Rekrutacja pracowników – na co zwrócić uwagę?

Wybór nowych pracowników to bardzo poważne i odpowiedzialne zadanie. Od niego zależy bowiem to, jak nowo przyjęte osoby sprawdzą się do pracy w firmie. Duża konkurencja wśród przedsiębiorstw sprawia, że sami kandydaci decydują się na zatrudnienie w firmie, która zapewni im najkorzystniejsze warunki pracy oraz rozwoju. O czym należy pamiętać podczas rekrutacji pracowników?

Ogłoszenie, które zachęci kandydatów do wysłania zgłoszenia

Pierwszym etapem rekrutacji pracowników jest zazwyczaj zamieszczenie ogłoszenia. Jest to bardzo istotny element, gdyż od treści naszej oferty pracy zależy to, ile zgłoszeń otrzymamy. W ogłoszeniu powinniśmy więc zamieścić wszystkie niezbędne informacje o firmie oraz stanowisku, na które poszukujemy pracowników.

To jednak nie wszystko! Dobrze skonstruowane ogłoszenie pracy powinno zawierać także korzyści, jakie pracownik będzie miał decydując się na zatrudnienie w naszej firmie. Na rynku istnieje bowiem bardzo duża konkurencja, zwłaszcza wśród firm poszukujących wysoko wykwalifikowanych pracowników, nasze ogłoszenie powinno więc zachęcać kandydatów do aplikowania do pracy właśnie w naszej firmie.

Dokładna weryfikacja nadesłanych CV i listów motywacyjnych

W odpowiedzi na dobrze napisane ogłoszenie z pewnością otrzymamy liczne zgłoszenia od osób zainteresowanych pracą w naszej firmie. Spośród nich musimy wybrać tych kandydatów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie do pracy na danym stanowisku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rekrutacja pracowników nie jest zadaniem łatwym, dlatego selekcją zgłoszeń kandydatów powinna się zająć kompetentna osoba.

W nadesłanych dokumentach warto w pierwszej kolejności sprawdzić wykształcenie kandydata, jego doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku oraz długość zatrudnienia w poprzednich firmach. Powinniśmy także zaznaczyć elementy, o które zapytamy kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

W trakcie przeglądania CV i listów motywacyjnych warto zwrócić uwagę nie tylko na ich treść, ale także na formę. Wygląd oraz estetyka dokumentów sporządzonych przez kandydatów również świadczy bowiem o ich profesjonalizmie oraz staranności. Niestety, bardzo często zdarza się, że kandydaci „zapominają” zmienić adresata dokumentacji i rozsyłają te same zgłoszenia do wielu firm.

Wszystkie nadesłane zgłoszenia powinniśmy podzielić na dwie kategorie:

  • kandydaci, których zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną;
  • kandydaci, których aplikacje od razu odrzucamy.

Rekrutacja pracowników – rozmowa kwalifikacyjna

Ostatnim i zarazem najważniejszym etapem rekrutacji pracowników jest rozmowa kwalifikacyjna. Możemy ją zorganizować zarówno w naszej firmie, jak i w innym dogodnym miejscu. Na rozmowę kwalifikacyjną zapraszamy tylko tych kandydatów, którzy pozytywnie przeszli etap wstępnej selekcji. Samą rozmowę możemy podzielić na dwa etapy, co da nam więcej czasu na zapoznanie się z poszczególnymi kandydatami oraz wybranie spośród nich tego, który najlepiej pasuje do pracy na danym stanowisku.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto także poznać oczekiwania kandydata odnośnie pracy w naszej firmie, jego wymagania finansowe oraz potwierdzić kwalifikacje. Przydatnymi narzędziami, które weryfikują wiedzę oraz kwalifikacje kandydatów, są testy wiedzy, symulacje, prezentacje i inne. Narzędzie te pozwolą nam w praktyce poznać umiejętności kandydatów i spośród nich wyłonić osobę, która najlepiej pasuje do naszego profilu „kandydata idealnego”.

Prawidłowo przeprowadzona rekrutacja pracowników kluczem do sukcesu

Rekrutacja pracowników z pewnością nie jest prostym zadaniem. Sama w sobie wymaga bowiem odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia. Niestety, nie wszystkie firmy dysponują wykwalifikowaną kadrą, która potrafi zadbać o właściwą selekcję kandydatów. W takiej sytuacji, najlepszym wyjściem jest zatrudnienie firmy zewnętrznej, która specjalizuje się w prowadzeniu rekrutacji pracowników. Taką usługą jest rekrutacja pracowników w BlueIdea. Z jej wsparcia szczególnie warto skorzystać, jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany pracownik będzie w 100% spełniał nasze wymagania.

Artykuł partnerski

Komentarze