10 pomysłów na majówkę w ostatniej chwili. Gdzie co i za ile na Podlasiu

Odpoczywamy w Dolinie Biebrzy i okolicach Puszczy Knyszyńskiej. Zobaczcie nasze propozycje.

Pogoda od niedzieli ma być coraz lepsza. Niektórzy żartują, że będzie 30 stopni – 10 w poniedziałek 1 maja, 10 we wtorek, 10 w środę 3 maja. Nawet jeśli wiosna nieśmiało do nas wraca, warto wybrać się gdzieś na weekend, a nie zostać w domu. Wybrałam dla Was najciekawsze miejsca, w których można odpocząć poza miastem na Podlasiu. Rozmawiając z właścicielami tych miejsc, dowiedziałam się, że niektórzy z nich zrezygnowali z pracy w korporacjach, by realizować swoje pasje przyrodnicze blisko natury. Zasmakujecie tam pysznego jedzenia, często pochodzącego z upraw ekologicznych. Sprawdźcie wolne miejsca zanim się gdzieś wybierzecie, bo w weekend majowy wszędzie będzie pełno ludzi. 

Ciekawe miejsca w Dolinie Biebrzy

Mamucia Dolina to gospodarstwo agroturystyczne we wsi Szostaki w sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jego wyróżnikiem jest prehistoryczna osada. Możecie tu przenocować w ciekawie urządzonych drewnianych domach i spróbować tradycyjnych potraw podlaskich. Właściciele organizują wyjazdy integracyjne dla firm i różne atrakcje dla osób indywidualnych, na przykład wycieczkę po bagnach, spływ tratwą, lot balonem. Obiad zjecie za ok. 30 zł, przenocujecie za ok. 50 zł. Tu sprawdzicie co jeszcze czeka na Was: mamuciadolina.pl.

fot. Mamucia Dolina
fot. Mamucia Dolina

Innym ciekawym miejscem nad Biebrzą jest Dom Łosinek, który odtwarza prawdziwy klimat dawnego Podlasia. Tutaj możecie spróbować, jak wygląda slow life. Z właścicielką pasjonatką ornitologii poobserwujecie ptaki, zwiedzicie okolice, zasmakujecie pysznego jedzenia. To dobre miejsce dla grupy przyjaciół albo rodziny. Niektórzy przyjeżdżają tu nawet popracować w ciszy. Pokój 2-osobowy ze śniadaniem – 140-200 zł, obiadokolacja od 40 zł. Więcej informacji na agroturystykabiebrza.pl

fot. Dom Łosinek
fot. Dom Łosinek

Biebrzańska Wiedźma i jej Stodoła Snów to miejsce, które prowadzi licencjonowany przewodnik terenowy po województwie podlaskim. Z panią Agnieszką Zach, zwaną „Biebrzańską Wiedźmą”, zwiedzicie Biebrzański Szlak Podwodny. To pasjonatka ziół, zakochana w Biebrzy i Podlasiu. Organizuje są tutaj warsztaty, koncerty, spływy kajakowe, imprezy dla firm. Przenocować możecie w Stodole Snów za cenę pola namiotowego, ale jedzenie weźcie ze sobą. Więcej poczytacie na stronie biebrzanskawiedzma.com.pl

fot. Biebrzańska Wiedźma
Stodoła Snów, fot. Biebrzańska Wiedzma

Okolice Puszczy Knyszyńskiej

Wszystkim wielbicielom jazdy konnej możemy polecić Ritowisko. W środku Puszczy Knyszyńskiej, obok rzeki Sokołda i Supraśl, znajduje się dwudziestohektarowe gospodarstwo. Zjecie tutaj lokalne przysmaki, możecie pojeździć konno lub przejechać się bryczką. Jest to miejsce dla rodzin z dziećmi z placem zabaw, ale też sala biesiadna, wiaty i miejsca na ogniska. Na całodniowe jedzenie wydanie tu ok. 35 zł, za nocleg z wyżywieniem zapłacicie 70-110 zł, przejazd konno – 1 godz. – 50 zł za osobę. Więcej o Ritowisku na www.ritowisko.com.

fot. Ritowisko
fot. Ritowisko

Jeśli nie mieliście okazji spróbować tatarskiego jedzenia, z pewnością warto odwiedzić Tatarską Jurtę w Kruszynianach. Możecie przenocować, przejechać się bryczką, zasmakować pierekaczewnika, tatarskich pierogów i innych gdzie indziej nie spotykanych potraw. Dwudaniowy obiad zjecie tu w cenie ok. 30 zł, nocleg macie za ok. 80 zł. Zajrzyjcie na stronę www.kruszyniany.pl.

