To ostatni dzwonek, aby skorzystać z MDM

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” na początku funkcjonowania cieszył się małym zainteresowaniem. Jednak w 2015 został zmodyfikowany i od tego czasu można obserwować prawdziwy boom na dofinansowanie do wkładu własnego kredytów mieszkaniowych. Tak wiele osób skorzystało z MdM, że już zabrakło środków przeznaczonych na 2016 rok.

Białostocki deweloper Sonata Park ostrzega, że chcąc skorzystać z programu Mieszkanie Dla Młodych, musimy się spieszyć. Paradoksalnie, sukces okazał się zabójczy dla programu „Mieszkanie dla Młodych”. Chyba nikt nie przewidział tak ogromnego zainteresowania dofinansowaniem do mieszkań i dlatego przygotowano zbyt mało środków na rok 2016. Już na początku br. do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 10 tys. wniosków, czyli cztery razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W samym tylko miesiącu lutym zarezerwowano 117 milionów z puli przeznaczonej na rok 2016. W rezultacie 15 marca BGK ogłosił wstrzymanie wniosków w ramach środków na br. Co spowodowało tak duże zainteresowanie programem MdM? 

Ewolucja MdM

„Mieszkanie dla Młodych” to program, który funkcjonuje od roku 2014 i jest następcą projektu „Rodzina na swoim”. W 2013 roku Komisja Nadzoru Finansów wydała Rekomendację S, zgodnie z którą każda osoba ubiegająca się o kredyt mieszkaniowy musi posiadać wkład własny. Z roku na rok jest on coraz większy, a w 2016 roku wynosi już 15%. MdM jest właśnie dofinansowaniem do wkładu własnego dla wszystkich, którzy nie posiadają własnych środków.

Na początku nie było dużego zainteresowania dofinansowaniem MdM, jednak wszystko zmieniło się 1 września 2015 roku, gdy dokonano zmian w warunkach przyznawania środków. Przede wszystkim do programu został włączony wtórny rynek mieszkaniowy. W przypadku rodzin lub osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci, zrezygnowano z ograniczenia wiekowego do 35 lat i warunku zakupu pierwszego mieszkania. Zwiększono także wysokość dopłat. To sprawiło, że MdM zaczął cieszyć się ogromnym zainteresowaniem.

Co dalej z dopłatami MdM?

Wstrzymanie przyjmowania wniosków o dofinansowanie na rok 2016 i wyczerpanie puli na ten okres nie oznacza na szczęście, że nie można już skorzystać z dofinansowania w ramach MdM. Jest to jeszcze możliwe, ale to już ostatni dzwonek. Ciągle jeszcze przyjmowane są wnioski na lata 2017-2018. Jeśli ktoś kupuje mieszkanie, które zostanie dopiero wybudowane przez dewelopera, nie musi się martwić, ponieważ otrzyma środki z budżetu lat przyszłych. Warto jednak się spieszyć ze składaniem wniosku, ponieważ wkrótce może także zabraknąć pieniędzy z budżetu 2017, a nawet 2018 roku.

Już kilka miesięcy temu rząd podjął decyzję o zakończeniu programu MdM wraz z rokiem 2018. W tej chwili nie ma informacji, co może zastąpić „Mieszkanie dla Młodych”. Pozytywnym sygnałem jest to, że w Sejmie trwają pracę nad zwiększeniem budżetu MdM na najbliższe 2 lata. Jak widać, duże zainteresowanie MdM zaskoczyło wszystkich, nawet polityków.

artykuł sponsorowany

Komentarze