Bank Pekao SA świętuje 90-lecie istnienia – białostocka gala

16 września w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku miało miejsce jubileuszowe wydarzenie z okazji 90 lat Banku Pekao. Wieczór uświetniły piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny i Jana Kiepury, wzbogacone przedwojennymi ciekawostkami z historii Pekao oraz film poświęcony pierwszemu 10-leciu banku. 

Bank Polska Kasa Opieki powstał, aby obsługiwać Polaków na emigracji, umożliwiając im gromadzenie funduszy na korzystnych zasadach za granicą i przesyłanie pieniędzy do rodzin pozostających w kraju. W 10 lat od powstania bank zyskał zaufanie tysięcy polskich emigrantów i mógł pochwalić się placówkami we Francji, Palestynie, Argentynie i Stanach Zjednoczonych.

– Rozpoczynamy obchody wyjątkowego jubileuszu, przypominając, że misja Polskiej Kasy Opieki nigdy nie ograniczała się do kwestii związanych z bankowością. Zgodnie ze swoją nazwą bank roztaczał opiekę nad Polakami za granicą: fundował stypendia dla uzdolnionej młodzieży, otwierał biblioteki, wspierał inicjatywy charytatywne. W roku obchodów 90-lecia chcemy opowiedzieć naszą wspaniałą historię, z której jesteśmy dumni. Czerpanie z tradycji jest naturalną konsekwencją zakończonego procesu repolonizacji. To dla nas wielkie zobowiązanie i inspiracja – podkreślał Michał Krupiński, prezes zarządu Banku Pekao SA. – Do wspólnego świętowania zapraszamy pracowników, klientów i partnerów banku, którzy każdego dnia przyczyniają się do jego rozwoju. Podobnie jak 90 lat temu, naszym największym kapitałem są ludzie.

Uroczyste gale jubileuszowe w różnych miastach w Polsce (do tej pory wydarzenia miały już miejsce w Warszawie, Szczecinie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy i Wrocławiu) uświetniają szlagiery II RP – piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny i Jana Kiepury w wykonaniu m.in. Beaty Rybotyckiej, Jacka Wójcickiego, Sławomira Uniatowskiego i Olgi Szomańskiej, wzbogacone przedwojennymi anegdotami i ciekawostkami z historii Banku Pekao.

– Podczas gal prezentujemy również film poświęcony pierwszemu dziesięcioleciu banku, przypominający m.in. sylwetkę jego pomysłodawcy, prezesa Henryka Grubera i prezentujący wyjątkowe przedwojennych nagrania pracowników i klientów Polskiej Kasy Opieki – mówi Maciej Zdziarski, doradca zarządu Banku Pekao i współreżyser filmu.

Bank Pekao obsługuje obecnie ponad 5 mln klientów i zatrudnia ponad 14 tys. pracowników w całym kraju. Do grupy kapitałowej banku należy kilkanaście spółek z  obszaru działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych.

 

Red. PP, fot.: materiały prasowe

Komentarze