Airbnb dla rolników? Przedsiębiorca z Podlasia uruchomił wirtualną giełdę usług rolnych

fot. Daniel Gosiewski, pomysłodawca AgroDeal

Mali i średni przedsiębiorcy rolni mają trudność z efektywną eksploatacją kosztownego sprzętu rolniczego, co wielokrotnie generuje straty dla gospodarstwa. W pełnym wykorzystaniu potencjału maszyn może pomóc AgroDeal – zaprojektowana przez przedsiębiorcę z Podlasia działającego w branży rolniczej pierwsza w Polsce wirtualna giełda usług rolnych. Na co dzień ma służyć rozwijaniu współpracy wśród rolników oraz budowaniu lokalnej społeczności rolnej.

Zgodnie z szacunkami ekspertów, koszty zakupu, utrzymania i eksploatacji maszyn w polskich gospodarstwach rolnych stanowią od 40 do 60 procent wszystkich kosztów produkcji roślinnej. W krajach Europy Zachodniej udział ten nie przekracza 40 proc.1 Różnica ta wynika m.in. z przeinwestowania polskich gospodarstw rolnych w sprzęt nabyty dzięki programom pomocowym oraz jego nieefektywne wykorzystanie – zwłaszcza w przypadku małych i średnich gospodarstw.

Bezczynny jak polski sprzęt rolniczy

Zakup maszyn rolniczych to dla większości rolników ogromny wydatek, na który w ostatnich latach mogli oni sobie pozwolić głównie dzięki kredytom preferencyjnym czy dopłatom unijnym. W wielu przypadkach, możliwość skorzystania z programów pomocowych doprowadziła do przeinwestowania w mechanizację gospodarstwa. W efekcie, wielu hodowców nie jest w stanie w pełni wykorzystać potencjału nabytego sprzętu – maszyny dostępne w małych i średnich gospodarstwach rolnych są uruchamiane zbyt rzadko. Zamiast stanowić opłacalną inwestycję, w perspektywie długofalowej przynoszą swoim właścicielom straty. Szacuje się, że okres wykorzystania pełnej zdolności przerobowej maszyn – uzasadniający ich zakup – wynosi od 15 do 20 lat. Tymczasem w Polsce, przeciętny czas eksploatacji sprzętu maszynowego to 30 – 35 lat. Oznacza to, że właściciele maszyn rolniczych mają do dyspozycji od 30 do 60 procent ich „mocy przerobowej”, na której mogą zarobić poprzez odpłatny wynajem sprzętu.

Podlaska myśl technologiczna

Niewykorzystany potencjał sprzętu rolniczego, przy jednoczesnym braku optymalnego narzędzia usprawniającego wynajem maszyn dostrzegł Daniel Gosiewski, przedsiębiorca z Podlasia działający w branży rolniczej, który w maju br. uruchomił AgroDeal – pierwszą w Polsce, branżową wirtualną giełdę usług rolnych. – Sam pomysł wynajmu maszyn nie jest oczywiście przełomowy. Jednak, jak dotąd wynajem był oferowany albo nieoficjalnie, poprzez tzw. pocztę pantoflową albo na łamach serwisów ogłoszeniowych przez duże firmy posiadające własną flotę pojazdów i urządzeń, co przekładało się na relatywnie wysokie koszty usługi oraz ograniczenia natury logistycznej. Jednocześnie, anonse były rozproszone po różnych portalach ogłoszeniowych i przez to ginęły wśród innych ofert. Na rynku brakowało wyspecjalizowanej, dedykowanej branży rolniczej platformy z precyzyjnymi kategoriami i filtrami, które ułatwiłyby określenie parametrów technicznych sprzętu rolniczego, sprecyzowanie wymagań klienta czy zlokalizowanie dostawcy w najbliższej okolicy – mówi pomysłodawca aplikacji i serwisu AgroDeal.

Intencją Daniela Gosiewskiego było przede wszystkim wsparcie i rozwijanie współpracy wśród małych i średnich przedsiębiorców rolnych oraz budowanie silnej, lokalnej społeczności rolnej. – Rozwiązanie służy uświadamianiu właścicieli małych i średnich gospodarstw, że zakupiony przez nich sprzęt, po zakończeniu prac polowych, może służyć także jako źródło dodatkowych, niezależnych przychodów. Pozyskane w ten sposób, nadprogramowe środki można zainwestować w rozwój gospodarstwa – dodaje Gosiewski.

fot. informacja prasowa

O AgroDeal

AgroDeal pozwala na szybkie namierzenie interesującej oferty wynajmu maszyn i sprzętów rolnych w danej okolicy oraz sprawny kontakt z ogłoszeniodawcą. Umożliwia także publikowanie własnych ogłoszeń i stały dostęp do odpowiedzi od zainteresowanych. Narzędzie pomaga zarówno właścicielom maszyn w zwiększeniu przychodów z działalności gospodarstwa, jak i rolnikom, których nie stać na zakup własnych narzędzi niezbędnych do prac gospodarczych. Rozwiązanie jest dostępne w formie portalu oraz aplikacji dla użytkowników urządzeń z systemem Android. Korzystanie z AgroDeal nie wiąże się z żadnymi płatnościami ani skomplikowanymi procedurami.

Na podstawie informacji prasowej: Rotmilch

Reklama. Partner Portalu Sieńko i Syn - Czytaj więcej

Komentarze