Pracuje u nas coraz więcej cudzoziemców. Na Podlasiu aż 86 narodowości

Brakuje pracowników. Problem dotyka też przedsiębiorstwa w województwie podlaskim. Pisaliśmy już o tym w naszym portalu – firmy mają coraz więcej problemów z uzupełnianiem kadr. Kilka miesięcy temu choćby Marek Siergiej, prezes Promotechu, przyznał w udzielonym nam wywiadzie, że dużo podmiotów ma kłopoty ze znalezieniem ludzi do pracy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. A jeżeli już znajdują te wykwalifikowane kadry, to nierzadko okazuje się, że ich wymagania finansowe są znacznie wyższe niż proponowane wynagrodzenia. Wyjściem z sytuacji są ludzie zza granicy. Tych przybywa w tutejszych firmach.

Rośnie liczba cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Przez rok przybyło ich ponad 160 tysięcy, co stanowi wzrost o 42 proc. Legalne zatrudnienie sprawia, że opłacają składki, z których ZUS wypłaca bieżące świadczenia. Takie dane otrzymaliśmy z białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jego rzeczniczka prasowa Katarzyna Krupicka podaje nam statystykę – aktualną na koniec czerwca 2018 r.. Ta wskazuje, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie ponad 540 tysięcy obcokrajowców. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich ponad 403 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – prawie 30 tys.

Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 narodowości, to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy. Dla cudzoziemców ze Wschodu podjęcie pracy w Polsce jest bardzo kuszące i nasz kraj z uwagi na bliskie sąsiedztwo i dość atrakcyjne zarobki cieszy się dużym uznaniem – mówi Krupicka.

Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce wg obywatelstwa: ukraińskie – 403 239, białoruskie – 29 591, wietnamskie – 8 170.
Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie białostockiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie – 4 497, białoruskie – 3 881, rosyjskie – 212 .

Na terenie województwa podlaskiego liczba cudzoziemców od czerwca 2017 roku wzrosła o 74 proc. Jest ich prawie 10 tys., to aż o ponad 4 tys. więcej niż rok temu. Niewielka różnica występuje między ubezpieczonymi legitymującymi się ukraińskim i białoruskim paszportem. Minimalną przewagę stanowią obywatele Ukrainy, ponieważ w stosunku do poprzedniego roku przybyło 1 959 osób. W tym samym czasie nasz region zyskał 1 930 legalnie zatrudnionych Białorusinów. Większość obcokrajowców w naszym województwie nadal stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich m.in. także Banglijczycy, Afgańczycy, Nepalczycy – tłumaczy Katarzyna Krupicka.

W białostockim oddziale ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli 86 narodowości.

Według przedstawicielki Zakładu, choć liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju rośnie, trzeba pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym państwie, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

Piotr Walczak, fot. pixabay.com

Komentarze