Anna Narel: Nasz hotel to w kategorii biznes obiekt kompletny

Pod koniec 2018 roku w Białymstoku otwarte zostały Hotel Traugutta3 wraz ze stylową Restauracją Regiment. Za inwestycję odpowiedzialna jest firma Hass, działająca na rynku od 1996 roku, prowadząca sklep stacjonarny oraz internetowy Meblownia, Hotel Podlasie oraz Restaurację Lipcowy Ogród. Z jej współwłaścicielką, a zarazem szefową nowego obiektu Anną Narel (na zdjęciu; fot. Renata Świątecka), rozmawiamy o pomyśle na osiągnięcie sukcesu, wyzwaniach i celach biznesowych.

Piotr Walczak, Przedsiębiorcze Podlasie: Mam wrażenie, że w ostatnich latach hotele w Białymstoku wyrastają jak grzyby po deszczu. Było kilka inwestycji, które nie przeszły bez echa w mediach. Na tutejszym rynku jest jeszcze miejsce na kolejne obiekty?

Anna Narel: Moim zdaniem aktualnie nie ma już miejsca na kolejne obiekty. W Białymstoku mamy obiekty 1 – 5-gwiazdkowe, a ponadto rynek jest pełen apartamentów.

Obiekty, które powstały w ostatnim czasie, nie są wynikiem spontanicznej decyzji, są to inwestycje planowane z dużym wyprzedzeniem. Niebawem powstanie ponad 300 nowych pokoi! Inwestor – Grupa Arche – w drugim kwartale tego roku rozpoczyna budowę kompleksu hotelowego w dawnych koszarach przy ulicy Depowej – ponad 210 pokoi, w standardzie 3 i 4 gwiazdek. Z nową inwestycją rusza również pan Marek Piotrowski, właściciel Royal Hotel & SPA – zapowiada stworzenie sieci ekonomicznych hoteli, ponad 100 pokoi w standardzie 3 gwiazdek. O niektórych inwestycjach, które powstaną w najbliższym czasie, możemy jeszcze nie wiedzieć. Osobiście bardzo się cieszę się, że o powstałych inwestycjach się mówi, jest o nich głośno, to ważne z perspektywy lokalnego rynku.

Jaki jest pomysł na Hotel Traugutta3, by goście wybrali właśnie to miejsce. Tak jak wspomniałem – konkurencja jest spora, a przy tym niejednokrotnie zachęca elegancją, dobrą kuchnią, usługami dodatkowymi…

– O ile nasz pierwszy obiekt – Hotel Podlasie – skierowany się przede wszystkim do grup oraz rodzin, Hotel Traugutta3 powstał z myślą o gościu biznesowym. W kategorii biznes jest to hotel kompletny i jedyny taki w mieście. Wpływa na to jego butikowy charakter – 25 pokoi, każdy w indywidualnym projekcie, sala konferencyjna o łącznej powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych oraz – zlokalizowana w obiekcie Restauracja Regiment – stylowa restauracja, idealna na spotkania bądź lunche biznesowe.

To miejsce też dla turystów z kraju i zagranicy?

– Założeniem było stworzenie miejsca skierowanego to świata biznesu. Hotel Traugutta3 jest idealnym rozwiązaniem, zapewnia komfortowy pobyt oraz odpowiednie warunki do pracy. Oczywiście turyści będą się u nas czuli wyjątkowo dobrze – miejsce z historią, nowoczesny styl, nieformalna atmosfera.

Cztery gwiazdki – dlaczego akurat taka klasa hotelu?

– Hotel Podlasie, który z sukcesem prowadzimy od 15 lat, ma 2 gwiazdki. Chcieliśmy otworzyć kolejny obiekt o wyższym standardzie, ta decyzja jest naturalną konsekwencją rozwoju firmy i odpowiedzią na potrzeby naszych gości.

Nie kusiło, żeby pójść o stopień wyżej i otworzyć obiekt z pięcioma gwiazdkami?

