Bez prądu i dla każdego. Gry planszowe robią karierę na Podlasiu

Tablety i smartfony idą w odstawkę, a oni siadają przy stole i zaczynają zabawę. Mają uśmiechy na twarzy i ducha rywalizacji za kołnierzem.

Tak zaczyna się spotkanie tych, którzy wolą kontakt z żywym człowiekiem niż z aplikacjami. Dorośli grają z dziećmi, dziadkowie z wnukami. Wiek nie ma tu znaczenia. Gry dobierają według własnej fantazji i zainteresowań. Pytamy Leszka Talipskiego, pasjonata gier planszowych, w co można grać poza wirtualną rzeczywistością.

Panie Leszku, co takiego jest w grach planszowych, że cieszą się coraz większą popularnością?

Gry dostarczają niepowtarzalnych emocji. Coraz więcej ludzi docenia tę formę spędzania czasu, bo są aktywni i znudziło ich przesiadywanie przed telewizorem. Rodzice angażują się w zabawę z dziećmi. Chcą, by ich pociechy poprzez zabawę uczyły się wielu cennych umiejętności.

Czego w takim razie można się nauczyć, grając w planszówki?

Gry planszowe rozwijają wyobraźnię i uczą przewidywania. Gracz podejmuje decyzje i ponosi za nie odpowiedzialność. Rozwija umiejętności społeczne i interpersonalne. Gry uczą zasad współzawodnictwa. Rozwijają logiczne myślenie. Uczą jak odczytywać fakty, zmuszają do analiz i szukania najlepszych rozwiązań. Przy okazji też uczą matematyki i ekonomii – od zwykłego liczenia, poprzez zasady inwestowania, po szacowanie zysków. Często uczą także negocjować – dzieci mają okazję dyskutować, chcąc coś dla siebie ugrać.

Prowadzi Pan sklep z grami planszowymi i zabawkami kreatywnymi. Proszę nam opowiedzieć o tych ciekawszych.

Fajnych gier jest bardzo dużo. Wszystko zależy od tego, co kto lubi. Gra „Speed cups” wymaga refleksu, spostrzegawczości i zapamiętywania. Każdy z graczy otrzymuje 5 różnokolorowych kubeczków i musi jak najszybciej ułożyć je według kolejności pokazanej na karcie z rysunkiem. Karta pokazuje, czy kubki mają być ułożone obok siebie, czy ustawione jeden na drugim. Gdy zadanie jest wykonane, wciskamy dzwonek. Najbardziej spostrzegawcza osoba zostaje zwycięzcą. 

14
„Speed cups”, jedna z gier, w którą grają uczestnicy spotkań w Pijalni Czekolady, fot. Pomysłowa Kredka

Drewniane płytki „Tric Logic” przypominają domino. Jedni układają je bijąc rekordy „Domino Day”. Inni traktują je jak puzzle, tworząc wzory proponowane w książce dołączonej do gry. Zabawa płytkami wymaga zręczności, rozwija koncentrację i uspokaja.

12
Kreatywne płytki „Tric Logic” można ustawiać w setki różnych konstrukcji, które są pokazane w książce dołączonej do zabawki, fot. Pomysłowa Kredka

Pasjonaci historii wybierają grę „7 dni Westerplatte”. To wojenna gra kooperacyjna. Gracze wcielają się w bohaterskich obrońców Składnicy i współdziałając ze sobą, wspólnie starają się stawić czoła nalotom, ostrzałom z pancernika i haubic oraz atakom jednostek lądowych. Ich zadaniem jest wytrwać siedem dni na posterunku, zgodnie z historią bitwy.

Gra planszowa "7 Dni Westerplatte", fot. Pomysłowa Kredka
Gra planszowa „7 Dni Westerplatte”, fot. Pomysłowa Kredka

Takich gier są setki. To już nie są czasy, w których można było grać tylko w chińczyka, fortunę, monopoly. Kolorowe plansze skupiają wokół siebie całe rodziny. Są tacy, którzy uwielbiają wcielać się w rolę zdobywców złota. Wybierają wtedy grę „Kakao”. Gracze przyjmują rolę plemiennych wodzów i starają się zdobyć sławę i bogactwo dla swojego ludu. W każdej turze podejmują decyzję, w które regiony dżungli skierować swoich podwładnych. Zwycięża gracz, który nazbiera najwięcej złota.

11
Gracze podczas 4 Targów Książki w Operze i Filharmonii Podlaskiej, na których swoje stoisko z grami przygotowała także Pomysłowa Kredka, fot. Pomysłowa Kredka

Nie jesteście „zwykłym” sklepem. Prowadzicie turnieje, wszędzie Was pełno

Staramy się inspirować innych i zarażać pasją do gier planszowych. Sklep Pomysłowa Kredka rokrocznie bierze udział w Targach Książki w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W tym roku, podczas Targów Książki 22-24 kwietnia 2016 odbędzie się organizowany przez nas turniej gry w Speed Cups – międzyszkolny i dla klientów targów. Wraz z Muzeum Wojska Polskiego Kredka umożliwiała wypróbowanie gier wojennych. Przyjaciele Pomysłowej Kredki brali udział w finale akcji Kilometry Dobra organizowanej przez Białostocki Caritas. W naszym sklepie Pomysłowa Kredka organizujemy turnieje gry w Splendor, Królestwo w budowie. Zwycięzcy biorą potem udział w turniejach ogólnopolskich. Zdarzają się klienci, którzy kupują tę samą grę po kilka razy. Jeden z nich osiem razy wracał po grę. Gdy grał w nią ze znajomymi w domu, „pożyczali” ją i musiał kupić następną – (śmiech). Zaprzyjaźnionych z nami pasjonatów gier można spotkać w każdą pierwszą sobotę miesiąca w Pijalni Czekolady Wedel w Białymstoku. Umożliwiamy ludziom, którzy tam przychodzą, kreatywną zabawę.

Pomysłowa Kredka zaprasza na spotkania z grami w każdą pierwszą sobotę miesiąca do Pijalni Czekolady Wedel, fot. Pomysłowa Kredka
Pomysłowa Kredka zaprasza na spotkania z grami w każdą pierwszą sobotę miesiąca do Pijalni Czekolady Wedel, fot. Pomysłowa Kredka

Podobno propaguje Pan gry w planszówki także w białostockich szkołach?

Tak, gdy nasz syn był w 1 klasie, przekazałem dla jego klasy grę  Halli Galli. Dzieci szybko poznały reguły gry i grały w nią na każdej przerwie. Pomyślałem wtedy, że warto pokazać nauczycielom współczesne gry planszowe. Zorganizowałem wraz z nauczycielami kilka szkolnych kół gier planszowych. Pasjonaci gier związani z Pomysłową Kredką prowadzą szkolenia dla nauczycieli, którzy chcą wykorzystywać gry jako jedną z metod aktywnego nauczania.

By wiedzieć, co jeszcze zorganizuje sklep Pomysłowa Kredka i gdzie się pojawi, wystarczy zaglądać na profil na Facebooku Pomysłowa Kredka.

Turniej gier planszowych w Pomysłowej Kredce, fot. Pomysłowa Kredka
Turniej gier planszowych w Pomysłowej Kredce, fot. Pomysłowa Kredka
1PK
Wszystkie te gry i wiele innych można przetestować w sklepie Pomysłowa Kredka, fot. Pomysłowa Kredka
kredka1POMYSŁOWA KREDKA

Świat kreatywnej zabawy

pomyslowakredka.pl

www.facebook.com/pomyslowakredka

Komentarze