120 mln euro na darmowe hotspoty Wi-Fi. Sprawdź, jak na tym skorzystać

Tysiące europejskich gmin ma spore szanse na hotspoty Wi-Fi. Unia Europejska zdecydowała się wesprzeć lokalne społeczności w realizacji tego planu kwotą 120 mln euro. To doskonała okazja, by wyrównać szanse między cyfrowym poziomem miast i gmin.

Celem inicjatywy WiFi4EU jest zapewnienie Europejczykom dostępu do bezpłatnej sieci. Zgodnie z jej założeniem do 2020 roku mieszkańcy krajów należących do UE będą mogli korzystać z darmowego Wi-Fi w budynkach publicznych i w ich pobliżu, w ośrodkach zdrowia, w parkach czy bibliotekach. Środki z budżetu UE mają być przeznaczone na zakup urządzeń i instalację. Dodatkowe koszty spoczywają na instytucjach, które wnioskują o wsparcie. Według prognoz pieniądze mogą pomóc nawet 8 tysiącom lokalnych społeczności. Zgodnie z koncepcją, hotspoty mają bazować na szybkich łączach szerokopasmowych pozwalających na korzystanie z wysokiej jakości internetu.

Celem inicjatywy jest nie tylko upowszechnienie dostępu do internetu, ale też usprawnienie dostępu do usług cyfrowej administracji, większa popularność aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności i ułatwienie informowania mieszkańców o sytuacjach kryzysowych. O tym, gdzie mają powstać hotspoty, zdecydują obywatele. To pozwoli na instalowanie bezpłatnych punktów dostępu tam, gdzie mieszkańcy najbardziej ich potrzebują. Realizacja projektu potrwa do 2020 roku.

Jak to wykorzystać?

Unijne dotacje skracają cyfrowy dystans między miastem a gminą. Ważna jest jednak sama realizacja. Przyznane środki to jedno, ich właściwe wykorzystanie – drugie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy od lat zajmują się wdrożeniami sieci i potrafią dobrać rozwiązanie, pozwalające komfortowo korzystać z hotspotów przez wiele lat.

– Biorąc pod uwagę stosunek ceny do możliwości urządzeń dostępnych na rynku oraz ich planowane zastosowanie, najlepszym rozwiązaniem wydaje się wybór urządzeń firmy Ubiquiti – UAP-AC-M lub UAP-AC-M-PRO. Drugi z nich posiada zintegrowane anteny, dzięki czemu jest odporniejszy np. na uszkodzenie przez wandali – tłumaczy Jacek Kotynia, specjalizujący się w rozwiązaniach sieciowych w firmie Senetic. – Oba modele są dwuzakresowe i pracują w standardach a/b/g/n/ac. Zostały zaprojektowane do pracy z dużą liczbą użytkowników. Są przystosowane do pracy na zewnątrz – wytrzymała konstrukcja pozwala im na działanie w temperaturze od -10 do 70 stopni Celsjusza. Do tego dobrze sprawdzą się przełączniki US-8-150W lub US-24-250W. Pierwszy z nich jest wyposażony w 8 portów, drugi – w 24 – dodaje.

Urządzenia sieciowe Ubiquiti sprawdzają się w środowiskach na całym świecie. Użytkownicy cenią je za wytrzymałość i ekonomiczną cenę. – Unijna inicjatywa to dla gmin szansa, ale zdajemy sobie sprawę, że to też spore wyzwanie organizacyjne i technologiczne, dlatego chętnie doradzimy w wyborze urządzenia dostosowanego do konkretnych wymagań – podsumowuje specjalista Senetic.

Artykuł partnerski

 

Komentarze