Praca zdalna – Plusy i minusy pracy z domu

Jeszcze kilka lat temu praca zdalna była czymś zarezerwowanym tylko dla nielicznych. Mogli sobie na nią pozwolić głównie kierownicy, właściciele firm czy freelancerzy. Współcześnie praca zdalna staje się coraz powszechniejszą formą zatrudnienia, a także nierzadko atutem pracodawcy na rynku pracy. Dotyczy to szczególnie tej grupy pracowników, którzy doceniają brak konieczności pokonywania dzień w dzień długiej drogi w korkach do biura. Jednak praca zdalna to nie tylko zalety – to również szereg niebezpieczeństw. Na pewno nie jest to forma zatrudnienia odpowiednia dla każdego.

Praca zdalna – na etacie i umowa o dzieło

Niejako utrwaliło się przekonanie, że praca zdalna dotyczy wyłącznie umowy o dzieło, opcjonalnie umowy zlecenie. Nie jest to oczywiście przekonanie bez żadnych podstaw w rzeczywistości. Z uwagi na specyfikę umowy o pracę, najczęściej praca zdalna dotyczy właśnie form zatrudnienia nie na etacie. W przypadku umowy o dzieło ważny jest ostateczny efekt, który można uzyskać w zaciszu domowego ogniska. Zazwyczaj nie wiąże się to z koniecznością codziennych dojazdów do pracy. Podobnie sytuacja wygląda z umową zlecenie. Także tutaj przedmiotem pracy jest określony przedmiot, który należy oddać w określonej postaci, lub czynność, jaką należy wykonać. Z tego powodu korektory, redaktorzy, kierownictwo wyższego szczebla często korzystali z możliwości pracy zdalnej.

Współcześnie praca zdalna na etacie nie budzi już większego zaskoczenia. Może się na nią zdecydować niemal każdy. Odpowiada za to w głównej mierze Internet i możliwość dostępu z dowolnego miejsca do sieci firmowych. Wprawdzie umowa o pracę niejako wymusza obecność w miejscu pracy (związane jest to głównie z koniecznością podpisywania listy obecności), jednak coraz częściej na etacie można pozwolić sobie na pracę w domu. Dlatego też forma zatrudnienia przestała być wadą pracy zdalnej. W tym artykule o pracy zdalnej znajdziesz listę zawodów, które pozwalają na pracę zdalną w domu oraz informacje gdzie szukać ofert pracy zdalnej.

Problem regularności pracy

Praca zdalna to z jednej strony ogromna oszczędność czasu wolnego, głównie dzięki braku konieczności dojeżdżania do zakładu pracy. Z drugiej jednak strony, praca zdalna oznacza, że nigdy nie opuszcza się biura. Przebywając w nim nieustannie, szybko dochodzi do sytuacji, w której sprawdza się skrzynkę mailową o godzinie pierwszej w nocy w sobotę czy o równie nieludzkich porach. Możliwość nieustannego zerkania w zadania czy projekty zawodowe powoduje, że z pracy nie wychodzi się tak naprawdę nigdy.

Druga strona medalu prezentuje zupełnie odwrotną sytuację, mianowicie tą, gdy pracownik ma problem z rozpoczęciem wykonywania swoich zadań służbowych. Nieustannie zalewają go bodźce płynące ze znajomego otoczenia, a to uniemożliwia normalną pracę. Tym samym zanim zacznie się pracować na zlecenie, warto przeanalizować własne predyspozycje i sprawdzić, czy ta forma zatrudnienia na pewno będzie odpowiednia i umożliwi wypełnienie wszystkich obowiązków.

Zatrudnienie dla samotników?

Jedną z największych wad, o których wspominają osoby rozważające poszukiwania pracy zdalnej, jest brak możliwości socjalizacji ze współpracownikami. Nawet jeśli wymienia się z nimi maile, rozmawia przez telefon czy na Skypie, jest to zupełnie inny rodzaj kontaktu. trudno uznać go za równie skuteczny pod kątem nawiązywania więzi, co rozmowa w cztery oczy. Dotyczy to zarówno kontaktów prywatnych, jak i zawodowych. Dla klientów oczywiście różnica ta nie powinna być dostrzegalna, a poziom obsługi nie powinien wynikać z tego, czy pracownik swoje obowiązki wypełnia w domu, czy też w biurze.

Odpowiednie warunki pracy kluczem do sukcesu

Praca zdalna nie jest rozwiązaniem dla każdego. Często wydaje się, że jest spełnieniem marzeń, bowiem wystarczy wstać o dowolnej godzinie, zrobić kawę i nawet w piżamie zabrać się do wypełniania obowiązków. Prawda wygląda nieco inaczej. Aby osiągnąć jak najlepszą efektywność pracy w tej formie zatrudnienia, trzeba zapewnić sobie odpowiednie warunki. Biegające wokoło dzieci, ciągle przeszkadzający członkowie rodziny czy też wiele innych rozpraszających bodźców to trudności, z jakimi mierzą się codziennie wszyscy freelancerzy oraz osoby zatrudnione na etacie w trybie zdalnym. Szczególnie, że mało który członek rodziny jest w stanie zrozumieć, iż można być w pracy, siedząc w tym samym czasie w domu.

Więcej informacji na temat pracy zdalnej doczytasz np. na stylerbb.net.

Artykuł partnerski

Komentarze