Przedszkole w Hajnówce laureatem „Akademii Przyjaciół Pszczół”

 

Hajnówka pszczoły

Niepubliczne Przedszkole „Leśna kraina” w Hajnówce znalazło się w gronie pięciu najlepszych spośród 2500 placówek edukacyjnych z całej Polski, zwyciężając w ogólnopolskim konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”, organizowanym w ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”! Zadaniem konkursowym było kreatywne zagospodarowanie umownych 5m2 dla pszczół – m.in. posadzenie roślin miododajnych, stworzenie gazetki edukacyjnej o ochronie pszczół czy zbudowanie i umieszczenie domków dla zapylaczy. Zwycięska placówka otrzyma wyposażenie szkolnej sali przyrodniczej o wartości 4 800 złotych. Dodatkowo w województwie podlaskim wyróżnione zostały również dwie inne placówki, które otrzymają przybory szkolne i pomoce naukowe programu ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Niemal połowa z 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Wypalanie traw, stosowanie sztucznych nawozów, brak pożywienia, to tylko niektóre czynniki wpływające na ograniczenie liczebności tych pożytecznych owadów. Los zapylaczy nie jest jednak obojętny podopiecznym i nauczycielom z Przedszkola „Leśna Kraina” w Hajnówce, którzy za swoje działania na rzecz pszczołowatych wygrali wyposażenie pracowni przyrodniczej. Wychowankowie podczas zajęć z wykorzystaniem materiałów opracowanych na potrzeby Akademii Przyjaciół Pszczół poznali budowę i cechy charakterystyczne pszczół oraz dowiedzieli się, co odróżnia je od os, trzmieli i szerszeni. Nowo zdobytą wiedzę utrwalili malując podobizny pszczołowatych. Dzieci posadziły rośliny przyjazne zapylaczom oraz zbudowały domki z własnoręcznie uzbieranych gałązek. Tak stworzony ogródek uroczyście otworzyły w pszczołowatych przebraniach i z transparentami. Przedszkole odwiedził pszczelarz, który wytłumaczył, jak powstaje miód. Cały projekt uwieńczyła wizyta w pasiece, po której dzieci zgodnie uznały, że pszczoły to prawdziwi przyjaciele człowieka.
– Tegoroczna edycja konkursu utwierdziła nas w przekonaniu, że dla sporej grupy dzieci i młodzieży szkolnej los pszczołowatych jest bliski. Zwycięskie prace odznaczyły się kreatywnością. Uczniowie i nauczyciele ujęli nas swoim zaangażowaniem na rzecz zapylaczy. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że wśród młodych ludzi jest tak wielu przyjaciół pszczół – mówi Małgorzata Strzelecka, członek jury konkursu „Akademii Przyjaciół Pszczół na piątkę”.
Interesującymi działaniami mogą pochwalić się również wyróżnione placówki z województwa lubelskiego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku oprócz zbudowania domków dla zapylaczy, wykonali również gazetki i foldery z ciekawostkami z życia pszczół, zasadzili w klombach i doniczkach rośliny wabiące zapylaczy. Przyjaciele pszczół z Białegostoku zorganizowali również spotkanie z pszczelarzem, który omówił produkty otrzymywane z miodu oraz warsztaty podczas których poznały tajemnice pszczół. Drugą wyróżnioną placówką jest Zespół Szkół w Nowym Dworze. Wychowankowie szkoły w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół zgłębiali wiedzę o pszczołowatych na lekcjach przyrody i koła przyrodniczego. Uczniowie wzięli udział w konkursie budowania domków dla pszczołowatych, które następnie zawiesili w przyszkolnym ogródku. Prace prezentowane były przed całą szkołą, a zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki poczęstunek w postaci miodu! Przyjaciele pszczół Nowego Dworu zaaranżowali również 5m2 dla pszczół przy budynku szkoły. W prace zaangażowali się rodzice oraz pracownicy Leśnictwa Nowy Dwór. Uroczyste otwarcie pszczelego ogródka połączone zostało z obchodami Dnia Ziemi.
Organizatorem konkursu są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., zaś partnerem merytorycznym akcji Fundacja Nasza Ziemia. Konkurs miał charakter edukacyjny i skierowany był do wszystkich placówek edukacyjnych na terenie Polski.

Kontakt dla mediów:
Małgorzata Strzelec
Junior Brand Manager, ZT „Kruszwica” S.A Tel. 22 335 67 27, e-mail: Malgorzata.Strzelec@bunge.com

Anna Pietrzkowicz
Account Executive, Garden of Words, tel. 22 829 85 72 w. 45, e-mail: a.pietrzkowicz@gardenofwords.pl

***
Kujawski z pierwszego tłoczenia to naturalny olej, który powstaje ze starannie wyselekcjonowanych nasion rzepaku. Aby te nasiona mogły powstać, kwiat rzepaku, podobnie jak większość innych roślin, musi zostać zapylony – to zadanie należy do pszczół i innych pszczołowatych: pszczolinek, trzmieli, bzygów czy murarek. Kujawski to marka, która czerpie z natury, ale także się o nią troszczy. Dlatego postanowiła zwrócić uwagę na problem masowo ginących pszczół i organizuje akcję „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Głównym celem akcji jest upowszechnianie wiedzy na temat tego, jak każdy z nas może przyczynić się do ratowania pszczół.
W ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” do tej pory:
– ponad 34 000 osób poparło Zasady Przyjaciół Pszczół,
– Akademie Przyjaciół Pszczół przyciągnęły ponad 2 600 placówek edukacyjnych z całego kraju,
– 60 000 osób zostało objętych działania realizacyjnymi grantów w ramach organizowanego konkursu grantowego,
– 44 placówki w całej Polsce przyłączyły się do obchodów ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia; odwiedziło je tego dnia ponad 13 500 osób

Komentarze