fot. Tarska Jurta
fot. Tarska Jurta

Uroczysko Ruczajpołożone na skraju wsi Karczmisko w pobliżu Puszczy Knyszyńskiej zachęca do odwiedzin wszystkich, którzy chcą poznać rękodzieło ludowe. Gospodarze poznali tajniki metod przerobu lnu i konopi oraz tkactwa. Prowadzą warsztaty garncarskie, tkackie, ceramiczne. To świetne miejsce dla rodzin, bo możecie posiedzieć z dziećmi w indiańskim tipi, a maluchy świetnie bawią się na dużym placu zabaw. Stamtąd możecie latem wybrać się na spływ pontonem. Nocleg do 2 osób – ok. 40 zł, dzieci – 20-30 zł, obiadokolacja – 40 zł/osobę. Tutaj zobaczycie więcej: www.uroczysko-ruczaj.pl.

fot. Uroczysko Ruczaj
fot. Uroczysko Ruczaj

Ptasie Radio Kwatera to kolejny punkt w pobliżu Puszczy Knyszyńskiej, który warto odwiedzić. Właścicielka pysznie gotuje, prowadzi warsztaty robienia kosmetyków naturalnych, warsztaty kulinarne. Piękny dom położony blisko lasu otula gości ciepłą, rodzinną atmosferą. Możecie tam także kupić zdrowotne syropy z ziół i kwiatów. Cena za noc to ok. 45 zł za osobę, całodniowe wyżywienie – 80 zł. Wszystkie newsy znajdziecie na ich  Facebooku Ptasie-Radio-kwatera.

fot. Ptasie Radio Kwatera
fot. Ptasie Radio Kwatera

Kiermusy – Dworek nad Łąkami nazywane są kulinarną stolicą Podlasia. Jest tam także pierwsza w Polsce prywatna ostoja żubra. Warte zwiedzenia jest Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana oraz wystawa średniowiecznych narzędzi i tortur. Kiermusy są trochę bardziej komercyjne, dla koneserów dobrych smaków i wyszukanych atrakcji. Pokój w dwuosobowy w Karczmie wynajmiecie od 190 zł. Zupa kosztuje tu 10 zł, drugie danie 30 zł, deser 15 zł. Co jeszcze Was czeka w tym niepowtarzalnym miejscu, możecie sprawdzić na stronie kiermusy.com.pl

fot. Kiermusy Dworek nad Łąkami
fot. Kiermusy Dworek nad Łąkami

Wszystkich pasjonatów ziół, którzy lubią odpoczywać w ciszy zachwyci Ziołowy Zakątek i Podlaski Ogród Ziołowy. Tutaj poznacie z bliska około 700 gatunków roślin. Dla gości są przygotowane pokoje noclegowe w starych chatach utrzymanych w klimacie rustykalnym. Obok stoi karczma, która serwuje tradycyjne, swojskie smaki. Podobno gotują wyśmienicie. Pokój 2-osobowy kosztuje tu 50-80 zł, dzieci do lat 3 śpią za darmo, powyżej 3 lat 50 zł za dobę ze śniadaniem. O aktualne menu pytajcie na miejscu. Więcej informacji znajdziecie na stronie ziolowyzakatek.pl.

fot. Ziołowy Zakątek
fot. Ziołowy Zakątek

Urok podlaskiej wsi z drewnianymi chatami, mini zoo i tradycyjnymi potrawami spotkacie także w Majątku Howieny. W Pomigaczach, gdzie znajduje się ta posiadłość, dzieci będą miały mnóstwo przestrzeni do zabawy, a dorośli odpoczną w otoczeniu, które wycisza i relaksuje. Właściciele organizują tam urodziny, przyjęcia, wesela, wyjazdy integracyjne. Możecie przenocować w drewnianej chacie i spróbować tradycyjnych podlaskich potraw. 19 zł zapłacicie za bigos staropolski albo pierogi, a noc możecie spędzić w Chatce Dziupla. Zobaczcie, co jeszcze Was czeka na stronie www.majatek-howieny.pl.

 

fot. Majątek Howieny
fot. Majątek Howieny
fot. Majątek Howieny

Komentarze