Abonament czy karta – którą ofertę wybrać?

Rynek telekomunikacyjny w przeciągu ostatnich kilkunastu lat bardzo się rozwinął. Pojawiło się wielu nowych operatorów komórkowych, oferujących najnowsze telefony oraz atrakcyjne formy płatności. Do dwóch podstawowych należą telefony na abonament oraz na kartę. Czym różnią się od siebie te dwie oferty? Która z nich jest lepsza?

Oferta na abonament – na czym polega?

Telefony na abonament to jedna z podstawowych ofert operatorów komórkowych. Zasada działania jest bardzo prosta: możemy korzystać z telefonu w ciągu miesiąca w dowolnym zakresie, a pod jego koniec otrzymujemy rachunek do zapłaty. Do kwoty początkowej, czyli kwoty abonamentu, doliczane są koszty za przeprowadzone rozmowy, wysłane wiadomości czy zużyty transfer Internetu. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim, porównując je z innymi możliwościami, nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie najdroższe. Mamy małą kontrolę nad rosnącym rachunkiem, poza tym jesteśmy związani z operatorem na dłuższy czas, zwykle na dwa lata. Niemniej abonament to dobry wybór dla kogoś, kto często korzysta z telefonu, prowadzi długie rozmowy i nie może sobie pozwolić na brak środków na swoim koncie, a także jest gotów zapłacić wyższą sumę abonamentu w zamian za nowoczesny smartfon – taką grupą osób są na przykład biznesmeni i osoby prowadzący firmy, dla których zresztą operatorzy komórkowi mają zazwyczaj osobną ofertę z atrakcyjnymi zniżkami. Niewątpliwą zaletą telefonu na abonament jest to, że nie ma możliwości, by w trakcie ważnej rozmowy nagle brakło nam środków na koncie, przez co zostałaby ona przerwana. Ponieważ nie ma tu opcji doładowania konta, nie możemy też liczyć na żadne promocyjne doładowania, niemniej istnieją liczne pakiety dopasowane do naszych potrzeb, które mogą nieco obniżyć ogólne koszty korzystania z telefonu.

Telefon na kartę – jak to działa?

Jeśli chodzi o telefon na kartę, to opcja zdecydowanie bardziej oszczędna, niż abonament. Polega na tym, iż co miesiąc to my doładowujemy nasze konto za określoną kwotę, którą następnie możemy wykorzystać na rozmowy, SMS-y czy Internet. Operatorzy komórkowi bardzo często wprowadzają pakiety tańszych minut czy SMS-ów, które można wykupić i korzystać z nich cały miesiąc. Co jakiś czas zdarzy się też promocja doładowania – na przykład doładowując za określoną kwotę (np. 50 złotych) operator gratisowo dodaje do naszego konta 10% wartości doładowania. W dobie Internetu doładowywać telefon można także on-line (na przykład tutaj: https://doladowania.orange.pl/), co jest zdecydowanie wygodniejsze niż konieczność kupowania w określonych punktach kart z kodem doładowującym. Do kogo skierowana jest oferta na kartę? Głównie do osób, które chcą mieć pod ścisłą kontrolą wydatki, nie mogą pozwolić sobie na wysokie rachunki za telefon (zwłaszcza uczniowie i studenci) czy też osoby, które posiadają sprawny telefon bez sim-locka i nie zależy im na kupnie nowego.

A może mix dwóch ofert?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się połączenie dwóch powyższych ofert, czyli tak zwany mix. Na czym polega? Otóż umowa podpisywana jest na krótszy czas, najczęściej na konkretną liczbę doładowań. Istnieje sztywna kwota (np. 25 złotych) dostępna do wykorzystania, którą pod koniec miesiąca opłacamy w formie rachunku. Po jej wcześniejszym wykorzystaniu mamy jednak możliwość samodzielnie doładować konto za dowolną sumę, możemy również korzystać z promocyjnych doładowań i różnych pakietów. To rozwiązanie jest najbardziej optymalne dla osób, które chcą rozłożyć w czasie opłatę za telefon, zgadzają się na stałą miesięczną opłatę, a jednocześnie chcą kontrolować wydatki związane z telefonem.

Artykuł sponsorowany

Komentarze