Wizualizacje architektoniczne 3D pokazują jak wyglądałby Białystok z lepszym designem

przystanek autobusowy bialystok
Autor wizualizacji 3D: Adam Konopatski

Autorem wizualizacji jest Adam Konopacki.

Dlaczego w Polsce przystanki są czerwone? Przestrzeń polskiego miasta zmienia się na plus, ale nie zawsze za tą zmianą nadążają przystanki, barierki, ławki czy latarnie. W dalszym ciągu wiaty przystankowe najlepiej nadają się do zawieszenia ogłoszenia o zagubionym kocie lub wynajęciu kawalerki. Oto wizualizacje architektoniczne 3D, które dają do myślenia.

Jeszcze niedawno obywatele polskich miast prezentowali wizualizacje typu „jak wyglądałoby centrum miasta bez reklam”. Dzisiaj przedstawiamy Wam nową odsłonę walki o przyjazną i estetyczną przestrzeń miasta. Młody białostocki architekt – Adam Konopacki, pokazuje jak niewiele trzeba, aby w centrum zawitał ład, porządek i powaga godna 300-tysięcznego miasta.

Toniemy w reklamach

Czuje się niezbyt dobrze. – odpowiada społecznik związany z inicjatywą Przestrzeń Publiczna, gdy pytamy o to jak czuje się widząc galerię handlową w centrum miasta – Jestem atakowany przez kolory, tekstury. Te reklamy krzyczą na mnie. Nie czuję, aby Prezydent wsłuchiwał się w nasze prośby. Ustawa krajobrazowa niewiele zmieniła. – mówi przedsiebiorczepodlasie.pl  Piotr Kempisty.

reklamy bialystok
Pocztówka do Prezydenta Miasta Białegostoku
reklamy bialystok
Akcja „odreklamiania” miasta organizowana przez przestrzen-publiczna.pl

Brzydkie słupki, przystanki, ławki czyli mała architektura miejska

Urząd Miejski w Białymstoku zapewnia, że w miarę możliwości, będzie sukcesywnie wymieniać wiaty przystankowe. Zgodnie z informacją uzyskaną z Zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej, na ten rok planuje w centrum wymianę 4 wiat autobusowych: dwie na ul. Sienkiewicza (przystanek w rejonie ul. Białówny), dwie na ul. Malmeda (rejon ul. Lipowej i placu Zamenhoffa).

Nadal nikt nie wspomina o dzielących jezdnię tzw. „barierkach wyborczych”. Nazwa wzięła się od tandetnych plandek reklamowych, którymi politycy obwieszają barierki uliczne w każde możliwe wybory. Pomijając kwestię estetyki, nie jest to na pewno dobre miejsce na plakaty i bannery. Zmniejszają one widoczność w pasie drogowym, stwarzając zagrożenie dla kierowców i pieszych. Kiedyś rosły tam niewysokie krzewy. Może warto wrócić do tego rozwiązania? Zieleń wzdłuż ulic byłaby pomysłem bezpieczniejszym i co również istotne, ładniejszym – komentuje Piotr Kempisty z inicjatywy Przestrzeń Publiczna.

mala architektura miejska bialystok
Autor wizualizacji 3D: Adam Konopacki
przystanek autobusowy bialystok
Autor wizualizacji 3D: Adam Konopacki

barierki bialystok

Ulica Sienkiewicza w okolicy Galerii Jurowiecka
Ulica Sienkiewicza w okolicy Galerii Jurowiecka
Wizualizacje 3D: Adam Konopatski
Wizualizacje 3D: Adam Konopacki

Co myślicie o propozycji młodego architekta?

Komentarze