Z Białegostoku do Zabłudowa – nowa fabryka za 100 milionów

Oficjalnie działa już zbudowany od podstaw zakład znanego producenta maszyn rolniczych i komunalnych. SaMASZ, bo o nim mowa, postanowił przenieść swoją siedzibę z Białegostoku do Zabłudowa. Powód? Stale rosnący potencjał oraz dynamiczny wzrost sprzedaży na rynkach krajowych i zagranicznych. Spółka zapowiada wzrost zatrudnienia.

Uroczyste otwarcie fabryki miało miejsce tuż przed weekendem. Udział wzięli m.in. przedstawiciele firmy, kontrahenci, przedsiębiorcy, samorządowcy czy duchowni. Warto przy tym dodać, że adres oficjalnie zmienił się już w lutym. Co ciekawe, w Białymstoku SaMASZ mieścił się przy ulicy Trawiastej, a teraz w Zabłudowie – również przy Trawiastej. W każdym razie ostatni etap budowy dobiegł końca.

Kolejno były uruchamione nowoczesne linie produkcyjne, które spełniają najwyższe normy zarówno technologiczne, jak i w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Teren nowej inwestycji zajmuje powierzchnię 13 hektarów, w tym powierzchnia hal produkcyjnych wraz z biurowcem – 4 hektary.

Na powierzchni 2 000 metrów kwadratowych powstał Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, który będzie prowadził prace ukierunkowane na wdrożenie i zastosowanie w praktyce nowoczesnych technologii.

Budowa trwała około 16 miesięcy. Całkowita wartość inwestycji to ponad 100 mln zł. Docelowo ta jedna z najnowoczesniejszych fabryk maszyn rolniczych w Polsce ma zatrudniać około 1400 osób.

Nowa fabryka to nie tylko większa przestrzeń, to również nowoczesne technologie. Pierwszym sztandarowym procesem, jaki został uruchomiony wraz z otwarciem nowego zakładu to w pełni zautomatyzowana linia malarska z chemicznym przygotowaniem powierzchni – fosforanowanie cynkowe, malowaniem kataforetycznym – KTL oraz automatyczną proszkową kabiną malarską – poinformowała spółka.

Kolejne inwestycje to zautomatyzowane magazyny blach, połączone bezpośrednio z laserami oraz automatyczne magazyny prętów i profili.

Przedsiębiorstwo, w komunikacie skierowanym do mediów, podało też takie konkrety dotyczące zakładu: trafostacja – 5 MW, obecne obciążenie trafostacji  -1,2MW, własne ujęcie wody – stacja uzdatniania wody, oczyszczalnia ścieków – 52 metry sześcienne na dobę, budowa linii energetycznej SN na trasie Białystok – Zabłudów – 19 km, szatnie dla pracowników fizycznych  – 1 300, nowa malarnia z fosforanowaniem cynkowym, kataforezą i automatyczną kabiną z szybka zmianą kolorów
malowania proszkowego – 13 mln zł, poniesione koszty na budowę i wyposażenie – 105 mln zł, obecne zatrudnienie – 750 osób.

Uruchomienie fabryki SaMASZu w Zabłudowie otrzymało nominację do edycji Podlaskiej Marki Roku w kategorii „Inwestycje”. Laureaci oficjalnie zostaną ogłoszeni podczas gali 24 kwietnia, ale już wiadomo, że to właśnie to zgłoszenie otrzyma nagrodę.

Piotr Walczak, fot. WrotaPodlasia.pl

Komentarze