Akademik zyska nowy blask. Czeka go przebudowa

Dom Studenta Politechniki Białostockiej nr 1 „Alfa” w 2021 roku czeka przebudowa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało ponad 8 milionów złotych dotacji na ten cel.

W kolejnym roku akademickim zwiększy się komfort mieszkańców „Alfy” – część tzw. segmentów, czyli pokojów ze wspólną łazienką, zostanie podzielonych na mniejsze. W osiemdziesięciu 1- i 2-osobowych pokojach pojawią się nowe meble, powstanie także czterdzieści nowych łazienek.

Zmiany mają podnieść standard zakwaterowania, ale również – ze względu na wydłużającą się pandemię COVID-19 – wpłynąć na bezpieczeństwo i ograniczenie liczby osób korzystających z części wspólnych. Budynek zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych oraz potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przebudowa „Alfy” ma ruszyć z początkiem semestru letniego. Studenci, którzy aktualnie zamieszkują budynek, po 15 lutego znajdą miejsce w pozostałych Domach Studenta: „Beta” i „Delta”.

Inwestycja zakończy się jeszcze w 2021 roku. Jej wartość wynosi 8 578 100 zł, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało dotację celową w wysokości 8 342 000 zł.

To drugie w tym roku dofinansowanie dla Politechniki Białostockiej na przebudowę akademika. W sierpniu br. ministerstwo przyznało uczelni 3,5 mln zł na dostosowanie do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych Domu Studenta nr 3 „Gamma”.

Red. PP, fot. PB

Komentarze