Auto w leasingu – czy to się opłaca?

Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu za I półrocze 2017 roku, w ciągu 6 miesięcy polska branża leasingowa urosła o 11,6 proc. A to oznacza, że na taki produkt finansowy jak leasing w dalszym ciągu w Polsce jest i będzie popyt. 44,3 proc. sfinansowanych przedmiotów leasingu stanowiły pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony. Skąd takie zainteresowanie właśnie auto leasingiem?

Wzrost gospodarczy a mobilność

W II kwartale 2017 roku polski PKB urósł o 3,9 proc., co oznacza, że nasza gospodarka dynamicznie się rozwija. Firmy zdobywają nowe zamówienia i szukają sposobów na sfinansowanie kolejnych inwestycji. Wiadomo, jak ważną kwestią w firmie (dziś prawie każdej) jest transport. Co więcej, polska gospodarka stoi sektorem małych i średnich przedsiębiorstw, w tym głównie tych najmniejszych: mikroprzedsiębiorstw i jednoosobowych działalności gospodarczych. Tu szczególnie ważna jest mobilność, nie tylko cyfrowa, ale także ta rzeczywista, związana z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce. Dlatego niemal każda firma potrzebuje auta, podobnie jak życia bez samochodu nie wyobraża sobie również przysłowiowy Kowalski. Potwierdzają to wyniki ankiet. Na przykład w przeprowadzonym przez Volkswagen Financial Services badaniu „Mobilność w oczach Polaków”, pierwszym spontanicznym skojarzeniem z mobilnością jest właśnie samochód.

Leasing samochodu a korzyści podatkowe

Auto leasing jest jednym z najkorzystniejszych sposobów sfinansowania samochodu dla firmy. Jak wiadomo, leasing to nie kupno, to bardziej wynajem czy dzierżawa sprzętu – także samochodu. Firma leasingowa, udzielając leasingu na auto, oddaje pojazd klientowi do użytkowania, za co ten, zwany odtąd leasingobiorcą, spłaca ustalone z góry miesięczne raty za auto w leasingu. Ze względu na taką interpretację, polskie prawo podatkowe pozwala przedsiębiorcy, korzystającemu np. z leasingu na auto, na odliczenia podatkowe związane zarówno z podatkiem VAT, jak i PIT. Pozwala to firmie wygenerować większe korzyści w porównaniu z finansowaniem auta poprzez kredyt, który nie pozwala na tak opłacalne działania fiskalne.

Większa dostępność leasingu na auto

Przedmiot leasingu pozostaje własnością firmy leasingowej, aż do momentu spłaty ostatniej raty leasingowej i jego wykupu (jeśli leasingobiorca będzie tym zainteresowany). Co za tym idzie, leasingodawca nie wymaga tak restrykcyjnych zabezpieczeń leasingu, jakie wymagane są w przypadku kredytu. W związku z tym leasing może otrzymać firma, która nie ma długiej historii działalności i udokumentowanych stałych przychodów. Młodej czy nawet „raczkującej” firmie znacznie łatwiej dostać więc auto w leasingu niż na kredyt. Co więcej, od firmy takiej wymagane będzie znacznie mniej formalności w przypadku leasingu, niż miałoby to miejsce przy kredycie. To wszystko sprawia, że leasing samochodu jest nie tylko popularny wśród przedsiębiorców, ale także bardzo dla nich opłacalny.

Artykuł partnerski

Reklama. Partner Portalu Sieńko i Syn - Czytaj więcej

Komentarze