Życie po maturze – trudne wybory młodych

Czas matur już za nami i wielu młodych ludzi zaczyna poważnie zastanawiać się nad przyszłością. Teoretycznie pierwsze ważne decyzje zapadają już przy wyborze przedmiotów zdawanych na egzaminie, jednak nie zawsze muszą one determinować przyszłość świeżo upieczonego maturzysty. Za to późniejsze wybory mogą już mieć całkiem spore znaczenie w jej kreowaniu. Zastanawiasz się, co robić? Sprawdź, jakie masz opcje!

Praca vs nauka – wybierz mądrze!

Choć rodzice i nauczyciele często kładą nam do głowy, że nauka zawsze powinna być na pierwszym miejscu, w gruncie rzeczy nabyta wiedza służyć ma nam przecież głównie w przyszłej pracy. Czy warto zatem zrezygnować z dalszej edukacji i od razu poświęcić się pracy? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. W nieco łatwiejszej sytuacji są absolwenci technikum, którzy mają już fach w ręku. Co jednak z młodymi ludźmi po liceum ogólnokształcącym? Tutaj również przedłożenie pracy przed naukę może mieć sens, ale raczej w określonych przypadkach. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim wśród osób, którym zwyczajnie brakuje pieniędzy na edukację. Wtedy, wybierając zatrudnienie, po jakimś czasie mogą uznać, że takie zajęcie sprawia im satysfakcję i porzucić myśl o szkole czy studiach lub odłożyć tę decyzję na bliżej nieokreśloną przyszłość albo… zacząć odkładać i rozpocząć naukę na wymarzonym kierunku.

Jesteś zmęczony nauką i wiesz, że musisz chwilę odpocząć, ale jesteś pewien, że w Twoim przypadku odpowiednie wykształcenie kierunkowe to podstawa? A może wyniki matur pozostawiają wiele do życzenia i chcesz poprawić je za rok? Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie powinien być tzw. gap year, który możesz poświęcić nie tylko na pracę, ale też np. na podróże, jeśli tylko masz taką możliwość.

Istnieje jeszcze jedna sytuacja, gdy na pierwszym miejscu warto postawić pracę zarobkową. Powinny tak postąpić osoby, które po prostu… nie lubią i nie chcą się uczyć. Jeśli nie masz na to ochoty, wcale nie musisz tego robić. Bez większego problemu możesz znaleźć dobrą pracę w Białymstoku bez doświadczenia, ze średnim wykształceniem.

Studia – czy warto godzić je z pracą?

Wybór edukacji na uczelni wyższej nie musi równać się zupełnej rezygnacji z zarobkowania. Wielu studentów łączy bowiem naukę z pracą. Jest to możliwe na niemal każdym kierunku (wyjątek stanowią choćby studia medyczne), a także w przypadku różnych ich trybów. Studenci dzienni muszą pojawiać się na zajęciach w mało dogodnych dla większości pracodawców godzinach, dlatego zatrudnienia powinni szukać np. w sklepie, restauracji czy, jeśli mają odpowiednie umiejętności, w formie zdalnej. Na szczęście dla młodych żaków, tego typu pracy w Białymstoku nie brakuje. Dużą zaletą trybu dziennego jest to, że zajęcia na uczelni są bezpłatne, co zmniejsza koszty utrzymania względem innych typów studiów.

Chcesz pracować na pełen etat, np. w biurze? Znalazłeś ciekawą pracę w Białymstoku i choć miała być tylko na wakacje, nie chcesz z niej rezygnować? Dobrą opcją mogą okazać się tu studia niestacjonarne. Do wyboru będziesz mieć tryb zaoczny i wieczorowy. Ten pierwszy przebiega w formie zjazdów, które odbywają się najczęściej co dwa tygodnie w sobotę i niedzielę, a niekiedy również w piątkowe popołudnia. Z kolei na studiach wieczorowych zajęcia powinny odbywać się w godzinach popołudniowych, jednak niestety często na uczelniach pojawiają się wyjątki od tej reguły. Nawet jedne zajęcia rano mogą stanowić spory problem dla osoby pracującej, a już przeniesienie wszystkich wykładów, ćwiczeń i konwersatoriów na wczesne godziny będzie raczej nie do przeskoczenia. Należy również pamiętać, że studia w trybie niestacjonarnym są płatne.

A jeśli nie studia, to co?

Nie chcesz przerywać nauki, ale nie udało Ci się znaleźć żadnego odpowiadającego Ci kierunku studiów? A może perspektywa 3 czy nawet 5 lat, zanim zdobędziesz zawód to dla Ciebie za dużo? W takim razie rozważ inne opcje takie, jak szkoły policealne. Dzięki nim możesz otrzymać uprawnienia do wykonywania poszukiwanego na rynku zawodu nawet w jeden rok! Co więcej, często absolwenci szkół policealnych mają możliwość zdobycia dokumentu uprawniającego do wykonywania zawodu nawet poza granicami Polski. Takie kształcenie jest również tańsze od studiowania. Czesne z pewnością będzie niższe niż to na studiach niestacjonarnych, a co więcej możemy znaleźć nawet szkoły bezpłatne. Asystentka bądź higienistka stomatologiczna, technik dentystyczny, masażysta, a może technik usług kosmetycznych? Szkoły policealne oferują naprawdę przyszłościowe zawody, dzięki czemu bez trudu znajdziesz zatrudnienie!

Każdy sam powinien zdecydować, czy chce kontynuować kształcenie, szukać zatrudnienia, czy… połączyć jedno z drugim. Nie ma jednej dobrej opcji, dlatego warto dokładnie przemyśleć swój wybór, również w kwestii kierunku edukacji i podjęcia zatrudnienia. Dobrym pomysłem jest również znalezienie pracy na wakacje, takie doświadczenie może bowiem nieco ułatwić podjęcie decyzji. Szukasz pracy w Białymstoku? Wejdź na GoWork.pl i znajdź ofertę najlepszą dla siebie!

Komentarze