Auto w leasingu – czy to się opłaca?

Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu za I półrocze 2017 roku, w ciągu 6 miesięcy polska branża leasingowa urosła o 11,6 proc. A to oznacza, że na taki produkt finansowy jak leasing w dalszym ciągu w Polsce jest i będzie popyt. 44,3 proc. sfinansowanych przedmiotów leasingu stanowiły pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony. Skąd takie zainteresowanie właśnie auto leasingiem?

Wzrost gospodarczy a mobilność

W II kwartale 2017 roku polski PKB urósł o 3,9 proc., co oznacza, że nasza gospodarka dynamicznie się rozwija. Firmy zdobywają nowe zamówienia i szukają sposobów na sfinansowanie kolejnych inwestycji. Wiadomo, jak ważną kwestią w firmie (dziś prawie każdej) jest transport. Co więcej, polska gospodarka stoi sektorem małych i średnich przedsiębiorstw, w tym głównie tych najmniejszych: mikroprzedsiębiorstw i jednoosobowych działalności gospodarczych. Tu szczególnie ważna jest mobilność, nie tylko cyfrowa, ale także ta rzeczywista, związana z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce. Dlatego niemal każda firma potrzebuje auta, podobnie jak życia bez samochodu nie wyobraża sobie również przysłowiowy Kowalski. Potwierdzają to wyniki ankiet. Na przykład w przeprowadzonym przez Volkswagen Financial Services badaniu „Mobilność w oczach Polaków”, pierwszym spontanicznym skojarzeniem z mobilnością jest właśnie samochód.

Leasing samochodu a korzyści podatkowe

Auto leasing jest jednym z najkorzystniejszych sposobów sfinansowania samochodu dla firmy. Jak wiadomo, leasing to nie kupno, to bardziej wynajem czy dzierżawa sprzętu – także samochodu. Firma leasingowa, udzielając leasingu na auto, oddaje pojazd klientowi do użytkowania, za co ten, zwany odtąd leasingobiorcą, spłaca ustalone z góry miesięczne raty za auto w leasingu. Ze względu na taką interpretację, polskie prawo podatkowe pozwala przedsiębiorcy, korzystającemu np. z leasingu na auto, na odliczenia podatkowe związane zarówno z podatkiem VAT, jak i PIT. Pozwala to firmie wygenerować większe korzyści w porównaniu z finansowaniem auta poprzez kredyt, który nie pozwala na tak opłacalne działania fiskalne.

Większa dostępność leasingu na auto

Przedmiot leasingu pozostaje własnością firmy leasingowej, aż do momentu spłaty ostatniej raty leasingowej i jego wykupu (jeśli leasingobiorca będzie tym zainteresowany). Co za tym idzie, leasingodawca nie wymaga tak restrykcyjnych zabezpieczeń leasingu, jakie wymagane są w przypadku kredytu. W związku z tym leasing może otrzymać firma, która nie ma długiej historii działalności i udokumentowanych stałych przychodów. Młodej czy nawet „raczkującej” firmie znacznie łatwiej dostać więc auto w leasingu niż na kredyt. Co więcej, od firmy takiej wymagane będzie znacznie mniej formalności w przypadku leasingu, niż miałoby to miejsce przy kredycie. To wszystko sprawia, że leasing samochodu jest nie tylko popularny wśród przedsiębiorców, ale także bardzo dla nich opłacalny.

Artykuł partnerski

 

Komentarze