Białostocka szkoła zawodowa w krajowej czołówce. Zobaczcie dlaczego

ZST

Ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu „Szkoła zawodowa najwyższej jakości 2016”.

Jedną z wyróżnionych placówek został Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku.

Inicjatorem oraz pomysłodawcą konkursu jest Fundacja Fundusz Współpracy, która wraz z partnerami zagranicznymi realizuje projekt „Europejskie rozwiązania w zapewnianiu jakości – ESQA” („European Solutions in Quality Assurance”). W jego ramach, we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty oraz przy wsparciu pozostałych kuratoriów w Polsce, ogłosiła konkurs na najlepsze praktyki szkół zawodowych, w zakresie zapewnienia jakości kształcenia. Do konkursu przystąpiło 85 placówek z całej Polski. Zespół Szkół Technicznych z Białegostoku zaprezentował w nim swój projekt pt.: Adaptacja baskijskiego modelu współpracy szkoły z przedsiębiorstwami do warunków ZST w Białymstoku. Kapituła konkursowa uznała projekt za jeden z najlepszych w kraju, i przyznała szkole tytuł „Szkoły zawodowej najwyższej jakości”. Uroczystość wręczenia dyplomów oraz pamiątkowych statuetek miała miejsce podczas gali zorganizowanej w sali kolumnowej ZNP, w Warszawie.

– Jest to dla nas wielkie wyróżnienie – mówi Tadeusz Halicki, dyrektor szkoły. – Od kilku już lat wdrażamy w życie dualny system kształcenia zawodowego oparty na mocno rozbudowanej współpracy szkoły z pracodawcami. Mamy to szczęście, że możemy liczyć na zaangażowanie i wsparcie naszej szkoły przez wiele czołowych firm lokalnego rynku pracy we wszystkich branżach kształconych w ZST, czyli branży drzewnej, gastronomicznej i mechaniczno-samochodowej. Postanowiliśmy przedstawić tę ideę i formy współpracy na szerszym forum, biorąc udział w tym właśnie konkursie. Okazało się, że zostaliśmy dostrzeżeni i docenieni przez Kapitułę, uznano, że to, co robimy wspólnie z pracodawcami ma wielką wartość, że jest to dobra praktyka, godna naśladowania przez inne szkoły i placówki.

Statuetka dla Zespołu Szkół Technicznych, fot. ZST
Statuetka dla Zespołu Szkół Technicznych, fot. ZST

Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku, jak wiele innych szkół i placówek realizował szereg projektów z wykorzystaniem funduszy unijnych. Dofinansowanie unijne pozwoliło doposażyć szkołę w nowoczesne pomoce dydaktyczne i organizowanie zagranicznych staży zawodowych. Dzięki roboczym wizytom zagranicznym obserwowano jak funkcjonuje system edukacji w innych krajach.

Byliśmy pod wielkim wrażeniem skuteczności i elastyczności stosowanych rozwiązań właśnie w Kraju Basków – dodaje dyrektor szkoły, Tadeusz Halicki. – Tak się złożyło (i nie był to przypadek, a nasze celowe działanie), że kilka kolejnych projektów realizowaliśmy wspólnie z tym samym partnerem – Armeria Eskola – placówką kształcenia zawodowego właśnie z Kraju Basków. Mieliśmy możliwość, w trakcie kilkunastu łącznie wizyt poznać szczegóły tego systemu. W dużym skrócie mówiąc: edukacja zawodowa prowadzona jest tam w systemie dualnym, przy wielkim zaangażowaniu pracodawców w organizację i finansowanie kształcenia zawodowego. Tego rodzaju współpraca szkoła-pracodawca przynosi korzyści każdej ze stron. Postanowiliśmy więc część tych rozwiązań przenieść na nasz białostocki grunt. I na szczęście spotkaliśmy się z bardzo pozytywną reakcją przedstawicieli wielu podlaskich firm. Chcę tu bardzo podkreślić wielką rolę, jaką odegrali zaprzyjaźnieni z nami pracodawcy; bez ich otwartości, gotowości do poszerzenia współpracy nie byłoby to możliwe. Istotne jest także wsparcie jakie otrzymujemy ze strony naszego organu prowadzącego. Mamy akceptację dla naszych działań i ze strony Departamentu Edukacji, i ze strony Prezydenta Miasta, jak również ze strony radnych Rady Miasta.

dyplom
Dyplom „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”, fot. ZST

Flagowym działaniem, z którego jesteśmy najbardziej dumni – mówi Renata Frankowska – jest powołanie, w porozumieniu z przedsiębiorcami i Stowarzyszeniem Inicjatyw Gospodarczych ProgresFunduszu Stypendialnego ZST-Progres. W ramach tego funduszu przyznawane są stypendia finansowe o charakterze motywacyjnym wyróżniającym się i uzdolnionym uczniom Zespołu Szkół Technicznych sponsorowane przez przedsiębiorców z trzech branż: drzewnej, mechanicznej i gastronomicznej. Celem programu jest popularyzowanie oraz promowanie kształcenia zawodowego i współpracy ze środowiskiem lokalnych przedsiębiorców. Dzięki temu młodzi pracownicy będą lepiej wykształceni, a już dziś mają okazję poznać białostockich przedsiębiorców, swoich przyszłych pracodawców. Aby otrzymać stypendium, należało posiadać rekomendację wychowawcy, mieć dobre wyniki w nauce i wyróżniać się z wybranych przedmiotów zawodowych. 

Znalezienie się Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu „Szkoła zawodowa najwyższej jakości 2016” to niewątpliwie wielka nobilitacja, ale też świetna okazja do umocnienia marki szkoły na oświatowej mapie Podlasia jako przyjaznej, nowoczesnej i atrakcyjnej placówki zawodowej.

Na zdjęciu tytułowym Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, Tadeusz Halicki oraz Aurelia Michałowska i Agnieszka Luck podczas wręczenia nagrody

Komentarze