Relacja z debaty „Jak fundusze unijne wpływają na inteligentny rozwój? Współpraca nauki z biznesem”

19 maja 2015 roku na Wydziale Ekonomii i Zarządzania odbyła się zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Europrojekt” debata pt. „Jak fundusze unijne wpływają na inteligentny rozwój? Współpraca nauki z biznesem”.

W debacie, jako prelegenci wystąpili:
• Wiceminister Infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel,
• Prof. UwB, dr hab. Renata Przygodzka – Wiceprezydent miasta Białystok,
• Prof. UwB, dr hab. Maciej Perkowski – Doradca Strategiczny Marszałka Województwa Podlaskiego,
• dr inż. Wojciech Winogrodzki – Prezes Zarządu Podlaskiego Związku Pracodawców,
• Krzysztof Mnich – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Europartner AKIE,
• Mariusz Malinowski – Wiceprezes Fundacji Rozwiązania HR.

Debata rozpoczęła się o godzinie 10.00 wystąpieniem Prezydenta Białegostoku prof. UwB, dr hab. Tadeusza Truskolaskiego oraz Prodziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania dr Adama Wyszkowskiego. Moderator debaty, dr Dariusz Perło, przywitał przybyłych gości i wprowadził w tematykę przedsięwzięcia zainicjowanego przez studentów Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku oraz przedstawił cel spotkania i harmonogram debaty.

Część pierwsza debaty poświęcona została na zadawanie pytań poszczególnym prelegentom przez moderatora debaty – Dariusza Perło. Wiceminister Iwona Wendel wyjaśniła, że inteligentny rozwój opiera się na kreowaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii, a nie ich kopiowaniu, stąd szczególnie istotne staje się stymulowanie nakładów przedsiębiorstw na działalność badawczo-rozwojową oraz wzmacnianie ich współpracy z naukowcami. Następnie o zabranie głosu został poproszony Krzysztof Mnich, który odpowiedział na nurtujące pytanie, jakie zmiany czekają polskie StartUp-y w nowej perspektywie finansowej oraz wskazał wszystkim zainteresowanym, z których programów będzie można uzyskać środki na rozwój przedsiębiorczości, w zakresie prowadzenia działalności B+R (biznes + rozwój). Mariusz Malinowski, jako kolejny zaproszony ekspert opowiadał, w jaki sposób nauka i biznes będą zachęcane do wspólnego działania, a także zabrał głos w sprawie współczesnego rynku pracy – wskazał, na jakie zmiany mogą liczyć absolwenci szkół wyższych dzięki programowi unijnemu 2014-2020. Dr inż. Wojciech Winogrodzki przedstawił swoje stanowisko dotyczące finiszu realizacji programów z perspektywy 2007-2013 i zaznaczył, że jednym z zagrożeń w obszarze innowacji jest tzw. „pułapka średniego dochodu”. Dr hab. Renata Przygodzka wyraziła swój pogląd na temat możliwości finansowania wydatków przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Dr hab. Maciej Perkowski wyjaśnił, jakie wyzwania strategiczne stoją przed krajowymi i regionalnymi instytucjami zajmującymi się Funduszami Europejskimi oraz jakie znaczenie ma dziś współpraca transgraniczna.

Podczas drugiej części debaty przewidziany został czas na pytania od studentów. Pytali oni ekspertów, m.in. czy przedsiębiorstwa i uczelnie współpracują nad nową ofertą kierunku studiów, które będą lepiej dopasowane do potrzeb rynku pracy, aby studia gwarantowały pracę absolwentom. Byli zainteresowani także nowymi możliwościami i perspektywami, jakich młody człowiek może oczekiwać po studiach w ramach nowego programu operacyjnego.

Trzecia część poświęcona została dyskusji pomiędzy ekspertami, uwzględniającej Strategię 2014-2020. Dyskutowano nad tym, co należy zrobić, aby zmniejszyć bezrobocie wśród studentów, którzy ukończyli studia, jak skutecznie wprowadzać innowacyjne i nowe technologie, by sprzyjało to inteligentnemu rozwojowi. Określono, że celem programów unijnych będzie zwiększanie konkurencyjności regionów oraz poprawa jakości życia mieszkańców, poprzez wykorzystanie potencjałów regionalnych i niwelowanie barier rozwojowych

Debatę zamknęła krótka sesja podsumowująca. Zabrał w niej głos moderator dr Dariusz Perło dziękując za przybycie ekspertom oraz zainteresowanym studentom.

debata
Uczestnicy debaty, fot. Europrojekt

Komentarze