– Obiekt 4* to świadoma decyzja. Wymagania związane z otwarciem obiektu 5* były możliwe do zrealizowania. Trudnością, jaka mogłaby być przy 5* hotelu, jest zapewnienie standardu obsługi, który przy tej klasie obiektu zobowiązuje.

Proszę powiedzieć, kto określa liczbę gwiazdek danego hotelu?

– Liczba gwiazdek posiadana przez dany hotel nie jest przypadkowa. Zasady, według których gwiazdki hotelowe przyznawane są w Polsce, są ściśle określone. To rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z 2011 roku określa wymagania dotyczące określenia konkretnej liczby gwiazdek przez dany hotel.

Istotną kwestią dla gości jest kuchnia…

– Kuchnia jest dla nas bardzo ważna. W Hotelu Podlasie gościmy smakiem Restauracji Lipcowy Ogród, a w Hotelu Traugutta3 smakiem elegancji Restauracji Regiment. Szef Kuchni Restauracji Regiment Tomasz Siwkowski specjalizuje się w kuchni polskiej, jego doświadczenie opiera się na dobrach kuchni regionalnej. W Regimencie, bazując na jego wiedzy, wprowadzamy dania w nowej, lżejszej formie.

Willa przy Traugutta 3 to miejsce z historią. Właściciele hotelu nadali jej drugie życie…

– Historią, która mocno definiuje obecny wizerunek obiektu. Jest to willa z 1884 roku, wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego jako dobro kultury. Znajdowała się tutaj siedziba sztabu 64. Kazańskiego Pułku Piechoty, następnie willa dowódcy 42. Pułku Piechoty. Po etapie wojskowym w budynku mieściła się biblioteka miejska, a następnie Białostocki Ośrodek Tańca Rytm, z którym mieszkańcy Białegostoku najbardziej kojarzą to miejsce. Dziś to miejsce pełne smaków i walorów estetycznych – Restauracja Regiment, część Hotelu Traugutta 3.

Zdradzi Pani, ile kosztowała ta inwestycja?

– Nie jest to tajemnicą, koszt całkowity inwestycji to 15 000 000 zł. W związku z tym, że budynek restauracji wpisany jest do rejestru zabytków, dostaliśmy dofinansowanie z budżetu Miasta Białegostoku w wysokości 170 000 zł. Dotacja przeznaczona została na prace konserwatorskie oraz restauratorskie.

Jak długo trwało przystosowanie obiektu od momentu nabycia go do otwarcia hotelu?

– Nieruchomość przy ulicy Romualda Traugutta 3 zakupiliśmy w 2012 roku. Rok później uzyskaliśmy pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zmianę sposobu użytkowania budynku z funkcji usługowej na hotelowo – restauracyjną. Następnie, w 2015 roku, prezydent Białegostoku zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na roboty budowlane. Okres budowy i prac wykończeniowych trwał prawie 3 lata, z końcem 2018 roku drzwi do Hotelu Trauguttta3 i Restauracji Regiment zostały otwarte.

Jest jedna sprawa, która nie daje mi spokoju – parking. Na razie miejsc postojowych nie ma zbyt dużo, czasem ciężko coś znaleźć, przyjeżdżając do hotelu bądź restauracji…

– Nie zbyt dużo? Nie zgodziłabym się, jesteśmy obiektem miejskim. Większość obiektów w centrum miasta dysponuje kilkoma bądź kilkunastoma miejscami dla aut, a my dysponujemy parkingiem podziemnym na 25 aut oraz parkingiem przed obiektem na 15 aut, jest też niezależna przestrzeń wokół obiektu. Nowo otwierane hotele mają wielkie parkingi, obiekty starsze dysponują już większym terenem, tak jak na przykład Hotel Podlasie. Wiemy o tym, że dużym atutem naszego pierwszego obiektu Hotelu Podlasie jest parking na ponad 100 aut, dlatego w przyszłości myślimy o zwiększeniu ilości miejsc parkingowych przy Traugutta 3.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze