Pracuję, więc podróżuję – mobilność zawodowa

Dla wielu osób możliwość wykonywania zawodu związanego z podróżowaniem to pociągająca perspektywa. Jednak współcześnie w większości branż jest to również twarda konieczność.

Branże zawodowe stworzone do podróży

Myślisz o Amsterdamie, Berlinie, czy Luksemburgu jako o swoim dodatkowym miejscu pracy? Wyjazdy służbowe związane z wykonywaniem wielu zawodów lub prowadzeniem firmy mogą sprawić, że rzeczywiście tak jest. Obecnie w każdym kraju możesz z łatwością pozyskiwać klientów i realizować transakcje. Są jednak branże, w których kontakty zagraniczne są szczególnie ważne dla rozwoju biznesu. Wpływa na to profil działalności firmy lub charakter zajmowanego przez pracownika stanowiska, jak chociażby w przypadku:

  • firm eksportujących swoje produkty lub usługi za granicę,
  • przedsiębiorstw posiadających kapitał zagraniczny,
  • biznesów poszukujących inwestorów,
  • ludzi związanych np. z nauką, turystyką, czy handlem.

Jeśli zdecydujesz się na pracę w mobilnym zawodzie, lub posiadasz zagraniczne kontakty biznesowe, to wcześniej czy później zaczniesz wyjeżdżać służbowo poza Polskę. Mobilny pracownik w naszych czasach ma przed sobą jasną i otwartą przyszłość, a międzynarodowe kontakty to prosta i szeroka droga do rozwoju firmy.

Delegacja w firmie

Ujęte ustawowo wyjazdy służbowe (delegacje) dotyczą zarówno właścicieli firm, jak i wszystkich pracowników, bez względu na wymiar czasu pracy, oraz osób fizycznych związanych z przedsiębiorstwem umową. Możliwość ta nie obejmuje tylko osób zatrudnionych na zasadach umowy cywilnej. Udzielając delegacji, pracodawca ma obowiązek pokryć koszty wyjazdu i określa jego następujące warunki: czas wyjazdu i powrotu, miejsce, oraz środek transportu, z jakiego będzie korzystał pracownik. Trzy elementy, właściwe dla delegacji, to:

  • polecenie wyjazdu służbowego,
  • wykonanie zadania służbowego,
  • określenie miejsca pracy innego niż w umowie.

Większość biznesów liczy się z możliwością utrzymywania kontaktów i działalności zagranicznej. W przypadku wyjazdów międzynarodowych od wyboru kraju zależy wysokość diety, czyli funduszy na wyżywienie, i kwota limitu na nocleg.

Planowanie ekonomicznych wyjazdów zagranicznych

Nie ma udanego wyjazdu służbowego bez wcześniejszego zaplanowania. Należy zastanowić się tu nad trzema kwestiami: Jak dotrzeć na miejsce? Ile wyniosą dodatkowe koszty utrzymania? Jaki jest cel podróży?

W zależności od kraju, do którego się wybierasz, i czasu, jaki na to przeznaczasz, masz kilka możliwości, jeśli chodzi o transport: samochód, bus, samolot lub pociąg. Gdy masz bliski termin, a Twojemu pracodawcy zależy na korzystnych cenach, najlepszym rozwiązaniem są przewozy busem lub podróż samolotem. Firmy przewozowe, takie jak białostocki Ankar, proponują bezpośrednie dojazdy do Holandii, Niemiec, czy Belgii oraz dowozy na warszawskie lotniska Modlin lub Okęcie. To spore ułatwienie dla pracowników i właścicieli firm.

Masz swoje standardy, jeśli chodzi o poziom życia? Powinieneś wcześniej zainteresować się cenami, jakie panują w danym kraju i dobrać optymalnie własny budżet na ten wyjazd. Cel wyjazdu wpłynie na czas, podjęte środki i rozplanowanie szczegółów pobytu za granicą. Dobrze zorganizowany – Twój wyjazd służbowy przyniesie korzyści na gruncie zawodowym, a Tobie sprawi szczerą przyjemność.

artykuł partnerski

Komentarze