Światłowodem przez Polskę Wschodnią

Projekt scalenia pięciu regionalnych sieci internetowych w Polsce Wschodniej ma się ku końcowi. Światłowód połączył województwa lubelskie i podlaskie. Projekt jest największą w Unii Europejskiej inwestycją teleinformatyczną.

Wiceminister Iwona Wendel podczas uroczystości połączenia sieci internetowych województw lubelskiego i podlaskiego, mówiła: „Przedsięwzięcie zapewni istotny impuls do społeczno-gospodarczego rozwoju Polski Wschodniej. Przełoży się także na znaczący wzrost jej atrakcyjności inwestycyjnej.”

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW) powstaje w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej. Całkowity koszt projektów to ok. 1,5 mld zł. Powstanie infrastruktury sieci szerokopasmowej sprzyjać będzie rozwojowi tzw. e-usług oraz pobudzi przedsiębiorczość, ułatwi również codzienne życie mieszkańców.

Do sieci szkieletowo-dystrybucyjnej będą mogli przyłączać się przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy doprowadzą Internet bezpośrednio do domów, firm i instytucji w Polsce Wschodniej. W ten sposób dostęp do szybkiego Internetu zostanie zapewniony 90 proc. gospodarstw domowych oraz wszystkim instytucjom publicznym i przedsiębiorstwom działającym w makroregionie. Oprócz budowy instalacji światłowodów oraz węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych, przedsięwzięcie zakłada działania edukacyjne. Dotychczas przeszkolono 6 888 osób z obszarów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, z zakładanych 7730.

Jak podkreśla Iwona Wendel zmieniająca się rzeczywistość technologiczna sprawia, że dostęp do Internetu powinien być standardem. – W Polsce Wschodniej ten standard zapewni właśnie budowa infrastruktury sieci szerokopasmowej, na co przeznaczone zostało ponad 1 mld zł z funduszy unijnych. Jestem przekonana, że są to dobrze zainwestowane pieniądze” – powiedziała wiceminister.

Źróło: MIiR

Komentarze