Znakowanie nowej żywności

Obecnie nieco głośniej zrobiło się na temat nowej żywności – a wszystko za sprawą rozporządzenia, które ma wejść w życie z końcem 2017 roku. Ale zanim sprawdzimy jakie zmiany ono wprowadza, dowiedzmy się, czym właściwie jest ta nowa żywność.

Co to jest nowa żywność?

Pod pojęciem „nowa żywność” kryje się żywność, która nie była spożywana w krajach Unii Europejskiej na szeroką skalę przed majem 1997 r. (czyli przed datą wejścia w życia pierwszego rozporządzenia dotyczącego nowej żywności). Może to być żywność niedawno opracowana, innowacyjna, wyprodukowana z zastosowaniem nowych technologii i procesów produkcji. Ostatnio do tej grupy zakwalifikowane takie produkty jak: sok z noni, olej arganowy, kwas linolowy czy białko rzepakowe.

Etykietowanie produktów z kategorii nowej żywności

Niezależnie od tego z jakimi produktami spożywczymi mamy do czynienia znakowanie żywności obwarowane jest restrykcyjnymi przepisami. O tym, że ten temat nie powinien być bagatelizowany powinien świadczyć fakt, że nawet na ten temat prowadzone są szkolenia. Przykład jednego z nich znajdziecie tutaj (http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/znakowanie-produktow-spozywczych/) – znakowaniu produktów w oparciu o wymagania unijne.

Producenci muszą ściśle trzymać się przyjętych zasad, aby po pierwsze w pełni podawać informacje wartościowe dla konsumentów, a po drugie nie narazić swojej firmy na kary. W przypadku nowej żywności sytuacja wygląda identycznie. Podlega ona ogólnym wymaganiom dotyczącym etykietowania określonych w rozporządzeniu (WE) nr 1169/2011. Na etykiecie należy podać nazwę produktu oraz, o ile to wskazane, wymienić warunki jej stosowania. Jednak do znakowania żywności mogą być dodatkowo zastosowane inne wymagania – na przykład ostrzeżenia, mówiące o tym, jaka grupa konsumentów nie powinna po taką żywność sięgać.

Na czym polegają główne zmiany w rozporządzeniu?

Wracając do pytania postawionego wyżej – celem wprowadzenia zmian jest umożliwienie przedsiębiorstwom szybszego i łatwiejszego wprowadzania nowej żywności na rynki europejskie. Nowe przepisy mają zwiększyć efektywność przyznawania zezwoleń i znosić zbędne bariery w handlu, dbając jednocześnie o wysoką jakość oferowanych produktów.

artykuł sponsorowany

Komentarze