Białostocki eksporter pobił rekord przychodów. A jednak usilnie szuka oszczędności

Dla białostockiego Promotechu rok 2021 był rokiem najwyższej sprzedaży w historii firmy – przychody firmy sięgnęły poziomu 73 mln zł. Ale było to też rok ogromnych wyzwań.

– Z jednej strony wciąż borykaliśmy się z problemami natury pandemicznej, a z drugiej – z bardzo wysoką inflacją, która powodowała presję zarówno na ceny zaopatrzeniowe, jak i na płace. W ubiegłym roku udało się nam podnieść płace w sumie o 18,6 proc. i jest to najwyższy wskaźnik wzrostu funduszu płac w ciągu jednego roku na przestrzeni ostatnich 15 lat – mówi Marek Siergiej, prezes zarządu Promotechu.

To właśnie galopująca inflacja, napędzana wzrostem cen energii – gazu i prądu – jest obecnie głównym zagrożeniem dla firmy, mimo posiadanych zapasów. Wzrosty są bowiem rekordowe i wyższe rok do roku nawet o 40 proc. Inflacja generuje nie tylko ogromną presję na wzrost płac, ale też na wzrost cen zaopatrzeniowych, który bywa dwucyfrowy.

– To niespotykana w historii firmy zmiana, która pociągnie za sobą wielki wzrost kosztów – zaopatrzeniowych i materiałowych. Dlatego też, budując budżet na 2022 r. głównym założeniem była kwestia oszczędności – tłumaczy prezes Siergiej.

W styczniu w firmie powołano pięć zespołów oszczędnościowych, które będą szukać możliwości zmian, zmniejszających koszty wytworzenia poszczególnych produktów.

– Ktoś może zapytać, czemu więc nie podnosimy cen. Otóż podnieśliśmy je już w ubiegłym roku i mamy jeszcze pewien margines na ponowną regulację, ale musimy być świadomi, że inflacja w innych europejskich krajach jest o połowę niższa niż w Polsce, co powoduje, że nasze wyroby po podniesieniu cen staną się mniej konkurencyjne. To z kolei może łatwo przełożyć się na ich popyt – wyjaśnia Marek Siergiej. – Dlatego uruchamiamy program szukania oszczędności wewnątrz firmy – na każdym stanowisku, na każdym poziomie, by poprawić efektywność sprzedaży, jak również móc sprostać wyzwaniom stawianym przez konkurencję.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze