Rozmowa rekrutacyjna – jak zrobić dobre wrażenie na rozmówcy?

Chyba każdy z nas przeżywa stres przed rozmową kwalifikacyjną. Jedni mniejszy, inni większy, jednak tzw. interview zwykle nie jest dla kandydata miłym spacerkiem, a raczej biegiem z przeszkodami. Obawiasz się, że może on zakończyć się bolesnym upadkiem? Sprawdź, jak przejść rozmowę rekrutacyjną z sukcesem!

Z zegarkiem w ręku

Jednym z najgorszych błędów, jakie możesz popełnić, będzie spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną. Czy to jednak oznacza, że rekruter spojrzy wyjątkowo łaskawym okiem na kandydatów, którzy już na godzinę przed umówionym spotkaniem „kręcą się” pod drzwiami? Zdecydowanie nie! Przyjmuje się, że optymalny czas przybycia to ok. 5-8 minut przed planowaną rozmową. Wynika to z kilku czynników, m.in. planowania czasu przez osobę rekrutującą, ograniczonego miejsca w biurze (kandydat nie ma gdzie zaczekać) czy możliwością podejrzenia przez potencjalnego nowego pracownika metod pracy zespołu. Nawet jeśli kandydat wcale nie ma takiego zamiaru, może wzbudzić u szefa niepokój, lepiej więc unikać takich sytuacji.

Trudna sztuka konwersacji

Wydaje Ci się, że rozgadując się i przejmując inicjatywę w rozmowie, wyróżnisz się na tle zestresowanych, milkliwych kandydatów? To z pewnością, ale niekoniecznie w pozytywnym sensie. Z drugiej strony ograniczając się głównie do odpowiedzi „tak” i „nie” również nie zwiększysz swoich szans na zatrudnienie. Co zatem robić? Nie bój się formułować nieco dłuższych, kilkuzdaniowych odpowiedzi, ale pamiętaj, że to rekruter jest tu gospodarzem. Swoje pytania zachowaj raczej na koniec rozmowy. Przygotuj się też na najpopularniejsze pytania z rozmów o pracę, np. o największe osiągnięcia, Twoje mocne i słabe strony, motywację do pracy czy wizje swojej kariery za 5 lat.

Efekt aureoli

O tym zjawisku słyszała chyba większość z nas. Jedna pozytywna cecha, w tym przede wszystkim wygląd, promieniuje na całokształt postrzegania Twojej osoby. A skoro tak, ubierz się odpowiednio! Zapomnij o luźnym, sportowym stylu. Jeśli stanowisko, na które aplikujesz, nie będzie wymagało od Ciebie szczególnie formalnego ubioru, wystarczy przyjść w zestawie w stylu smart casual. Starasz się o posadę w bankowości lub stanowisko managerskie w korporacji? Zdecydowanie wybierz garnitur lub, w przypadku pań, dobrze skrojony kostium. Pamiętaj też o mowie ciała. Wyprostuj się, uśmiechnij i pewnie podawaj rękę. Przed wejściem na rozmowę postaraj się zrelaksować, np. słuchając ulubionej muzyki.

Kandydat – agent do zadań specjalnych

Ogromnym błędem, jaki możesz popełnić na rozmowie rekrutacyjnej, jest pokazanie całkowitego braku wiedzy o firmie. Dlatego przed rozmową odpowiednio się przygotuj. Sama nazwa to zdecydowanie za mało! Sprawdź, czym zajmuje się Twój potencjalny pracodawca, jakie sukcesy ma na koncie, a także kto jest jego największą konkurencją. Dowiedz się też, jaka jest misja oraz filozofia firmy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rozmowie otrzymasz pytanie o niektóre z tych aspektów. A nawet, jeśli tak się nie stanie, będziesz mieć asa w rękawie. Wspominając o nich w rozmowie, pokażesz, że zależy Ci na tej pracy, a firmy nie wybrałeś przypadkowo.

Od dłuższego czasu szukasz pracy w Zielonej Górze, jednak Twoje starania nie przynoszą większych efektów? Wejdź na stronę GoWork.pl i znajdź ofertę dla siebie! A na rozmowie koniecznie zastosuj się do powyższych rad. Nie zapomnij też o zabraniu CV, notatnika i długopisu, by sprawić profesjonalne wrażenie. Powodzenia!

Artykuł partnerski

Komentarze