5G w Trójmieście, Olsztynie i Białymstoku. Który operator wygrywa?

Portal RFBenchmark.pl opublikował raport dotyczący stanu wdrożenia technologii 5G na terenie Trójmiasta, Olsztyna oraz Białegostoku. Zasady pomiarów oparte były o metodę tzw. Stationary Test – w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu.

Na pokładzie pojazdu pomiarowego wykorzystane zostały urządzenia pomiarowe Xiaomi Mi 11 wspierające technologię 5G u wszystkich polskich operatorów. Specyfikacja tego sprzętu zapewnia przetestowanie w pełni możliwości wdrażanej sieci 5G w Polsce. Pomiary wykonywane były w tzw. trybie FreeMode – urządzenie pomiarowe wykorzystuje najwyższą dostępną w danym miejscu technologię, jaką oferuje mu sieć. W przypadku braku dostępności 5G, telefon korzystał z technologii LTE, dzięki temu zebrane dane pozwalają na ocenę stabilności sieci nowej generacji w zmierzonych lokalizacjach.

W trakcie prowadzonych badań skupiono się na transmisji pakietowej w górę oraz w dół. Dodatkowo postanowiono przetestować, jak sieć 5G sprosta filmom w rozdzielczości 4K, z którymi obecne smartfony radzą sobie bez problemu. Do pomiaru szybkości pobierania i wysyłania plików wykorzystano protokół HTTP, który pozwala zmierzyć maksymalne wartości przepływności sieci. Ocena jakości transmisji wideo została zbadana z użyciem serwisu YouTube, czyli jednego z najpopularniejszych serwisów streaming’owych na świecie. We wszystkich aglomeracjach wybrano najpopularniejsze lokalizacje, które są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów.

Wśród wyników wartości prędkości pobierania zauważalne jest zdecydowane zwycięstwo Plusa w Trójmieście i Olsztynie, gdzie wartości są o ponad 200 Mb/s i 100 Mb/s wyższe w porównaniu z innymi operatorami. W Białymstoku T-Mobile pokazał pazur ustępując tylko o 20 Mb/s.
Urządzenie pomiarowe korzystające z karty SIM Plusa we wszystkich wymienionych miastach wykonało 98-99% testów w technologii 5G.

Podobnie, jak w stolicach województwa zachodniopomorskiego oraz województwa wielkopolskiego, Orange wypadła najsłabiej pod względem użycia technologii 5G. Pomarańczowy operator występował w 20% punktów pomiarowych Trójmiastach, lecz nie miał zasięgu 5G zarówno w badanych lokalizacjach Olsztyna, jak i Białegostoku. Pozostali operatorzy również zanotowali słabsze wyniki pod tym względem. Play z najlepszej strony pokazał się w Białymstoku, gdzie 84% pomiarów zostało zrealizowanych za pomocą technologii 5G. T-Mobile notował od około 21% (Olsztyn) do maksymalnie ponad 44% (Trójmiasto).

Dokładne pomiary stacjonarne 5G w północno-wschodniej części kraju pokazały porównywalne i równie zadowalające wyniki sieci 5G, co w głównych miastach znajdujących się w północno-zachodnich województwach.

Podobnie jak w Szczecinie i Poznaniu, także w Trójmieście, Olsztynie oraz Białymstoku najlepsze rezultaty osiąga Plus. Potwierdza to duże wysiłki tego operatora przy rozbudowie infrastruktury i wdrażaniu najlepszych rozwiązań. Orange nadal nie ma wystarczająco zmodernizowanej sieci, co powoduje, że miejscami korzysta z technologii starszej generacji.

W ramach przypomnienia: wszyscy operatorzy w Polsce oferują użytkownikom agregację 5G z LTE w trybie 5G Non-Standalone (NSA). Jednakże, Polkomtel aktualnie jako jedyny wykorzystuje całe swoje pasmo 2600 MHz TDD (n38) o szerokości 40 MHz na potrzeby technologii 5G.

Natomiast pozostali operatorzy wykorzystują dynamiczne współdzielenie swojego pasma 2100 MHz (n1) pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem funkcjonalności zwanej DSS (Dynamic Spectrum Sharing).

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze