod uwagę także jej przesył powoduje, że nie w każdym przypadku jest to energia ekologiczna. – dodaje Sarosiek.

Co zyskujesz?

Z pożyczki na termomodernizację dla przedsiębiorstw warto skorzystać przede wszystkim ze względu na bardzo atrakcyjne oprocentowanie (zaledwie 0,28%) oraz dużą dostępność produktu – nawet najmłodsze firmy, bez długiej historii kredytowej mają szansę z niej skorzystać. Co ciekawe, im większa poprawa efektywności, tym mniejsze oprocentowanie.

Sam proces ubiegania się o pożyczkę jest niezwykle prosty i przejrzysty. Możesz być pewien, że nie zaskoczą Cię dodatkowe koszty czy prowizje. Pożyczkę otrzymujesz bezpłatnie od profesjonalnych instytucji, których przedstawiciele przeprowadzą Cię przez cały proces ubiegania się o nią.

Do kogo zgłosić się po wsparcie?

Pożyczek na inwestycje rozwojowe udzielają profesjonalne instytucje finansujące wybrane przez Bank Gospodarstwa Krajowego:

l ECDF SA ( http://pozyczkiecdf.pl/projekty/pozyczka-na-inwestycje-rozwojowe-podlaskie/ )

l Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (tise.pl/offers/pozyczka-rozwojowa-przedsiebiorcze-podlaskie/).

Jeśli jesteś zainteresowany pożyczką na termomodernizację w przedsiębiorstwach – wystarczy, że zgłosisz się do Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (http://pozyczkowy.com.pl/dotacje-dofinansowanie-na-termomodernizacje-kredyty-pozyczki-termomodernizacyjne), która pełni rolę instytucji finansującej wybranej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Konsultanci udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Więcej informacji na temat pożyczek unijnych oraz projektu „Przedsiębiorcze podlaskie” znajdziesz na: rpo.bgk.pl

Komentarze