Białostoccy badacze na liście najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności

Czasopismo PLOS Biology Journal po raz kolejny opublikowało listę najlepszych naukowców na świecie (the World’s Top 2% Scientists) pod względem cytowalności ich prac naukowych. W tym gronie znalazło się czworo naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku.

Zestawienie obejmuje 159 683 badaczy ze wszystkich krajów świata, co stanowi ok. 2 % wszystkich publikujących naukowców spełniających kryteria rankingu. Ujęte w nim osoby reprezentują różne dziedziny i dyscypliny nauki.

Na liście znaleźli się prof. Piotr Jaranowski, astrofizyk z Wydziału Fizyki UwB, dr hab. Andrzej Bajguz, prof. UwB, biochemik z Wydziału Biologii, a także dwoje pracowników Wydziału Chemii: prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz zajmująca się chemią analityczną i prof. Krzysztof Winkler specjalizujący się w chemii materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem elektrochemii.

– Ten ranking to jeszcze jeden dowód, że na UwB mamy znakomitych naukowców, którzy są autorami lub współautorami przełomowych badań, tak ważnych dla poznania procesów zachodzącym w otaczającym nas świecie i rozwoju nauki – komentuje prof. Izabela Święcicka, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej. – Nasza uczelnia konsekwentnie umacnia swoją naukową pozycję nie tylko w kraju, ale też na świecie i coraz częściej ma to potwierdzenie w zewnętrznych rankingach.

Dla przykładu, w ostatnim rankingu wydawnictwa Perspektywy, w zestawieniu związanym z publikacjami (ich liczbą, jakością i cytowaniem), Uniwersytet w Białymstoku zajął wysoką 5. pozycję wśród polskich uczelni.

UwB znalazł się też wśród trzech polskich uczelni nominowanych do „ELSEVIER Research Impact Leaders Awards 2019”. Nagrody te otrzymują uczelnie, których badania wnoszą największy wkład w postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie. UwB został nominowany w kategorii Natural Sciences (obszar nauk ścisłych).

Zestawienie opublikowane w czasopiśmie PLOS Biology Journal przygotowane zostało przez naukowców ze Stanford University oraz firm Sci Tech Strategiesi Elsevier.

Red. PP, fot. UwB

Komentarze